Człowiek w 2040 roku: jak Google zmieni nasze życie?

3 miesięcy temu

Dynamiczny rozwój oraz popularyzacja rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji aktywnie zmienia życie dziesiątek milionów osób na całym świecie. Poza jednoznacznymi wygranymi dotychczasowej rewolucji AI jakimi są twórcy ChatGPT z OpenAI, czy dostarczająca procesory służące do trenowania modeli Nvidia, w technologicznym wyścigu bierze udział również Google. Czy amerykańska korporacja, która zrewolucjonizowała sposób w jaki wyszukujemy informacje w internecie zmieni nasze życie raz jeszcze? jeżeli tak, to w jaki sposób? Na te i inne pytania głównego ekonomisty XTB, dr. Przemysława Kwietnia w kolejnej odsłonie Rozmowy Miesiąca odpowiadała Magda Dziewguć, country director w Google Cloud Poland.

Latające samochody, elektroniczne gazety czy weekendowe wycieczki na Księżyc to tylko niektóre z prognoz, którymi raczyli nas futuryści sprzed kilku dekad. Choć część z nich rzeczywiście ujrzała światło dzienne – czego przykładem mogą być czytniki ebooków lub komercyjne drony zdolne przenosić ludzi – to jednak świat w drugiej dekadzie XXI wieku nie różni się w sposób znaczący od sposobu w jaki żyli ludzie w latach .80 ubiegłego wieku. Masowa adopcja internetu rzeczywiście zmieniła sposób w jaki się komunikujemy, jednak życie wielu z nas wciąż nie przypomina futurystycznych predykcji rodem z powieści science-fiction, które wygłaszano jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Czy zatem nie pokładamy zbyt wielkich nadziei w rozwoju technologii?

(…) to w jaki sposób my myślimy, jak działa nasza wyobraźnia to jest takie właśnie projektowanie linearne… My sobie wyobrażamy, iż będziemy szybciej jeździć, będziemy mieli lepszy obraz czy więcej jakichś zasobów… Podczas gdy – technologia rozwija się wykładniczo. Mamy więc do czynienia z niespójnością między naszą wyobraźnią, a tym jaki potencjał do wykorzystania daje nam technologia. Myślę więc, iż z takich kategorii, o których w tej chwili mało myślimy jako ludzkość to są na przykład kwestie związane z optymalnym wykorzystaniem energii. Tutaj, przyspieszony rozwój technologii, niższe koszty technologii, wyższa dostępność, łatwość dostosowania i wdrożenia powodują, iż spodziewamy się – i tutaj Google jest na pewno bardzo silnym graczem na globalnych rynkach – iż tańsza energia ze źródeł odnawialnych będzie coraz bardziej dostępna (…) będziemy lepiej, bardziej optymalnie zarządzać dostępem do tej energii – przekonuje w rozmowie z głównym ekonomistą XTB Magda Dziewguć.

OBEJRZYJ: ROZMOWA MIESIĄCA

AI – zagrożenie dla zyskowności Google?

Rozwiązania takie jak ChatGPT, Siri czy Alexa stają się coraz dokładniejsze, a przez to – coraz bardziej popularne wśród użytkowników. W pełni zintegrowane z naszymi telefonami, pracą, a coraz częściej również i domostwami, sztuczni asystenci są w stanie zautomatyzować procesy, które do tej pory pozostawały w kwestii człowieka. Choć Google nie odpuszcza również i tej dziedziny, za większość przychodów korporacji przez cały czas odpowiada flagowa wyszukiwarka Google. Czy rozwój AI oznacza kres “tradycyjnych” sposobów w jakie wyszukujemy informacje w internecie?

Pogłoski o śmierci wyszukiwarki są chyba przedwczesne. Chyba znowu mamy tutaj do czynienia z przeszacowaniem krótkoterminowego wpływu danej technologii (…) faktycznie pojawiła się jako alternatywa, nowa forma osiągania tego samego efektu w lepszej jakości i nazwałabym ją konwersacją, albo kolaboracją. I czy to będzie asystCent, czy będzie to API lub link – na przykład w aplikacji XTB – przekonamy się w kolejnych latach (…) wydaje mi się, iż będzie tutaj jeszcze dużo eksperymentowaniaprzyznaje gość dr. Przemysława Kwietnia.

Sprawdź także koniecznie:

  • Jak inwestować w ChatGPT i sztuczną inteligencję?
  • ChatGPT – czy może być przydatny dla inwestora?
Idź do oryginalnego materiału