Co z tą recesją? Co przyniesie tydzień?

1 dzień temu

Zapowiedzi Donalda Trumpa w sprawie nowych ceł doprowadziły do znacznej przeceny amerykańskich indeksów giełdowych. Niepewność wokół polityki handlowej Stanów Zjednoczonych ciąży dolarowi amerykańskiemu oraz wypycha złoto na nowe rekordy wszechczasów.

Czy gospodarka USA wchodzi w recesję?

W środę, 2 kwietnia opublikowany ma zostać szczegółowy plan dotyczący amerykańskiej polityki celnej. “Dzień Wyzwolenia” – jak określił go Donald Trump – nie został ciepło przyjęty przez uczestników rynku, którzy kierowani awersją do ryzyka wywindowali ceny złota do historycznych szczytów w okolicy 3100 USD za uncję. Spadek optymizmu był wyraźnie widoczny również na wykresach amerykańskich indeksów giełdowych, które kończyły miniony tydzień głębokimi spadkami. Czy reakcja rynku nie jest jednak przesadzona?

W najbliższy piątek poznamy kolejne dane dotyczące zatrudnienia w amerykańskim sektorze pozarolniczym. Poziom bezrobocia w Stanach Zjednoczonych utrzymuje się na w miarę stabilnym poziomie 4,1%, a rynek pracy w USA powrócił do “przyzwoitej formy”. Również sytuacja na rynku nieruchomości nie wydaje się być alarmująca – wysokie stopy procentowe Fed co prawda zamroziły sprzedaż, jednak nie spowodowały spadku cen, co miałoby dewastujący efekt dla konsumpcji.

To, co rzeczywiście martwi analityków to dynamiczny wzrost oczekiwań inflacyjnych w USA – zarówno tych krótko-, jak i długoterminowych. Ma to miejsce przy jednoczesnym spadku poziomu nastrojów konsumentów. W reakcji na wznoszone przez Donalda Trumpa bariery handlowe, OECD obniżyło swoje prognozy światowego wzrostu gospodarczego oraz zrewidowało oczekiwania wobec gospodarki USA (do 2,2% r/r z 2,5% wcześniej). Czy mamy więc do czynienia z ryzykiem wystąpienia stagflacji?

W dzisiejszym webinarze:

  • Jak wygląda obecny stan koniunktury?
  • To (jeszcze) nie globalny problem
  • Jaki będzie koszt wojen handlowych?
OGLĄDAJ ON-LINE

O prowadzącym

Dr Przemysław Kwiecień – Główny ekonomista X-Trade Brokers. Doktor nauk ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego i London Metropolitan University (tytuł MSc). właściciel prestiżowego certyfikatu CFA. W XTB pracuje od 2007 roku, wcześniej doświadczenie zdobywał między innymi jako doradca Ministra Finansów, Mirosława Gronickiego i ekonomista Banku Millennium. W XTB kieruje Działem Analiz.


Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 69% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Idź do oryginalnego materiału