Czy Bitcoin osiągnie nowy rekord wszech czasów w 2024 roku?

10 miesięcy temu

Zwolennicy BTC głęboko wierzą w to, iż zaplanowany na kwiecień halving ten najpopularniejszej na świecie kryptowaluty zapewni jej dalszy wzrost.

Bitcoin osiągnął najwyższą cenę od 2021 r. i zbliżył się do rekordowego poziomu 69 000 USD osiągniętego w listopadzie 2021 r., zanim przeszedł znaczną korektę. W momencie publikacji cena utrzymuje się znacznie powyżej poziomu 62 000 USD.

Wszystkie światła na Bitcoin

Silną hossę Bitcoina zawdzięczamy głównie znacznym napływom funduszy na globalny rynek kryptowalut, napędzanym przez długo oczekiwane zatwierdzenie funduszy typu spot exchange-traded funds (ETF) dla BTC w Stanach Zjednoczonych. Przyciągnęły one miliardy dolarów w inwestycjach instytucjonalnych, przyczyniając się do silnej dynamiki wzrostu Bitcoina.

Pomimo późniejszej zmienności, odporność Bitcoina i rosnące zainteresowanie instytucjonalne podsyciły optymizm wśród inwestorów. Dziś, spośród 11 funduszy ETF Bitcoin zatwierdzonych przez Komisję Papierów Wartościowych i Giełd w styczniu br., 10 z nich aktywnie działa. Z danych firmy K33 wynika, iż dziewięć nowo zatwierdzonych ETF-ów w USA zarządza w tej chwili łącznie ponad 300 tys. Bitcoinów. To absolutny rekord, ponieważ liczba ta stanowi 1,5 proc. z 19,6 miliona BTC znajdujących się w tej chwili w obiegu.

Na chwilę obecną firma Grayscale posiada około 445 386,8454 BTC, wycenianych na około 27,61 miliarda dolarów. Warto jednak zauważyć, iż suma ta nie obejmuje udziałów Grayscale, który przekształcił swój wieloletni Bitcoin Trust (GBTC) w spot Bitcoin ETF po zatwierdzeniu przez SEC.

Tymczasem sceptycy ostrzegają, iż wprowadzenie Bitcoin ETF może zaostrzyć zmienność i handel spekulacyjny, prowadząc do nieprzewidywalnej dynamiki rynku. Obaw nie brakuje – na rynku może dochodzić do manipulacji, a nadzór nad zachodzącymi transakcjami może nie być wystarczający.

Halving, na który wszyscy czekają

I jeszcze jeden aspekt, na który warto zwrócić uwagę. Na przestrzeni ostatnich lat halving Bitcoina, mający miejce mniej więcej co cztery lata, znacząco wpłynął na trajektorię jego cen i dynamikę rynku. Podczas każdego halvingu BTC, nagroda za wydobycie nowych bloków jest zmniejszana o połowę, skutecznie zmniejszając napływ nowych monet na rynek i wpływając na jego podaż. Po halvingu z 2012 r. cena Bitcoina wzrosła 80-krotnie, podczas gdy po halvingu z 2016 r. odnotowano wzrost o 300 proc. Warto zauważyć, iż w ciągu 16 miesięcy po halvingu w 2020 r. cena Bitcoina wzrosła o ponad 600 proc.

Póki co wielu analityków i ekspertów jest optymistycznie nastawionych co do potencjału nadchodzącego halvingu, który może doprowadzić cenę Bitcoina do nowych rekordów wszech czasów. Prognozy przewidują wzrost do co najmniej 130 tys. dolarow do końca 2024 roku.

Idź do oryginalnego materiału