Co dalej z dolarem? Co przyniesie tydzień?

1 rok temu

Zeszłotygodniowe dane na temat poziomu inflacji w Stanach Zjednoczonych okazały się być niższe od oczekiwań, co uczestnicy rynku przyjęli z pozytywnym zaskoczeniem. Inflacja CPI wyniosła bowiem równe 3,0% r/r, a jej miara bazowa spadła do 3,8% r/r. Czerwcowe dane poddają w wątpliwość więcej niż jedną podwyżkę stóp procentowych Fed. Czy w takim razie, ostatnia słabość dolara jest przesadzona?

Inflacja spada

Wciąż bardzo duży wpływ na inflację mają ogólne usługi, ale najwięcej do wzrostu cen w gospodarce przyczynia się tzw. ekwiwalent renty. Bez niej lub choćby z uwzględnieniem średniego wzrostu sprzed pandemii, inflacja byłaby już u celu. Obecnie, spadek inflacji jest przede wszystkim wspomagany ujemnym wpływem cen energii. Ten efekt będzie jednak zanikać w trakcie kolejnych miesięcy.

Cieszyć może również spadek inflacji cen producentów – PPI w czerwcu spadło niemal do poziomu zera, a bazowy wskaźnik znalazł się już blisko poziomu docelowego. Jednak inflacja PPI nie ma już zbyt wiele miejsca do kontynuacji spadków ze względu na ceny ropy naftowej, które przestały już tak dynamicznie spadać. Zdaniem analityków Bank of America, odbicie w poziomie inflacji może nas czekać już w nadchodzącym miesiącu, co sprawia, iż Fed przez cały czas mówi o zbyt wysokiej inflacji.

FED zmieni plany?

Czy jednak dalsze podwyżki stóp procentowych Fed są realnym scenariuszem? Rynek dość mocno zrewidował już oczekiwania co do dalszych decyzji Rezerwy. w tej chwili oczekuje się, iż Fed podniesie stopy procentowe o 25 pb. w lipcu i utrzyma je na nowym poziomie przynajmniej do końca bieżącego roku. Jednak gorsze dane o inflacji na jesieni mogą doprowadzić decydentów Rezerwy do zmiany planów.

Zapraszamy na spotkanie z ekonomistą XTB Michałem Stajniakiem, w którym skupi się na kluczowych tematach tego tygodnia.

W dzisiejszym webinarze:

  • Inflacja w USA poniżej oczekiwań
  • Czy dolar amerykański będzie przez cały czas tracił?
  • Ripple wygrywa z SEC – co to oznacza dla kryptowalut?

OGLĄDAJ ON-LINE

Ponadto, w związku z bardzo dynamiczną sytuacją na świecie, dostępne są dodatkowe raporty wideo dotyczące wpływu wojny, pandemii i kryzysu gospodarczego na globalną gospodarkę.

O prowadzącym

Michał Stajniak

Michał Stajniak – Analityk Rynków Surowcowych w XTB. Szczególny nacisk kładzie na powiązania pomiędzy zachowaniem cen surowców a walutami gospodarek silnie uzależnionych od eksportów towarów takich jak ropa, rudy żelaza, złoto, czy mleko w proszku. Jest autorem częstych komentarzy zestawiających indeksy cen surowców wraz z parami walutowymi, takimi jak AUDUSD, NZDUSD, USDCAD, USDNOK, czy EURNOK. Reprezentuje XTB w mediach (m.in. TVN24 BIS, Polsat News, TVP Info, Bankier TV, czy Onet TV) oraz jest autorem artykułów w prasie finansowej takiej jak Parkiet, Puls Biznesu oraz Dziennik Gazeta Prawna. Jest praktykiem rynku akcyjnego oraz rynku pochodnego. W swoim podejściu ceni przede wszystkim analizę fundamentalną, ale często posługuje się poziomami Fibonacciego w celu wyznaczenia stref popytu i podaży potrzebnych w strategii Price Action. Absolwent kierunku Metody Ilościowe w Ekonomii i Systemy Informacyjne w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.


Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 79% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Idź do oryginalnego materiału