Co to jest mnożnik Puella i jak go stosować?

2 lat temu

Mnożnik Puella to wskaźnik zaprojektowany do analizy długoterminowych cykli rynkowych bitcoina w oparciu o zyski górników. Wskaźnik obliczany jest jako stosunek wartości dolarowej dziennej emisji bitcoinów do 365-dniowej średniej ruchomej dziennej emisji bitcoinów, denominowanej w dolarach amerykańskich.

Głównym ryzykiem związanym z wykorzystaniem mnożnika Puella w decyzjach handlowych jest błędna interpretacja zachowań górników i szacowanie opłacalności wydobycia.

Kto i kiedy stworzył wskaźnik?

Mnożnik oparty na rentowności górników bitcoinów został zaproponowany w 2019 roku przez Davida Puella, twórcę innego popularnego wskaźnika onchain o nazwie MVRV. Popularność narzędzia przyszła jednak po publikacji jednego z kryptowalutowych entuzjastów, w której opisał on przydatność wskaźnika.

Zamiast metryki takiej jak hash rate sieci, jak w przypadku wskaźnika Hash Ribbons, Puell zastosował wskaźnik opłacalności wydobycia. Odzwierciedlony jest on w dziennej i średniej rocznej wartości dolarowej nowo wydobytych bitcoinów. Według Puella stworzyło to prosty i dokładny sposób na znalezienie cykli rynkowych bitcoina.

Mnożnik opiera się na założeniu, iż to górnicy kształtują cykle rynkowe bitcoina. Ponieważ ponoszą różne koszty (prąd, amortyzacja sprzętu itp.) przy „produkcji” bitcoinów, muszą pokryć te koszty, sprzedając pierwszą kryptowalutę na rynku. Optymalny czas na to jest obliczany przez górników na podstawie hipotetycznego progu rentowności — cena sprzedaży powinna być wyższa niż koszty.

Jak obliczany jest mnożnik Puella?

Formuła mnożnika Davida Puella ma dwa warianty.

Pierwszy z nich uwzględnia tylko emisję bitcoinów. Jest on obliczany jako stosunek dziennej wartości dolara nowo wydobytych bitcoinów do 365-dniowej średniej ruchomej dziennej wartości dolara nowo wydobytych bitcoinów. Ta wersja obliczeń okazała się najbardziej popularna w społeczności kryptowalutowej i usługach analizy danych onchain.

Druga opcja uwzględnia nie tylko emisję bitcoinów, ale także opłaty transakcyjne. Ponieważ w dłuższej perspektywie udział prowizji w przychodach górników wzrośnie z powodu przepołowienia, które stopniowo zmniejsza ilość nagród na blok, sugeruje się, iż wartość dolarowa prowizji otrzymywanych przez górników powinna być również uwzględniona w obliczeniach mnożnika.

W tym wariancie wartość dolarowa wydobytych bitcoinów jest dodawana do wysokości prowizji wypłacanych w sieci kryptowalut. Wynikiem jest łączny dochód górników za dzień obliczeniowy, który dzieli się przez 365-dniową średnią kroczącą wszystkich dziennych dochodów górników. Wariant ten należy obliczyć manualnie.

Do czego służy mnożnik Puella?

Mnożnik Puella został pomyślany jako sposób na określenie szczytów i dołków cenowych cykli rynkowych bitcoina w oparciu o opłacalność wydobycia.

Mnożnik Puella. Źródło: Bitcoin Visuals

Przyjmuje się, iż spadek opłacalności wydobycia pociąga za sobą jedynie „wymuszoną” sprzedaż przez górników w celu pokrycia kosztów. A wzrost działki mnożnikowej, czyli wzrost rentowności górników, zachęca górników do sprzedaży nadwyżki wydobytych bitcoinów. Taka jest logika działania i analizy cykli rynkowych z wykorzystaniem mnożnika Puella.

Analiza cykli cenowych bitcoina z wykorzystaniem mnożnika Puella

Na podstawie danych historycznych różne serwisy i inni uczestnicy rynku kryptowalut przydzielają różne poziomy mnożników, aby określić szczyt lub dno cyklu rynku bitcoin:

Szczyt cyklu – usługi analityczne Blockchain Glassnode i CryptoQuant zidentyfikowały szczyt cyklu, warunkowy sygnał sprzedaży dla bitcoina, w obszarze, w którym mnożnik jest powyżej 4. Podobny wskaźnik powyżej 3,5 ma serwis Lookintobitcoin.

Minimalny cykl – Glassnode, Lookintobitcoin i CryptoQuant blockchain mają niski poziom cyklu, czyli warunkowy sygnał kupna dla bitcoina, poniżej 0,5.

Poziomy te są ograniczone jedynie opiniami analityków i ich interpretacją danych historycznych. Poziomy te mogą się zmieniać w czasie. Na przykład dwa poprzednie lokalne szczyty uformowane w marcu 2021 r. i lipcu 2019 r. znajdowały się poniżej wartości 4 i 3,5 definiowanych jako szczyty cyklu.

Idź do oryginalnego materiału