Informacja o wyborze wskaźnika referencyjnego z rodziny WIRF, który zastąpi WIBOR, nastąpi w grudniu - poinformował na konferencji prasowej prezes ZBP Tadeusz Białek.
- Zakończyła się druga tura konsultacji uzupełniających. (...) Konsultacjom był poddany wyłącznie indeks WIRF, jego cztery warianty, więc już dzisiaj wiadomo, iż będzie to indeks z rodziny WIRF. Wiemy, jakie były wyniki w ramach konsultacji, musimy oficjalnie ująć to w formie komunikatu i zatwierdzić - powiedział w poniedziałek Białek.
- Myślę, iż termin zostanie dotrzymany i przed świętami będziemy znać oficjalnie decyzje komitetu sterującego o ostatecznym wyborze wskaźnika, który zastąpi wskaźnik WIBOR - dodałReklama
Komitet Sterujący Narodowej Grupy Roboczej ds. reformy wskaźników referencyjnych (KS NGR) informował wcześniej o zakończeniu dodatkowej tury zbierania opinii w ramach konsultacji publicznych procesu przeglądu wskaźników alternatywnych dla WIBOR.
Na początku października KS NGR zdecydował się ująć w dodatkowej rundzie konsultacji publicznych cztery indeksy i propozycje indeksów z rodziny indeksów WIRF. Nie konsultowano dalej wskaźników WIRON, WIRON+ ani WRR.
realizowane są prace nad wyłonieniem alternatywy dla WIBOR-u
Przypomnijmy, wspomniany Komitet Sterujący NGR zapewniał niedawno, iż zdecydował się ująć w dodatkowej rundzie konsultacji publicznych cztery indeksy i propozycje indeksów z rodziny indeksów WIRF, mając na uwadze dążenie do dotrzymania, określonego na koniec 2027 roku, finalnego momentu konwersji wskaźników referencyjnych w Polsce.
W poprzedniej rundzie konsultacji publicznych pojawiły się oczekiwania, aby do wcześniej analizowanych WIRF oraz WIRF+2 dodano WIRF- i WIRF+/- (modyfikacje pierwotnie analizowanych propozycji indeksów).
WIRF (Warszawski Indeksu Rynku Finansowego) oparty jest o depozyty niezabezpieczone zawarte przez największe krajowe instytucje kredytowe.
Dlaczego nie postawiono na WIRON? Niedawno Komisja Nadzoru Finansowego wyjaśniła, iż wskaźnik WIRON nie został wybrany do dodatkowej rundy konsultacji, gdyż w toku obserwacji (wskaźnika) dało się zauważyć jego najwyższą zmienność w stosunku do innych analizowanych indeksów i wynikające z tego "najniższe prawdopodobieństwo wykreowania płynnego rynku instrumentów pochodnych".
***