Czy Bliski Wschód zaszkodzi rynkom? Co przyniesie tydzień?

2 miesięcy temu

Fantastyczny raport o zatrudnieniu w sektorze pozarolniczym w Stanach Zjednoczonych pozytywnie wpłynął na wycenę dolara amerykańskiego. Kolejne potwierdzenie możliwego spełnienia się scenariusza “miękkiego lądowania” wsparło również amerykańskie indeksy giełdowe. Tymczasem, pomimo umiarkowanej eskalacji konfliktu na Bliskim Wschodzie – ceny ropy naftowej wyraźnie rosną.

Czy Bliski Wschód zaszkodzi rynkom?

Wrześniowy raport NFP dostarczył gospodarczego optymizmu w USA – zatrudnienie w amerykańskim sektorze pozarolniczym wzrosło we wrześniu o 254 tys. Wraz z niższą stopą bezrobocia oraz wyższą dynamiką płac – szanse na kolejne cięcia stóp procentowych Fed aż o 50 pb. stopniały w ubiegłym tygodniu z ok. 50% do 9%.

Mniej oczywista jest ocena aktywności ekonomicznej w Chinach. Po tygodniu zdefiniowanym przez obniżki stóp procentowych oraz zapowiedzi pakietów stymulacyjnych, PMI dla przemysłu wzrósł powyżej oczekiwań z kolei odczyt dla sektora usług – wbrew prognozom – spadł. Niemniej jednak, indeks Hang Seng kontynuuje dynamiczne wzrosty, dając inwestorom nadzieje na rozwinięcie się długoterminowego trendu wzrostowego na przecenionym rynku.

Kluczową rolę – zarówno dla gospodarki USA jak i Chin – mogą mieć jednak ceny ropy naftowej. Przeceniony surowiec w ostatnim czasie wyraźnie zyskuje na napięciach geopolitycznych na Bliskim Wschodzie, chociaż trwający konflikt – jak do tej pory – wciąż wywiera względnie umiarkowany wpływ na rynki. Czułym punktem pozostaje możliwość izraelskiego uderzenia na irańską infrastrukturę naftową, która może wyeliminować ok. 1,5% globalnego eksportu surowca. W odpowiedzi, Teheran mógłby spróbować zablokować cieśninę Ormuz, którą transportowane jest już ok. 21% światowego zapotrzebowania na ropę. Na tak silnie zbilansowanym rynku, takie wartości mogłyby w drastyczny sposób wywindować cenę ropy naftowej – co nie jest na rękę ani skupionym na wyborach prezydenckich Amerykanom, ani importującym irańską ropę Chińczykom.

Zapraszamy na webinar z Głównym Ekonomistą XTB dr Przemysławem Kwietniem, w którym poruszy takie zagadnienia jak:

  • Co nam mówią ostatnie dane makroekonomiczne?
  • Czy Bliski Wschód zaszkodzi rynkom?
  • Na co warto zwrócić uwagę w tym tygodniu?

OGLĄDAJ ON-LINE

Ponadto, w związku z bardzo dynamiczną sytuacją na świecie, udostępnione zostaną dodatkowe raporty wideo dotyczące wpływu koronawirusa na globalną gospodarkę, analizę sytuacji na rynku metali szlachetnych.

O prowadzącym

Dr Przemysław Kwiecień – Główny ekonomista X-Trade Brokers. Doktor nauk ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego i London Metropolitan University (tytuł MSc). właściciel prestiżowego certyfikatu CFA. W XTB pracuje od 2007 roku, wcześniej doświadczenie zdobywał między innymi jako doradca Ministra Finansów, Mirosława Gronickiego i ekonomista Banku Millennium. W XTB kieruje Działem Analiz.


Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Idź do oryginalnego materiału