Creotech oczekuje, iż Camila przyczyni się do istotnego zwiększenia opłacalności Mikroglob

2 dni temu

Creotech Instruments planuje wystawienie szeregu faktur w ramach projektu Camila w tym roku, poinformował prezes Grzegorz Brona. Oczekuje, iż pozyskanie projektu Camila sprawi, iż Mikroblob stanie się dla spółki znacznie bardziej opłacalny.

„Projekt Camila jest bardzo dobrze sfinansowany, w znacznej mierze z góry. Nie mamy potrzeby dodatkowego finansowania pod ten projekt – Mikroglob miał ten problem. Oba to bardzo szybkie projekty, z tym, iż Camila jest dłuższa o ok. 12 miesięcy. Już wystawiliśmy 2 faktury w ramach Mikroglob, w projekcie Camila planujemy wystawienie szeregu faktur już w tym roku. Przychody dość istotnego znaczenia dla spółki pojawią się już w tym roku. Oczywiście, będą rozłożone również na lata kolejne” – powiedział powiedział Brona podczas webinaru Strefy Inwestorów.

Wskazał, iż oba projekty w znacznej mierze bazują na tej samej technologii.

„Wchodząc w projekt Camila, znacznie zmniejszamy ryzyko projektu Mikrogblob. W ramach programu Camila dostaniemy też znaczną pomoc ESA. Samo finansowanie Camili jest tak zbudowane, iż może to jeszcze wzrosnąć o choćby 20%. Jest też pewna suma finansowania przeznaczona dla ESA z pieniędzy przeznaczonych przez polskie MRiT. Te dodatkowe fundusze mają posłużyć temu, żeby ESA wsparła również ekspercko Creotech i partnerów w trakcie realizacji Camili. Z drugiej strony, sama podstawa Mikroglob jest w miarę tożsama z podstawą Camili, więc oba w znacznej mierze zmniejszają nawzajem ryzyko. To oznacza również, iż prawdopobieństwo ziszczenia się ryzyk w Mikroglob spada, a ich ziszczenie warunkowało ostateczne zyski dla spółki. Projekt Camila wpłynie zatem, iż Mikroglob może być znacznie bardziej opłacalny dla Creotech” – podkreślił prezes.

Dodał, iż na pewno na początku kontraktu Camila jest płatność zaliczkowa, jak to bywa w programach ESA.

„Ta płatność jest dość spora, zapewni spokojną płynność w ramach programu Camila, tamuje też pewne ryzyka w Mikroglob” – stwierdził Brona.

Creotech Instruments podał wcześniej, iż podpisał umowę z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA) na realizację projektu Country Awareness Mission In Land Analysis – Camila (Camila). Wartość projektu wynosi 51 925 511 euro, z czego 25 594 951 euro przypada na Creotech.

Creotech Instruments jest największą polską firmą produkującą i dostarczającą na światowy rynek technologie kosmiczne oraz specjalistyczną elektronikę i aparaturę, m.in. na potrzeby komputerów kwantowych, kryptografii kwantowej czy laboratoriów fizyki kwantowej i wysokich energii. Spółka zadebiutowała na głównym rynku GPW w 2022 r., przenosząc się z rynku NewConnect; wchodzi w skład indeksu sWIG80.

Źródło: ISBnews

Idź do oryginalnego materiału