Coachowie innowacji

liderzyinnowacyjnosci.com 1 miesiąc temu

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej we współpracy z Instytutem Podstawowych Problemów Polskiej Akademii Nauk realizuje projekt Innovation Coach, finansowany ze środków Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG). Usługa informacyjna przeznaczona jest dla przedsiębiorstw, które poszukują pomysłów na przeprowadzenie innowacyjnych projektów, ale nie wiedzą jak ten proces rozpocząć oraz nie mają doświadczenia w pozyskiwaniu środków na działania B+R+I.

Nasza oferta obejmuje indywidualne wsparcie w postaci coachingu innowacji, jak również m.in.: serię warsztatów, które mają pomóc w budowaniu kompetencji niezbędnych do skutecznej realizacji tego typu przedsięwzięć oraz sięgania po fundusze europejskie. Sam coaching innowacji polega na indywidualnej współpracy firmy z ekspertem branżowym. Efektem tego procesu są rekomendacje dla firmy zawierające m.in.: pomysł na innowację, plan jej wdrożenia, wymagane zasoby czy też możliwości dotyczące pozyskania dofinansowania np. w ramach FENG.

Aby coaching innowacji został skutecznie zrealizowany, potrzeba wiedzy i doświadczenia, którymi dysponują coachowie innowacji. Firmy bardzo cenią sobie współpracę z naszymi ekspertami. To wysokiej klasy specjaliści z doświadczeniem zarówno naukowym i biznesowym. W naszej bazie jest niemal 200 osób, które reprezentują różne specjalizacje. Dbamy o jakość coachingu innowacji zapewniając naszym coachom nie tylko szkolenie wprowadzające, ale także cykliczne warsztaty i spotkania, podczas których mogą pogłębić swoją wiedze i kompetencje niezbędne do współpracy z przedsiębiorcami.

Od 2019 r. z usługi coachingu innowacji skorzystało już ponad 1200 polskich firm, a do końca 2027 r. szansę na współpracę z nami ma jeszcze ponad 2000 przedsiębiorstw. Z kolei w ramach warsztatów mamy przeszkolić 1500 przedsiębiorców.

Usługa coachingu innowacji skierowana jest do przedsiębiorstw działających niemal we wszystkich sektorach. w tej chwili klasyfikujemy firmy według Krajowych Inteligentnych Specjalizacji (KIS). I tak najwięcej przyszłych innowatorów zgłasza się do nas z branży technologii informacyjnych i komunikacyjnych (KIS 10). Na dalszych pozycjach plasują się firmy działające w obszarze automatyzacji i robotyki (KIS 11), inteligentnego budownictwa zeroemisyjnego (KIS 5) czy przemysłów kreatywnych (KIS 12).

Wspieramy także firmy w całej Polsce. Najaktywniejsze regiony to woj. mazowieckie, małopolskie i wielkopolskie. A jeżeli chodzi o wielkość przedsiębiorstw, to zdecydowana większość, bo niemal 80%, stanowią mikroprzedsiębiorstwa. Ale pośród beneficjentów usługi mamy także średnie i duże podmioty.

Ciekawa jest również statystyka dotycząca stażu działalności firm korzystających z usługi coachingu innowacji. Ok 30% to startupy, czyli podmioty obecne na rynku do 3 lat, a niemal 70% to firmy z działające ponad 3 lata.

Innovation Coach jest przykładem łączenia nauki z biznesem w praktyce. Coachowie – naukowcy z doświadczeniem w komercjalizacji, pracują z firmami, które chcą wejść na ścieżkę innowacji. Niejednokrotnie to pierwszy kontakt przedsiębiorcy ze światem nauki. Dzięki tej współpracy, powstają nowe pomysły, z których wiele ma szansę na realizację i pozyskanie finansowania. Co więcej, dla absolwentów Innovation Coach przygotowywany jest dedykowany instrument InnoStart, który ma zapewnić specjalistyczne doradztwo oraz środki finansowe na rozwój pierwszego projektu B+R.

IPPT PAN

Idź do oryginalnego materiału