Cysterna przeciwpożarowa na żniwa, bo strzeżonego Pan Bóg strzeże. Ile to kosztuje?

2 dni temu

Każdy pożar maszyny na polu to tragedia. Gdy wybucha, a zawsze jest nagły i niespodziewany, trudno go ugasić choćby największą gaśnicą. Znaleźliśmy jednak sprzęt, który poradzi sobie z takim zagrożeniem. To cysterna przeciwpożarowa Kobzarenko.

Rynek maszyn rolniczych zmienia się niemal z roku na rok. Wciąż powstają takie, które łączą w sobie dwie, a choćby więcej funkcji do tej pory występujących osobno. Jednak wśród tych wszystkich maszyn znaleźliśmy jedną, która przeznaczona jest tylko do jednej rzeczy – do gaszenia pożaru, by chronić dobytek i życie. Tą maszyną jest cysterna przeciwpożarowa PC-6 produkowana przez firmę Kobzarenko.

Choć jej głównym celem jest gaszenie pożarów, to cysterna ta może być wykorzystywana do wielu innych celów. Jej spora pojemność, a jest to 6000 litrów, pozwala na magazynowanie wody i jej transport na spore odległości choćby w trudnym terenie. Jej możliwości pozwalają na wykorzystywanie także do mycia budynków i sprzętu. Można za jej pomocą także podlewać i to nie tylko ogródki.

Cysterna przeciwpożarowa może być zasilana z WOM ciągnika lub własnej motopompy, fot. materiały prasowe

I ty możesz zostać własnym strażakiem

W zależności od wyposażenia ta umieszczona na wysokim podwoziu cysterna może posiadać własną motopompę lub czerpać moc z wałka WOM ciągnika o mocy minimalnej 80 koni mechanicznych. PC-6 posiada na wyposażeniu pełen pakiet przeciwpożarowy, w którego skład wchodzą między innymi:

– umieszczona na szczycie własna armatka wodna o zasięgu strumienia 35 metrów,

– wąż strażacki długości 20 metrów,

– system silnych ledowych reflektorów do pracy nocą,

– własna wysokowydajna pompa wody,

Całkowite napełnienie cysterny przeciwpożarowej PC-6 Kobzarenko przy zasilaniu wałkiem WOM z ciągnika zajmuje 10 do 12 minut, a opróżnienie całej 6000-litrowej beczki przy maksymalnej wydajności trwa zaledwie 8 min. Natomiast w przypadku zasilania cysterny dzięki motopompy firmy Honda wydajność jest kilka mniejsza i czas potrzebny na wypompowanie beczki wynosi 10-12 minut.

W przypadku opcji z motopompą cysterna przeciwpożarowa może oczywiście także pracować stacjonarnie, dostarczając wodę lub ją przepompowując w przypadku braku innych źródeł zasilania.

Wysokowydajna pompa pozwala na opróżnienie 6000 litrów w 8 minut, fot, materiały prasowe

A ile kosztuje taka cysterna?

Jak podaje Technopol Agro, dystrybutor tego sprzętu, cysterna przeciwpożarowa Kobzarenko PC-6 kosztuje 23 982 euro netto. Nie jest to może mało, ale uniwersalność tego urządzenia robi wrażenie, choć życzymy sobie, by nigdy nie była wykorzystana do gaszenia pożarów.

Idź do oryginalnego materiału