Co stoi za siłą franka szwajcarskiego? Co przyniesie tydzień?

4 dni temu

Za nami publikacja prawdopodobnie najważniejszego raportu miesiąca, czyli amerykańskich Non-Farm Payrolls. Zeszłotygodniowe dane pozytywnie zaskoczyły wzrostem zatrudnienia w sektorze pozarolniczym, a szanse na lipcową obniżkę stóp procentowych Fed spadły w zasadzie do zera. Choć nadchodzące dni nie powinny wiązać się z wyjątkową zmiennością, na rynku coraz głośniej słychać głosy zastanawiające się – co stoi za siłą franka?

SNB zdecyduje się na interwencję?

Mimo obniżek stóp procentowych oraz mieszanej sytuacji gospodarczej, frank szwajcarski wiedzie prym pod względem tegorocznej stopy zwrotu w stosunku do dolara amerykańskiego. Sytuacja ta po części związana jest ze statusem “bezpiecznej przystani” jaką dysponuje frank, ale z racji sporego zagrożenia związanego z rynkiem długu, ta sama sytuacja nie jest już widoczna na japońskim jenie – kolejnej walucie traktowanej jako safe heaven przez uczestników rynku.

Frank zyskuje względem wielu walut – w tej chwili obserwujemy dwukrotne odchylenie na kursie CHF TWI od 300-dniowej średniej ruchomej – jednak to wzrosty wobec dolara są kluczowe. Sytuacja zaczyna nieco przypominać lata 2008-2011, kiedy frank przez wiele lat był ekstremalnie odchylony od średniej. Wówczas, SNB w odpowiedzi na umocnienie krajowej waluty wprowadziło limit na EUR/CHF na poziomie 1,20. Zbyt mocny frank powoduje także problem deflacyjny w samej Szwajcarii – ceny produktów importowanych spadły w ostatnim miesiącu aż o 1,9%, co wraz ze słabnącym popytem ze strony konsumentów sprawia, iż perspektywy dla szwajcarskiej gospodarki zaczynają przybierać ciemne kolory. Czy będziemy świadkami kolejnej interwencji walutowej SNB?

W dzisiejszym webinarze:

  • Co nam mówią ostatnie dane makroekonomiczne?
  • Skąd ta siła CHF?
  • Co dalej z cłami?
OGLĄDAJ ON-LINE

O prowadzącym

Dr Przemysław Kwiecień – Główny ekonomista X-Trade Brokers. Doktor nauk ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego i London Metropolitan University (tytuł MSc). właściciel prestiżowego certyfikatu CFA. W XTB pracuje od 2007 roku, wcześniej doświadczenie zdobywał między innymi jako doradca Ministra Finansów, Mirosława Gronickiego i ekonomista Banku Millennium. W XTB kieruje Działem Analiz.


Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 69-80% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Idź do oryginalnego materiału