Czas na wrześniowe cięcia. Co przyniesie tydzień?

1 tydzień temu

Mieszane dane z amerykańskiej gospodarki sprawiły, iż końcówka minionego tygodnia na rynkach upłynęła pod znakiem nerwowości. Ostatnie dane z Niemiec również nie napawają optymizmem. Czy to oznacza, iż nadszedł czas na wrześniowe cięcia?

Raport NFP słabszy od prognoz

Początek minionego tygodnia przyniósł pesymistyczne dane dotyczące aktywności w amerykańskim przemyśle. Indeks ISM Manufacturing po raz kolejny wypadł gorzej niż tego oczekiwano, a sytuację uratował indeks sektora usług. Brak zgodności między danymi z obu sektorów znacznie utrudnia określenie kondycji amerykańskiej gospodarki.

Inwestorzy skupili się jednak na piątkowym raporcie NFP, który… również okazał się być słabszy od prognoz. Opublikowane dane co prawda nie są najgorsze, jednak wspierają perspektywę obniżek stóp procentowych Fed o 25 pb. Zaplanowana na najbliższą środę publikacja amerykańskiego raportu CPI za sierpień będzie ostatnim, istotnym raportem przed wrześniowym posiedzeniem FOMC. Choć sam fakt obniżki jest już praktycznie przesądzony, dane o inflacji mogą przesądzić o jej skali.

W tym tygodniu decyzję monetarną podejmie również EBC. Podobnie jak w przypadku Rezerwy Federalnej, obniżka stóp procentowych w strefie euro jest już w pełni wyceniona. Chociaż gospodarka strefy nie radzi sobie najlepiej, to jednak struktura decyzyjności nie daje większych szans na bardziej gołębie nastawienie. Rynek zakłada co prawda kolejną obniżkę stóp już w grudniu, jednak czy dane na to pozwolą?

Zapraszamy na webinar z Głównym Ekonomistą XTB dr Przemysławem Kwietniem, w którym skupi się na kluczowym temacie ostatnich dni – polski przemysł w zapaści.

  • Dane nie zachwycają
  • Czego oczekiwać przed inflację w USA?
  • EBC po raz kolejny obniży stopy, co dalej?

OGLĄDAJ ON-LINE

Ponadto, w związku z bardzo dynamiczną sytuacją na świecie, udostępnione zostaną dodatkowe raporty wideo dotyczące wpływu koronawirusa na globalną gospodarkę, analizę sytuacji na rynku metali szlachetnych.

O prowadzącym

Dr Przemysław Kwiecień – Główny ekonomista X-Trade Brokers. Doktor nauk ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego i London Metropolitan University (tytuł MSc). właściciel prestiżowego certyfikatu CFA. W XTB pracuje od 2007 roku, wcześniej doświadczenie zdobywał między innymi jako doradca Ministra Finansów, Mirosława Gronickiego i ekonomista Banku Millennium. W XTB kieruje Działem Analiz.


Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Idź do oryginalnego materiału