
Bitcoin może być blisko korekty. Powodem są ostatnie mocne wzrosty.
- Bitcoin ostatnio mocno rośnie, ale wraz ze wzrostem kursu zwiększa się ryzyko korekty.
- Podłożem do spadków mogą być działania polityczne w USA.
Glassnode: uważaj na korektę
Według platformy analitycznej Glassnode, ostatni rajd cenowy bitcoina sprawił, że, co oczywiste, większa część rynku znowu jest na plusie. choćby większość krótkoterminowych posiadaczy, którzy byli ostatnio pod kreską, byłaby teraz przy sprzedaży na plusie.
Rośnie też zaufanie inwestorów instytucjonalnych do BTC. Według CoinGlass, w ciągu ostatnich trzech tygodni do ETF-ów bitcoina napłynęło ponad 5,7 miliarda USD, a łączne aktywa zarządzane w ramach amerykańskich funduszy ETF spot wzrosły do ponad 1,26 miliona BTC, co stanowi nowy rekord.
Kolejne dane: otwarte pozycje na rynku BTC wzrosły do 68 miliardów USD, czyli blisko rekordowych poziomów. W takich warunkach choćby niewielki katalizator może wywołać ogromny ruch — w górę lub w dół.
André Dragosch, szef badań w Bitwise Asset Management, w rozmowie z Cointelegraph poszedł o krok dalej:
Najnowsze odczyty sugerują, iż nastroje rynkowe stały się przegrzane (…).
Podstawy do spadków się znajdą
Według dyrektora ds. inwestycji w Bitwise, Matta Hougana, powody do spadków mogą się pojawić niebawem: problemem będzie niepewność, która znowu wraca na rynek.
Chodzi o to, iż w Senacie USA zablokowano prace nad regulacjami dot. stablecoinów. Jest więc fundament do korekty.
Szersze zmiany w zachowaniu rynku mogą również mieć znaczenie. Od marca 2025 r. bitcoin wykazywał silniejszą korelację ze złotem niż z rynkiem akcji. Zmiana ta nastąpiła po drastycznych zmianach w polityce USA, które wydawały się kierować kapitał w stronę aktywów neutralnych politycznie: zarówno bitcoin, jak i złoto zdrożały o 22%.
W tym samym czasie S&P 500 i Nasdaq-100 jedynie odrobiły wcześniejsze straty.
Warto jednak dodać, iż bitcoin może jeszcze w tym cyklu wywalczyć nowe ATH. Pomóc może w tym sytuacja polityczna – dogadanie się USA z Chinami w sprawie ceł – oraz makroekonomiczna – spadek inflacji, który może skłonić Fed do dokonania cięć stóp procentowych.