Wielkie upadki roku 2022
Rok 2021 był pełen ważnych wydarzeń w świecie kryptowalut. Największą sensacją było osiągnięcie przez Bitcoin rekordowych poziomów cenowych w okolicach 69000 USD (10 listopada 2021), co przyciągnęło uwagę mediów i inwestorów z całego świata. Po rozgrzanym do czerwoności rynku krypto w 2021 roku przyszedł rok 2022, który ochłodził gwałtownie nastroje, a byki musiały oddać pałeczkę niedźwiedzią. Oto cztery — jedne z największych, upadków w świecie blockchain w 2022 roku:
1. Upadek Terra Luna
Terra Luna była to kryptowaluta, która została stworzona w 2018 roku przez firmę Terraform Labs. Jej głównym celem było stworzenie stabilnej kryptowaluty (UST), która będzie mogła być używana jako narzędzie płatnicze. Do osiągnięcia celu, Terra opierała się na algorytmicznym protokole wymiany i stabilizacji cen.
System stabilizacji cen, który polega na automatycznej wymianie tokenów Terra Luna w celu utrzymania ich ceny (PEG-u) UST na stabilnym poziomie 1 USD. System ten działa poprzez wykorzystanie smart contractów, które automatycznie wymieniały tokeny Terra Luna w odpowiedzi na zmiany cen. Dzięki temu Luna pozwala na utrzymanie „stabilnej” ceny UST, co ma ułatwić ich używanie jako narzędzia płatniczego.
Oprócz stabilizacji cen UST Luna miała również kilka innych cech, które czyniły ją atrakcyjną dla użytkowników. Były to między innymi szybki czas transakcji oraz niskie opłaty za transakcje. Luna oparta była na blockchainie Cosmos, co oznacza, iż posiadała jego zalety.
W dużym skrócie — dołóżmy do tego system pożyczek i możliwości zastawienia swoich tokenów (Anchor protocol) w zamian za stały % i mamy przepis na zasadzie zaszytego schematu piramidowego. Do czasu kiedy rynek ciągnęły byki i sam protokół zarabiał, nie był tak łatwy do zniszczenia. Kiedy jednak rynek się odwrócił, duzi gracze zobaczyli okazje, wystawione przez samego założyciela projektu Do Kwona, plus twarde prawa matematyki położyły protokół w kilka dni. 7 maja Luna z okolic 80 USD w 6 dni spadła do kilkudziesięciu centów.
Cała sytuacja wrzasnęła rynkiem krypto, wielu dużych graczy posiadało swoje aktywa w Lunie, UST i w samym protokole Anchor. Efekt domina ruszył.
2. Upadek Celsius
Firma Celsius została założona w 2017 roku i gwałtownie zyskała popularność wśród użytkowników kryptowalut. w uproszczeniu Celsius była to firma oferująca usługi finansowe dla użytkowników kryptowalut, w tym możliwość przechowywania, zarządzania i udostępniania kryptowalut oraz udzielania i otrzymywania pożyczek w kryptowalutach.
Zdaniem specjalistów, problemem Celsiusa było wypłacanie stabilnego % z zastawianych kryptowalut, mimo iż rynek się zmieniał i nie generował już takich przychodów, firma nie zareagowała we właściwym czasie, co doprowadziło do kolejnego wielkiego bankructwa.
3. Upadek Three Arrows Capital (3AC) & Voyager Digital
Three Arrows Capital (3AC) była to inwestycyjna fundacja typu hedge, która została założona w 2013 roku przez Su Zhu i Kylea Daviesa. Fundacja ta specjalizowała się w inwestowaniu w różne aktywa, w tym w kryptowaluty, akcje i inne instrumenty finansowe. 3AC słynęła z agresywnych inwestycji i często podejmowała ryzyko, szukając wysokich zysków.
Agresywna polityka firmy i wzrost rynku krypto wybił firmę na wysoką pozycję w świecie kryptowalut. Jednak rynek zaczął się obracać w drugą stronę, a upadek samej Luny był dużym ciosem dla 3AC. Fundusz miał około 200 do 450 milionów dolarów w Lunie, które z dnia na dzień zamieniło się w kilkaset USD.
Chwilę po bankructwie funduszu Three Arrows Capital (3AC) kolejna firma pożyczkowa z branży krypto zgłasza bankructwo. Główną przyczyną upadku Voyager Digital była zbyt duża ekspozycja na wcześniejszych przegranych tej bessy.
4. Upadek FTX i Alameda Research
Ostatnie wielkie bankructwo w branży kryptowalut w 2022 roku.
FTX była to platforma handlowa kryptowalutami, która została założona w 2019 roku przez Samuella Bankmana-Frieda. FTX oferował szeroki wybór instrumentów handlowych, wysoką wydajność i niskie opłaty. Była to atrakcyjna opcja dla traderów, którzy szukają skutecznej i efektywnej platformy handlowej. Sama giełda bardzo gwałtownie zyskiwała nowych klientów. Volumen giełdy bardzo gwałtownie rósł, stając się poważnym rywalem takich giełd jak Binance, które samo zainwestowało w rozwój FTX.
SBF twórca giełdy, prowadził jednocześnie fundusz Alameda Research, który niestety miał nie zdrowe powiązania z samą giełdą. Złe zarządzanie, zbyt duża rezerwa we własnej walucie FTT i niezdrowe relacje spółek zależnych doprowadziło do kolejnego wielkiego bankructwa.
Podsumowanie
Sprawy wymienionych firm są przedstawione w wielkim skrócie, wiele z nich jest o wiele bardziej skomplikowana. Problemy firm ciągnąc się będą, pewnie jeszcze przynajmniej przez rok 2023. Klienci mają długą drogę do przebycia w odzyskaniu swoich środków — o ile w ogolę — im się to uda.
Wydarzenia z roku 2022 powinny być dla nas nauczką. W szczególności, kiedy powierzamy swoje aktywa w ręce innych podmiotów. Pamiętajmy, powtarzane do znudzenia, ale dalej nieprzestrzegane powiedzenie „Nie twoje klucze, nie twoje kryptowaluty”.
Rynek krypto w roku 2022 mocno ucierpiał i wydarzenia z tego roku będą rzutować na kolejne lata, jednak Bitcoin jak działał, działa dalej. Co przyniesie rok 2023? Czy będzie to rok kolejnych fal upadków, czy może jednak rynek się odbuduje? Odpowiedzi na te pytania może nam dać tylko czas i cierpliwe czekanie…