Czy blockchain uratuje planetę? Emiraty mają pomysł! Zobacz jak będą działać kredyty węglowe

1 rok temu

Ministerstwo Zmian Klimatu i Środowiska Zjednoczonych Emiratów Arabskich (MCCE) opracowuje system kredytów węglowych oparty na technologii blockchain.

Zjednoczone Emiraty Arabskie niedawno ogłosiły, iż zamierzają do 2030 roku zmniejszyć emisję dwutlenku węgla o 40%. Stanowi to zauważalny wzrost w porównaniu do ich wcześniejszych deklaracji. Ostatecznym celem jest osiągnięcie neutralności węglowej do 2050 roku.

Organizacje, firmy oraz kraje wykorzystują technologię blockchain do śledzenia kredytów węglowych. Ze względu na niezmienialne dane zapisane na łańcuchu bloków, kredyty te można bezpiecznie sprzedawać lub wymieniać z pełną przejrzystością.

Dzięki temu rządy, takie jak MCCE w ZEA, mogą sprzedawać lub wydawać kredyty firmom. Posiadacze kredytów mogą wykorzystać kredyty – co pozwala im emitować określoną ilość dwutlenku węgla w określonym okresie czasu. Lub mogą je sprzedawać i wymieniać je z innymi organizacjami, które chcą zrekompensować swoje własne emisje.

Według lokalnego raportu informacyjnego, Minister ds. Zmian Klimatu i Środowiska ZEA, Mariam Al Mheiri, twierdzi, iż to przyczyniło się do pozytywnej aktualizacji planu kraju dotyczącego redukcji emisji:

ZEA wierzy w swoją zdolność do wprowadzenia zmian w tej dziedzinie i zobowiązała się w ramach swoich drugich Narodowych Planowych Zmian (Nationally Determined Contributions) do redukcji emisji o 40 procent w porównaniu do scenariusza biznes-as-usual, co stanowi wzrost o 9 procent w porównaniu do wcześniejszych zobowiązań.

Blockchain i kredyty węglowe jako rozwiązanie dla katastrofy klimatycznej?

ZEA zajmują 33. miejsce na świecie pod względem całkowitych emisji. Analiza tego raportu pokazuje, iż według danych z 2020 roku zajmują jednak aż szóste miejsce na świecie w przeliczeniu na mieszkańca.

Wytworzony dwutlenek węgla na mieszkańca w 2021 roku. Źródło: ourworldindata.org

W dodatku poza zmniejszeniem emisji dwutlenku węgla na poziomie krajowym, każdy z siedmiu emiratów ZEA przedstawił programy lokalne. Wszystko po to, aby dostosować się do deklaracji „net zero do 2050 roku”. W tym wszechstronny program w Abu Zabi, który został ostatnio zatwierdzony przez Szejka Khaleda bin Mohameda bin Zayeda.

Kredyt węglowy, znany również jako kredyt emisji lub kredyt dwutlenku węgla, to jednostka, która reprezentuje pewną ilość emisji gazów cieplarnianych zwłaszcza dwutlenku węgla (CO2), która została zredukowana lub uniknięta w wyniku działań lub projektów mających na celu ograniczenie wpływu na zmiany klimatu. Kredyty węglowe są często wykorzystywane jako narzędzie w politykach i programach zmian klimatu. Wszystko aby zachęcić firmy, instytucje i kraje do redukcji emisji gazów cieplarnianych.

Idea polega na tym, iż podmioty, które osiągają większe oszczędności emisji niż wymagają tego przepisy, mogą uzyskać kredyty węglowe. Kredyty te mogą później sprzedać lub wykorzystać na własne potrzeby. Z kolei podmioty, które mają trudności w osiągnięciu celów redukcji emisji, mogą nabyć kredyty węglowe od innych, aby zrekompensować nadwyżki swoich emisji.

Idź do oryginalnego materiału