"Celem podstawowym NBP jest utrzymanie stabilnego poziomu cen. Realizując to NBP dąży do utrzymania inflacji na poziomie 2,5 proc., +/- 1 pp." - podkreślił szef banku centralnego na konferencji Forum Bankowe 2025.
Glapiński o obniżce stóp procentowych: Nie ma podstaw do zmiany
"Dziś, gdy negatywne skutki tych szoków powoli ustępują, nadszedł czas na przywrócenie trwałej stabilności cen. W przeciwnym razie budowane mozolnie przez dekady zaufanie do pieniądza zniknie, a świat pogrąży się w monetarnym chaosie. (...) Cel inflacyjny jest kompasem dla polityki pieniężnej, którym współcześnie posługują się banki centralne, decydując o stopach procentowych. Dzisiaj kompas ten jednoznacznie wskazuje, iż nie ma podstaw do zmiany stóp procentowych" - powiedział Glapiński. Reklama
Dodał, iż "inflacja przekracza blisko dwukrotnie cel inflacyjny", a proinflacyjnie oddziałują także kwestie regulacyjne. - Inflacja bazowa jest podniesiona i wynika ze wzrostu płac, przyspieszającego ożywienia gospodarczego i luźnej polityki fiskalnej - powiedział szef NBP. - Mamy luźna politykę fiskalną, deficyt budżetu państwa do PKB w ubiegłym roku był najwyższy od lat 90 - stwierdził.
Wyjaśnił również, iż "w tym roku będziemy mieć kilka czynników regulacyjnych, które podbiją inflację", a polski bank centralny "musi przez cały czas podejmować działania prowadzące do trwałego obniżenia inflacji ". "Pamiętajmy, iż od lipca przywrócona zostanie tzw. opłata mocowa, a także iż zgodnie z aktualnym stanem prawnym skończy się mechanizm maksymalnej ceny prądu. Oznacza to prawdopodobnie wzrost cen prądu, co dodatkowo podbije inflację" - wskazał.
ETS II podbije inflację i może pokrzyżować plany NBP
Szef banku centralnego zdradził, iż "przy obecnym poziomie stóp inflacja w 2027 r. będzie zgodna z celem NBP". Wspomniał również o alternatywnym scenariuszu, który zależy m.in. od tego, czy w 2027 r. zostanie wprowadzony system ETS 2, przewidujący nową erę handlu emisjami w UE. ETS 2 obejmuje spalanie paliw kopalnych oraz gazu w budynkach i transporcie drogowym.
"Jest wiele czynników niepewności. To przede wszystkim kształtowanie się dynamiki wynagrodzeń, sytuacja geopolityczna, polityka handlowa i koniunktura zagraniczna oraz kształt krajowej polityki fiskalnej. Do tego dochodzi unijna polityka klimatyczna" - podkreślił Glapiński. jeżeli będą opłaty od paliw do samochodów i od ogrzewania (ETS 2), to inflacja może być w 2027 r. wyższa od celu NBP - podkreślił Glapiński.
Współpraca Jacek Ramotowski