Co się dzieje na rynku mieszkaniowym? Branża "zaciąga hamulec"

5 godzin temu
Zdjęcie: Polsat News


Mniej oddanych do użytku mieszkań, znacznie mniej pozwoleń na budowę i wyraźnie mniej rozpoczętych budów - tak w I połowie 2025 roku wygląda budownictwo mieszkaniowe w Polsce. Główny Urząd Statystyczny (GUS) podkreśla, iż dotyczy to szczególnie inwestycji deweloperskich (spadek wydanych pozwoleń o ponad 25 proc. w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku).


W pierwszym półroczu 2025 r. wydano pozwolenia na budowę 121,4 tys. mieszkań, tj. o 15,8 proc. mniej niż przed rokiem, w tym dla deweloperów 75,8 tys. (spadek o 25,7 proc. w skali roku) - to najistotniejsze dane opublikowane przez GUS. Komentatorzy już przy okazji poprzednich tegorocznych publikacji danych statystycznych dot. budownictwa mieszkaniowego mówili i "zaciąganiu hamulca w branży".


Mieszkania, na których budowę wydano pozwolenia


Z najnowszych danych podsumowujących I półrocze na rynku mieszkaniowym można wnioskować, iż sceptycyzmowi deweloperów (przez wiele miesięcy nastawiali się na rządowe programy dopłat, które wsparłyby sprzedaż nowych lokali) towarzyszy nieco stonowany entuzjazm inwestorów indywidualnych. Przy wspomnianym znaczącym spadku pozwoleń na budowę mieszkań wydanym deweloperom, widać wyraźny wzrost pozwoleń udzielonych właśnie inwestorom indywidualnym (41,2 tys. - wzrost o 5,8 proc. w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku).Reklama


Warto też zwrócić uwagę, iż w okresie styczeń‒czerwiec 2025 r. rozpoczęto budowę 110,7 tys. mieszkań, tj. o 9,5 proc. mniej niż przed rokiem. Deweloperzy przystąpili do budowy 68,3 tys. mieszkań (o 15,2 proc. mniej niż rok wcześniej), a inwestorzy indywidualni 40,5 tys. (o 1,5 proc. więcej).
Wykres. Budownictwo mieszkaniowe w Polsce (dane GUS)


Warszawa i woj. mazowieckie liderem na mieszkaniowym rynku


Mazowsze z Warszawą utrzymują z dużą przewagą pozycję liderów na mieszkaniowym rynku w Polsce.
W okresie styczeń‒czerwiec 2025 r. najwięcej mieszkań oddanych do użytkowania, rozpoczętych budów oraz wydanych pozwoleń na budowę odnotowano w województwie mazowieckim (odpowiednio: 19,9 tys., 22,0 tys., 21,6 tys. mieszkań), małopolskim (8,5 tys., 13,1 tys. i 12,9 tys.), wielkopolskim (9,6 tys., 9,1 tys. i 13,1 tys.) oraz śląskim (7,8 tys., 9,5 tys. i 12,1 tys.
Wykres. Budownictwo mieszkaniowe według województw w okresie styczeń‒czerwiec 2025 r.


Na rynku mieszkaniowym trwa "zaciąganie hamulca"? napływające dane branżowe wskazują na "zadyszkę" w sprzedaży nowych lokali i budowie kolejnych


Nie tylko najnowsze dane GUS pokazują "zaciąganie hamulca" na mieszkaniowym rynku. "Sprzedaż nowych mieszkań w czerwcu br. spadła o 8,7 proc. wobec maja, a w większości przypadków ceny nie zmieniły się na przestrzeni ostatnich dwóch miesięcy" - wynika z danych portalu Tabelaofert.pl. Analitycy portalu sugerują, iż deweloperzy skupiają się na sprzedaży gotowych mieszkań, a nie na podnoszeniu cen, a "coraz więcej lokali jest ukończonych i wymaga szybkiego zbycia, bo ich dalsze utrzymywanie generuje koszty".
Stabilizację w najbliższych miesiącach liczby sprzedanych nowych mieszkań przewidują eksperci portalu OtoDom. Co więcej, analitycy nie spodziewają się, aby na rynkową sytuację miała wpływ ostatnia, lipcowa obniżka stóp procentowych.
Eksperci zgodnie zwracają uwagę, iż najbliższe miesiące przyniosą zamieszanie na rynku mieszkaniowym spowodowane choćby nadchodzącym obowiązkiem publikacji cen mieszkań czy wspomnianymi decyzjami Rady Polityki Pieniężnej dot. wysokości stóp procentowych, a tym samym dostępnością kredytów mieszkaniowych.
Dodajmy, iż także z danych Narodowego Banku Polskiego wyłania się obraz spowalniającego rynku mieszkań. "W całej Polsce deweloperzy ograniczyli liczbę wniosków o nowe pozwolenia na budowę mieszkań" - informuje NBP w czerwcowym raporcie w rynku mieszkaniowego. NBP zwraca uwagę, iż malejąca liczba transakcji mieszkaniowych osłabiła kondycję rynku budowlanego. "Zgodnie z danymi Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej ponad 46 tys. firm budowlanych mierzy się z koniecznością spłaty blisko 1,72 mld zł długów" - wskazuje Narodowy Bank Polski.
***
Idź do oryginalnego materiału