Część zaliczek Orlenu zamieniona na kryptowaluty?

3 dni temu

W zeszłym tygodniu prezes Orlenu, Ireneusz Fąfara, potwierdził podejrzenia dotyczące zamiany części zaliczek spółki na kryptowaluty. Informacje te dotyczą transakcji realizowanych przez Orlen Trading Switzerland (OTS) z dubajską firmą Horizon Global.

Chodzi o kwotę 100 mln USD przelaną w 2023 roku. Śledztwo w sprawie potencjalnych nieprawidłowości prowadzi Prokuratura Regionalna w Warszawie.

Śledztwo w sprawie zaliczek OTS

Sprawa dotyczy kontraktów zawartych przez OTS w 2023 roku, które miały doprowadzić do strat rzędu 378 mln USD. Śledczy wskazują, iż część zaliczek mogła zostać zamieniona na kryptowaluty. Potwierdził to prezes Orlenu, zaznaczając, iż są przesłanki, by tak podejrzewać.

Wiceprezes Orlenu ds. finansowych, Magdalena Bartoś, dodała, iż cała kwota zaliczek została objęta rezerwą aktualizującą:

“Pełną kwotę zaliczek mamy objętą rezerwą aktualizującą. W związku z tym nie nie mamy namacalnych, wiarygodnych, przekonujących argumentów, żeby odwracać te rezerwy.”

Prokuratura prowadzi intensywne czynności, w tym przesłuchania świadków i analizę dokumentacji. Wystąpiono także o pomoc prawną do Szwajcarii, Singapuru i Zjednoczonych Emiratów Arabskich. W sprawie zatrzymano już byłych członków zarządu OTS, którzy usłyszeli zarzuty działania na szkodę spółki. realizowane są także poszukiwania dwóch podejrzanych, wobec których wydano listy gończe.

Zarzuty wobec byłego zarządu Orlenu i podejrzenia o ekstremizm

W sprawie pojawiły się doniesienia dotyczące przeszłości byłego prezesa OTS, Samera Awada. Portal Onet informował, iż był on podejrzewany o związki z organizacją Hezbollah oraz nielegalny obrót ropą z Iranu. Awad, mimo ostrzeżeń służb, został powołany na stanowisko przez ówczesnego prezesa Orlenu, Daniela Obajtka.

Były prezes Obajtek skomentował sprawę, zarzucając nowemu zarządowi “bezmyślne działanie” i zerwanie kluczowych transakcji. Tymczasem obecne władze Orlenu wskazują, iż zaliczki wypłacone bez odpowiednich zabezpieczeń nie są standardową praktyką rynkową.

Prokuratura bada także wątek prania pieniędzy związanych z tymi transakcjami. Intensywne działania mają na celu odzyskanie utraconych środków. Orlen współpracuje z międzynarodowymi służbami, aby dotrzeć do osób odpowiedzialnych za nieudane transakcje.

Aby zapoznać się z najnowszą analizą rynku kryptowalut przez BeInCrypto, kliknij tutaj.

Zbudowane przez Ari10. Możliwość płatności BLIKZbudowane przez Ari10. Możliwość płatności BLIK

BeInCrypto Polska - Część zaliczek Orlenu zamieniona na kryptowaluty?

Idź do oryginalnego materiału