Na wyegzekwowanie należności komornik ma określony czas. Gdy procedura się przeciąga, rosną odsetki i opłaty związane z procedurą egzekucyjną. Po upływie określonego limitu dochodzi do przedawnienia długu. Oznacza to, iż wierzyciel nie może już ubiegać się o jego odzyskanie. Jednocześnie dług nie rozpływa się w powietrzu. Dłużnik wciąż będzie pozostawał w rejestrze, co może rodzić problemy m.in. z uzyskaniem kredytu, a choćby zawarciem umowy na usługi telekomunikacyjne.
REKLAMA
Zobacz wideo
Po jakim czasie komornik nie może ściągnąć długu? Od reguły są wyjątki
Jak przypomina BIG Info Monitor, większość roszczeń, w tym majątkowych stwierdzonych wyrokiem sądu, zgodnie z prawem przedawnia się po 6 latach. Są jednak wyjątki. Jakie?
Mandat (np. za jazdę środkami komunikacji miejskiej ważnego biletu): po roku.
Roszczenia przedsiębiorcy z tytułu faktury nieopłaconej przez kontrahenta: po dwóch latach.
Zobowiązania z tytułu umowy kredytu lub pożyczki: po trzech latach.
Roszczenia z tytułu umowy o dzieło: po dwóch latach od oddania dzieła.
Długi czynszowe: po trzech latach.
Mandat kredytowany: po trzech latach od momentu jego przyjęcia lub dwóch latach od wszczęcia postępowania sądowego.
Jest też haczyk. Kodeks cywilny wskazuje bowiem, iż w określonych przypadkach przedawnienie może zostać zawieszone. Dotyczy to m.in. roszczeń dzieci przeciwko rodzicom (alimenty) na czas trwania władzy rodzicielskiej, małżonka przeciwko drugiemu w czasie trwania małżeństwa, a także objętych umową o mediację, jednak wyłącznie na czas trwania mediacji. Nie przedawniają się roszczenia o zniesienie współwłasności, wynikające z prawa własności nieruchomości, wobec Funduszu Alimentacyjnego i kredyty hipoteczne.
Po jakim czasie przedawniają się długi? Przedawnienie długów nie jest prostą sprawą (zdj. ilustracyjne) Fot. fizkes/ iStock
Jak umorzyć dług u komornika? Zadłużenie nie zniknie
Jedynym sposobem na skuteczne pozbycie się zobowiązania jest jego spłata. Zakończenie postępowania egzekucyjnego nie jest bowiem równoznaczne z wykreśleniem zobowiązania i tym, iż "dług zniknie". choćby po umorzeniu wierzyciel może wnioskować o wznowienie egzekucji, np. gdy zmieni się sytuacja materialna. Jak umorzyć dług u komornika? Jedną z metod jest zawarcie ugody z wierzycielem, np. w sprawie spłaty zadłużenia. Może również umorzyć postępowanie z urzędu, jeżeli stwierdzi, iż egzekucja jest bezskuteczna. Z mocy prawa postępowanie egzekucyjne jest umarzane, gdy dłużnik ogłosi upadłość konsumencką. Tak samo dzieje się, gdy dłużnik nie ma majątku, z którego można ściągnąć należności.
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.
Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.