Na podstawie danych rynkowych, takich jak stawki FRA dla złotego, rynek próbuje szacować, jak mogą zmienić się stopy procentowe w Polsce. w tej chwili stopa referencyjna NBP wynosi 5,75%, ale rynek spodziewa się, iż niedługo zacznie spadać. Przyjrzyjmy się, czego oczekują inwestorzy i jak to może wpłynąć na wartość złotego wobec euro i dolara.
Oczekiwania rynku
Dane wskazują, iż inwestorzy spodziewają się obniżek stóp procentowych już w ciągu najbliższych 1-3 miesięcy i to o 50 punktów bazowych, największe prawdopodobieństwo – blisko 100% – dotyczy spadku stóp do poziomu około 3,8-4% w ciągu roku. To oznacza, iż NBP może zacząć łagodzić politykę pieniężną, prawdopodobnie reagując na niższą inflację lub słabszy wzrost gospodarczy. Rynek jest niemal pewny, iż stopy pójdą w dół, i to dość szybko.
Jak to może wpłynąć na złotego?
Obniżka stóp procentowych może osłabić złotego, bo niższe stopy oznaczają mniejsze zyski dla inwestorów lokujących pieniądze w Polsce. W efekcie złoty może stracić na wartości wobec euro i dolara.
Patrząc na dane FRA dla euro, stopy w strefie euro też mają spadać, ale wolniej niż w Polsce. To może sprawić, iż różnica między stopami w Polsce a strefie euro się zmniejszy, co może osłabić złotego. Kurs euro do złotego, który teraz jest na poziomie około 4,30, może wzrosnąć do 4,40-4,50 w ciągu roku.
Podobnie jest z dolarem – stopy w USA mają spadać wolniej niż w Polsce do końca roku, co może wzmocnić dolara. Jeśli teraz dolar kosztuje około 3,80 złotego, to za rok kurs może wzrosnąć do 4,20-4,30. Oczywiście mowa tylko o potencjalnym wpływie stóp procentowych, co nie bieże pod uwagę np. sentymentu inwestorów, którzy odwrócili się od dolara nie przez stopy, a przez wiarygodność administracji Trumpa i np. mogą traktować USA jak gospodarkę wschodzącą, a nie godnego zaufania partnera biznesowego.
Co to oznacza w praktyce?
Niższe stopy procentowe to dobra wiadomość dla osób z kredytami, bo raty mogą spaść, ale także spadnie oprocentowanie depozytów czy obligacji, co jest z kolei złą informacją dla oszczędzających.