Coraz większe trudności z wydobywaniem BTC. Jakie będą tego skutki?

6 miesięcy temu

Sieć BTC doświadczyła kolejnej trudności w dostosowaniu się po halvingu i najbardziej znaczącej redukcji w tym roku. Ponadto całkowity hashrate sieci po raz pierwszy od końca marca spadł poniżej poziomu 600 eksahaszy na sekundę (EH/s).

Z danych serwisu Bitbo wynika, iż korekta trudności nastąpiła przy wysokości bloku 842 688, spadając do 83,1 miliarda. Oznacza to najwyższą ujemną korektę od najniższych poziomów bessy, kiedy to 6 grudnia 2022 r. trudność spadła o 7 proc., a cena Bitcoina wynosiła około 17 000 dolarów.

BTC i efekt halvingu

Trudność wydobycia bitcoinów jest względną miarą tego, jak trudno jest wydobyć nowy blok w porównaniu z najłatwiejszym. Kiedy wzrasta liczba górników, wzrasta trudność wydobycia bitcoinów. I odwrotnie, jeżeli spadnie liczba górników konkurujących o znalezienie nowych bloków, protokół zmniejsza trudność wydobycia, ułatwiając pozostałym górnikom odkrywanie bloków.

Jak podaje serwis The Block, ujemna korekta trudności następuje po 10 proc. spadku współczynnika mieszania sieci od ostatniej korekty trudności, która miała miejsce w dniu 24 kwietnia, z siedmiodniowej średniej kroczącej wynoszącej 639,58 EH/s do 578,74 EH/s na dzień dzisiejszy. Przed regulacją średnie czasy bloków wynosiły 10 minut i 36 sekund.

Spadek szybkości hash spowodował, iż 29 kwietnia br. cena hash Bitcoina spadła do najniższego w historii poziomu poniżej 50 dolarów za PH/s dziennie (0,05 dolara za TH/s dziennie), podczas gdy cena Bitcoina również spadła poniżej poziomu 63 000 dolarów. Dodajmy, iż Bitcoin w chwili publikacji niniejszego tekstu kosztował 61 299,40 dolarów. Warto też zauważyć, iż dzisiejsza ujemna korekta trudności może pomóc złagodzić zmagania niektórych górników po halvingu, sprawiając, iż wydobywanie bloków będzie nieco łatwiejsze niż przez ostatnie dwa tygodnie.

Dzisiejsza ujemna korekta trudności wydobycia Bitcoina jest pierwszą od 1 proc. spadku pod koniec marca i następuje po dwóch pozytywnych korektach związanych z halvingiem. Przypomnijmy, iż do halvingu doszło 20 kwietnia, zaś ostateczna korekta trudności przed halvingiem i pierwsza po halvingu wzrosła odpowiednio o 4 proc. i 2 proc. do rekordowego poziomu 88,1 miliarda. Od czasu halvingu współczynnik hashrate sieci spadł o około 11 proc. Ostateczna korekta przed halvingiem nastąpiła, gdy górnicy Bitcoina zaczęli zwiększać swój hashrate w ramach przygotowań do spadku nagród z tytułu dotacji blokowych z 6,25 BTC do 3,125 BTC.

Winne są runy?

Obserwatorzy branży przypisali początkowy wzrost dostosowania trudności po halvingu szumowi, jaki miał miejsce wokół run. Wyjaśnijmy w tym miejscu, iż runy to nowy, wymienny standard tokenów dla Bitcoina wprowadzony podczas halvingu, który początkowo pomógł zwiększyć przychody z opłat transakcyjnych dla górników po spadku dotacji.

Po halvingu bloku 840 000 wygenerowano opłaty w wysokości 2,4 miliona dolarów – co znacznie przekraczało kwotę nagrody w postaci dotacji blokowej o wartości około 200 000 dolarów. Jak wynika z danych eksploratora Bitcoin Mempool, Bitcoin osiągnął rekordową liczbę 104 bloków nagród z tytułu opłat transakcyjnych wyższych niż dotacja.

Warto podkreślić, ze runy wygenerowały opłaty w wysokości ponad 135 milionów dolarów w pierwszym tygodniu po ich uruchomieniu. Jednak według danych Mempool, po początkowym szumie, średnie opłaty transakcyjne znacznie spadły z rekordowego poziomu 128,45 dolarów w dniu halvingu do około 1 dolara.

Idź do oryginalnego materiału