W Polsce fundusze nieruchomości, znane jako Real Estate Investment Trust (REIT) będą funkcjonować jako Spółki Inwestujące w Najem Nieruchomości (SINN) i będą mogły korzystać z preferencyjnego opodatkowania.
Fundusze te będą inwestować w zakup i wynajem nieruchomości, a ich akcje mają być notowane na giełdzie.
REIT-y i ich potencjał
W ten sposób każdy będzie mógł zainwestować w nieruchomości poprzez zakup akcji takich spółek. REIT-y będą musiały spełnić określone wymogi, a także wiadomo, jakie nieruchomości będą mogły nabywać i jak będą opodatkowane. Zgodnie z projektem ustawy, spółka powinna wypłacać 90 proc. zysku w formie dywidendy.
Eksperci są zgodni – nowe prawo zrewolucjonizuje polski rynek nieruchomości i sprawi, iż stanie się on mniej zależny od zachodnich perturbacji. Wiele wskazuje on na to, iż dzięki REIT-om wzrośnie zainteresowanie inwestowaniem w mieszkania na wynajem.
Wstępnie szacuje się, iż do REIT-ów co roku mogłoby spływać choćby kilkanaście miliardów złotych. Jeżeli weźmiemy pod uwagę, iż Polacy mają w tej chwili na lokatach i depozytach ponad bilion złotych, a w ciągu ostatniego roku ta kwota wzrosła o ponad 110 miliardów, to widać, iż w całym tym pomyśle tkwi olbrzymi potencjał. Dodajmy, iż w marcu 2024 roku w funduszach inwestycyjnych działających w Polsce było ulokowanych prawie 340 miliardów złotych, o 59 miliardów więcej niż rok wcześniej, jak wynika z danych Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami. Ponadto, w 2023 roku Polacy kupili detaliczne obligacje skarbowe za 49 miliardów złotych.
Historia powstania REIT-ów
REIT-y powstały w Stanach Zjednoczonych po podpisaniu przez prezydenta Dwighta D. Eisenhowera ustawy Public Law 86-779, zwanej niekiedy Cigar Excise Tax Extension z 1960 r. Ustawa została uchwalona w celu umożliwienia wszystkim inwestorom inwestowania w wielkoskalowe, zdywersyfikowane portfele nieruchomości przynoszących dochód w taki sam sposób, w jaki zwykle inwestują w inne klasy aktywów – poprzez zakup i sprzedaż płynnych papierów wartościowych. Pierwszym REIT był American Realty Trust założony przez Thomasa J. Broyhilla, kuzyna kongresmena z Wirginii Joela Broyhilla w 1961 r., który naciskał na jego utworzenie pod rządami Eisenhowera.
Od 2021 r. co najmniej 39 państw na całym świecie utworzyło REIT-y. Kompleksowym indeksem dla REIT i globalnego rynku nieruchomości notowanych na giełdzie jest FTSE EPRA/Nareit Global Real Estate Index Series, który został stworzony wspólnie w październiku 2001 r. przez dostawcę indeksów FTSE Group, Nareit i European Public Real Estate Association (EPRA). Na dzień 29 stycznia 2021 r. globalny indeks obejmował 490 giełdowych spółek z branży nieruchomości z 39 krajów, których kapitalizacja rynkowa wynosiła około 1,7 bln USD.
Mniej więcej w momencie powstania w 1960 r. pierwsze REIT-y składały się głównie z firm hipotecznych. Branża doświadczyła znacznej ekspansji pod koniec lat sześćdziesiątych i na początku lat siedemdziesiątych. Wzrost ten wynikał przede wszystkim ze zwiększonego wykorzystania mREIT w transakcjach związanych z zagospodarowaniem terenu i budową. Ustawa o reformie podatkowej z 1976 r. zezwoliła na tworzenie REIT-ów jako korporacji, a nie tylko trustów biznesowych.