Początek nowego miesiąca przyniósł kontynuację wzrostów na Wall Street, wspartych silniejszymi danymi z amerykańskiego rynku pracy. Po zeszłotygodniowych publikacjach wyników finansowych Big Techów, uwaga rynku przenosi się w tej chwili na środową decyzję monetarną Rezerwy Federalnej. W momencie gdy opadł już kurz po “Dniu Wyzwolenia” Donalda Trumpa, wielu inwestorów zadaje sobie pytanie – co zrobi Fed?
Co zrobi FED?
Od początku swojej “jastrzębiej pauzy” Rezerwa Federalna podkreśla stabilne zatrudnienie jako główny motyw “braku pośpiechu” w dalszym luzowaniu polityki monetarnej. Obawy inwestorów o sytuację amerykańskiego rynku pracy wywołane słabymi danymi ADP gwałtownie zostały rozwiane mocnym raportem NFP, który wskazał na wzrost zatrudnienia w USA o 177 tys. Z drugiej jednak strony rozpoczęta w kwietniu wojna handlowa oraz niepewne otoczenie gospodarcze wpływają negatywnie na zaufanie konsumentów. Kwietniowe badanie ISM dla przemysłu wskazują z kolei na rosnące ryzyko stagflacji. Wydawać by się mogło, iż jest to idealny moment na obniżkę stóp procentowych o którą zabiega Donald Trump.
Rynki jednak nie wierzą, iż Fed zdecyduje się na cięcie stóp w trakcie środowego posiedzenia. Po pierwsze, w znaczący sposób obniżyłoby to wiarygodność Rezerwy, która mogłaby zostać oskarżona o wypełnianie politycznej woli prezydenta. Po drugie, choć stopniowe łagodzenie polityki celnej oraz ujemny odczyt PKB generują oczekiwania bardziej gołębiej retoryki Fed, dane makroekonomiczne wciąż są pełne szumu i nie wiadomo, czy oczekiwany wzrost cen będzie jedynie przejściowy.
Fed nie jest jedynym bankiem centralnym, który podejmie decyzję monetarną w tym tygodniu. W środę, o poziomie stóp procentowych debatować będzie również Rada Polityki Pieniężnej. W przeciwieństwie do USA – dane inflacyjne z Polski za kwiecień jasno pokazują, iż pojawiła się przestrzeń do obniżek stóp procentowych. Czy maj przyniesie zatem taką decyzję RPP?
- Co zrobi Fed?
- Czy wyceny z Wall Street są uzasadnione?
- Czy RPP obniży stopy procentowe w maju?
O prowadzącym
Dr Przemysław Kwiecień – Główny ekonomista X-Trade Brokers. Doktor nauk ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego i London Metropolitan University (tytuł MSc). właściciel prestiżowego certyfikatu CFA. W XTB pracuje od 2007 roku, wcześniej doświadczenie zdobywał między innymi jako doradca Ministra Finansów, Mirosława Gronickiego i ekonomista Banku Millennium. W XTB kieruje Działem Analiz.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 69% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.