Inflacja konsumencka CPI obniży się do poniżej 3% r/r w lipcu i pozostanie w przedziale 2-3% r/r do końca 2026 r., szacują ekonomiści PKO Banku Polskiego.
„Inflacja CPI w czerwcu wyniosła 4,1% r/r wobec 4% r/r w maju. Był to wynik wyższy od oczekiwań rynkowych (4% r/r), ale zgodny z naszą prognozą. Zarówno czerwcowa zmiana cen żywności (+0,1% m/m), jak i paliw (-1,3% m/m) była niższa od naszych prognoz. W danych zaskakuje spadek cen paliw – mimo istotnego wzrostu ich cen pod koniec miesiąca. Oznacza to, iż w czerwcu prawdopodobnie wzrosła inflacja bazowa – do 3,4% r/r z 3,3% r/r w maju. Jednocześnie czerwiec był ostatnim miesiącem z podwyższoną inflacją – w lipcu inflacja CPI obniży się poniżej 3% r/r i wg nas pozostanie w przedziale 2-3% r/r do końca 2026” – czytamy w komentarzu do dzisiejszych danych GUS o CPI.
Jak podał dziś Główny Urząd Statystyczny (GUS), inflacja konsumencka wyniosła 4,1% w ujęciu rocznym w czerwcu 2025 r., według wstępnych danych. W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 0,1%, podał też GUS.
Ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły o 4,9% r/r, ceny nośników energii odnotowały wzrost o 12,8%; ceny paliw do prywatnych środków transportu – spadły o 10%.
W ujęciu miesięcznym, ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły o 0,1%, ceny nośników energii spadły o 0,3%; ceny paliw do prywatnych środków transportu – spadły o 1,3%.
Konsensus rynkowy wynosił: +4% r/r i +0,1% m/m.
Źródło: ISBnews