Coraz mniej Ethereum na giełdach, natomiast rośnie współczynnik stakingu ETH

cryps.pl 5 godzin temu
Zdjęcie: ethereum


Ethereum coraz wyraźniej zmierza w kierunku poziomu 3 000 USD, a inwestorzy instytucjonalni intensyfikują zakupy. Dodatkowo malejąca liczba ETH na giełdach oraz wzrost stakingu mogą zwiastować dalsze wzrosty cen.


  • Cena ethera wzrosła w maju o 45%, osiągając lokalne maksimum na poziomie 2 700 USD – najwięcej od lutego,
  • Liczba monet ETH na giełdach spadła o 600 tys., a inwestorzy instytucjonalni („smart money”) zwiększyli swoje pozycje o ponad 36 tys. ETH.

Inwestorzy instytucjonalni kupują dołki, a Ethereum wraca do łask

Ethereum ma za sobą imponujący okres – tylko w maju zyskało aż 45%, co pozwoliło kursowi dotrzeć do poziomu 2 700 USD, po raz pierwszy od 24 lutego. w tej chwili cena ustabilizowała się w pobliżu 2 600 USD, po niewielkiej korekcie .

Kurs ETH/USDT. Źródło: tradingview.com

Głównym powodem wzrostu są zakupy dokonywane przez tzw. „smart money”, czyli doświadczonych inwestorów instytucjonalnych i fundusze, które wyraźnie zwiększają swoją ekspozycję na ETH.

Spadająca podaż na giełdach i boom na staking

Równolegle z rosnącym zainteresowaniem inwestorów instytucjonalnych obserwujemy inny najważniejszy trend: znaczący spadek podaży ETH na giełdach. Według danych z CoinGlass, od 25 kwietnia saldo Ethereum na giełdach zmniejszyło się z 15,75 mln do 15,15 mln monet, czyli o 600 000 ETH.

Odpływ ETH z giełd. Źródło: coinglass.com

To wyraźny sygnał byczego sentymentu – mniej tokenów na giełdach to mniej podaży dostępnej do sprzedaży, zwłaszcza w momentach paniki rynkowej.

Kolejnym pozytywnym sygnałem jest wzrost stakingu. W ciągu ostatnich 30 dni liczba ETH zdeponowanych w stakingu wzrosła o 309 000 sztuk, co odpowiada wartości ok. 813 mln USD. To dowód na to, iż inwestorzy chcą zatrzymać swoje tokeny w zamian za wynagrodzenie w ETH, zamiast spekulować na krótkoterminowych zmianach cen.

Dwa możliwe scenariusze dla ETH

Z technicznego punktu widzenia ether znajduje się w interesującym miejscu. Po przebiciu kluczowego oporu na poziomie 2 121 USD i przełamaniu formacji podwójnego szczytu, cena zyskała nową dynamikę.

Wskaźnik ADX (Average Directional Index), mierzący siłę trendu, osiągnął wartość 36, co sugeruje silny i utrzymujący się trend wzrostowy. W tym scenariuszu ether może niedługo dotrzeć do poziomu 3 000 USD, a przy kontynuacji rajdu – choćby przetestować strefę 4 000 USD.

Jednak warto również brać pod uwagę scenariusz korekcyjny. Ethereum dotarło do lokalnej strefy zainteresowania (POI) na poziomie 2 653 USD i może zaliczyć cofnięcie. RSI pokazuje niedźwiedzią dywergencję – cena tworzy nowe maksima, ale wskaźnik relatywnej siły nie nadąża. To typowy sygnał ostrzegawczy przed potencjalnym spadkiem.

Jeśli dojdzie do korekty, najważniejsze wsparcie znajduje się w przedziale 1 872–2 069 USD. To może być idealny moment dla inwestorów czekających na „buy the dip”.

Idź do oryginalnego materiału