Warszawa, 04.07.2025 (ISBnews) – Centralny Port Komunikacyjny (CPK) ogłosił przetarg na roboty projektowe i budowlane bocznicy, która zapewni dostawy paliw do portu, podał CPK. W pierwszym etapie bocznica posłuży do dowozu i rozładunku materiałów na potrzeby budowy lotniska.
“Najpóźniej w III kwartale 2029 roku, na północny zachód od Lotniska CPK, powstanie bocznica kolejowa, która zapewni dostawy paliw do portu. W pierwszym etapie będzie wykorzystywana jako miejsce przeładunku materiałów na potrzeby budowy lotniska, węzła kolejowego CPK i linii 85, łączącej w standardzie KDP Warszawę z Łodzią. Spółka CPK ogłosiła przetarg na roboty projektowe i budowlane bocznicy. Termin składania ofert upływa 8 sierpnia br.” – czytamy w komunikacie.
Bocznica kolejowa o długości około 5 km powstanie na północno-zachodnim krańcu węzła kolejowego CPK i pojedynczym torem połączy istniejącą infrastrukturę PKP PLK – linię kolejową nr 3 Warszawa Zachodnia – Kunowice – z przyszłym terminalem towarowym CPK.
W pierwszym etapie, z uwagi na swoją lokalizację, bocznica posłuży do dowozu i rozładunku materiałów na potrzeby budowy lotniska, węzła CPK oraz linii kolejowej 85 (m.in. kruszyw, stali czy spoiw hydraulicznych). Po zakończeniu budowy portu będzie pełniła rolę bocznicy paliwowej – do czasu powstania w tym samym śladzie linii kolejowej nr 5, czyli CMK Północ, która połączy lotnisko CPK z Trójmiastem, podano także.
“Przetarg jest pierwszym z zadań, które umożliwią powstanie w pełni funkcjonalnej bocznicy kolejowej CPK. W kolejnych etapach realizowane będą: włączenie przez PKP PLK bocznicy w linię kolejową nr 3 oraz budowa terminala towarowego CPK, która objęta będzie oddzielnym postępowaniem przetargowym. Zgodnie z założeniami, wyłoniony wykonawca będzie miał 36 miesięcy od momentu podpisania umowy na zrealizowanie zadania” – czytamy także.
Centralny Port Komunikacyjny (CPK) to inwestycja, której celem jest stworzenie systemu transportowego kraju, integrującego transport lotniczy, kolejowy i drogowy. W ramach Programu CPK powstanie m.in. centralne lotnisko, zlokalizowane pomiędzy Warszawą i Łodzią oraz system kolei dużych prędkości. Nowy port lotniczy będzie przystosowany do obsługi 34 mln pasażerów rocznie w początkowych latach funkcjonowania i zaprojektowany w taki sposób, by w perspektywie długoterminowej mógł być elastycznie rozbudowywany zgodnie z potrzebami i prognozami rozwoju rynku. Szacowany koszt inwestycji do 2032 roku wynosi 131,7 mld zł.
(ISBnews)