Centrum Projektów Polska Cyfrowa (CPPC) otworzyło nowy nabór niekonkurencyjny na modernizację i profesjonalizację zespołów policji, które będą wspierać zaatakowane podmioty krajowego systemu cyberbezpieczeństwa w obsłudze incydentów i odzyskiwaniu danych, podał Ministerstwo Cyfryzacji. Za realizację tego projektu będzie odpowiedzialny wyznaczony podmiot, tj. Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa – Państwowy Instytut Badawczy. Na ten cel zostanie przeznaczone 37,5 mln zł ze środków Krajowego Planu Odbudowy.
„Wspieranie polskiej policji w zakresie cyberbezpieczeństwa jest ważnym elementem zapewnienia bezpieczeństwa w cyfrowym świecie. Dzięki środkom z Krajowego Planu Odbudowy projekt ten pozwoli na rozwój kompetencji funkcjonariuszy, a także na wzmocnienie zdolności państwa do skutecznego reagowania na zagrożenia w cyberprzestrzeni, co przekłada się na ochronę danych i bezpieczeństwo obywateli” – powiedział wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski, cytowany w komunikacie.
Celem przedsięwzięcia jest modernizacja i profesjonalizacja zespołów policji, które będą wspierać zaatakowane podmioty krajowego systemu cyberbezpieczeństwa w obsłudze incydentów i odzyskiwaniu danych. Grupy te będą działać w oparciu o wypracowane i transparentne metodyki oraz współpracować z przedstawicielami CSIRT NASK i Prokuraturą.
Projekt, na który CPPC właśnie ogłosiło nabór, obejmie m.in. następujące elementy:
- Stworzenie systemu szkoleń dla ekspertów i osób zarządzających cyberbezpieczeństwem podmiotów krajowego systemu cyberbezpieczeństwa oraz funkcjonariuszy policji.
- Stworzenie i wdrożenie centralnego narzędzia wsparcia działań prowadzonych na miejscu zdarzenia, a także współdzielenia rezultatów uzyskanych w toku analizy.
- Wytworzenie niezbędnego interfejsu dostępowego dla przedstawicieli policji, podmiotu dotkniętego incydentem oraz prokuratury.
- Wypracowanie zasad współpracy pomiędzy organami ścigania.
- Ustalenie procedury konsultacji i współpracy przedstawicieli CSIRT NASK z funkcjonariuszami policji i prokuratury przy pobieraniu i analizie materiału dowodowego oraz udziale w postępowaniu procesowym.
- Wymiana i modernizacja wykorzystywanego przez funkcjonariuszy policji sprzętu oraz oprogramowania, w tym niezbędnego do pobierania, przechowywania i archiwizowania danych dowodowych, wskazano również.
W ramach pierwszego komponentu Inwestycji C3.1.1 planowana jest docelowo realizacja czterech projektów, w tym przedsięwzięcia polegającego na utworzeniu zespołów specjalistów cyberbezpieczeństwa działających lokalnie i wspierających podmioty krajowego systemu cyberbezpieczeństwa w obsłudze incydentów i odzyskiwaniu danych oraz prowadzeniu działań podnoszących świadomość o cyberbezpieczeństwie.
Źródło: ISBnews