Trwają procesy zmierzające do ustabilizowania globalnego systemu finansowego. Brytyjska spółka zależna HSBC, HSBC U.K. Bank, przejmie upadającą filię Silicon Valley Bank UK (SVB UK) za symboliczną kwotę jednego funta w ramach umowy zawartej z rządem. Umowa ta ma na celu ochronę depozytariuszy i ograniczenie rozlewania się skutków gospodarczych wynikających z efektu domina mającego miejsce w sektorze bankowym.
HSBC przejmuje brytyjską filię Silicon Valley Bank
Sprzedaż ta została umożliwiona przez rząd Wielkiej Brytanii w ramach specjalnej procedury która ma na celu likwidację upadających instytucji finansowych bez destabilizacji całego systemu finansowego.
Silicon Valley Bank UK posiadał na swoich saldach kredyty o wartości około 6,6 miliardów dolarów oraz depozyty o wartości ok. 8,1 miliardów USD na dzień 10 marca 2023 r. W piątek wieczorem Bank Anglii opublikował oświadczenie na platformie społecznościowej Twitter, iż filia SVB UK zostanie postawiona w stan niewypłacalności, uspokajając jednocześnie, iż instytucja ta prowadzi ograniczoną działalność w Zjednoczonym Królestwie.
Odbyło się to równolegle z działaniami regulatorów rynku w Stanach Zjednoczonych. Regulatorzy, bank centralny i rząd USA oświadczyli zgodnie w niedzielę, iż depozytariusze SVB zostaną zaspokojeni i umożliwi się im dostęp do zamrożonych funduszy od poniedziałku, 13 marca. W Nowym Jorku regulatorzy stanowi zamknęli upadający Signature Bank, który razem z Silvergate Capital Corp i Silicon Valley Bankiem stanęły przed widmem niewypłacalności. Przyczyny zamknięcia Signature Bank nie zostały jeszcze oficjalnie ujawnione, ale zbiegło się ono w czasie zaostrzonego nadzoru nad zaangażowaniem instytucji bankowych w kryptowaluty.
Bank HSBC twierdzi, iż przejęcie bankrutującej spółki wzmocni działalność komercyjną firmy. HSBC stoi na stanowisku, iż przejęcie to zwiększy zdolność pośrednika do obsługi innowacyjnych i gwałtownie rozwijających się firm z wyszczególnieniem sektorów technologicznego i naukowego zarówno w Wielkiej Brytanii, jak i zagranicą.
W świetle ostatnich wydarzeń oświadczenie HSBC brzmi jednak raczej jak mocno podpudrowana próba odwrócenia uwagi od rzeczywistych wyzwań przed którymi stoi cała branża.