Czy da się założyć konto firmowe przed rozpoczęciem działalności?

2 miesięcy temu

Posiadanie osobnego rachunku firmowego to wręcz nieodłączny element prowadzenia własnego biznesu. choćby jeżeli nie w każdym przypadku założenie takiego konta jest obowiązkowe, to wynikające z tego korzyści sprawiają, iż niemal każdy przedsiębiorca rozważa tą opcję. Z tego powodu często pojawiającym się pytaniem jest to, czy da się założyć konto firmowe przed rozpoczęciem działalności, aby od razu mieć z głowy część formalności. W dalszej części wpisu przyjrzymy się tej kwestii.

Spis treści
  • Rachunek firmowy – czy warto go mieć?
  • Konto firmowe przed rozpoczęciem działalności – to możliwe?
    • Wpis do CEiDG a konto dla firmy
  • Czy konto firmowe jest obowiązkowe?
  • Jak założyć konto dla działalności gospodarczej?
    • Jakie dokumenty mogą być wymagane przy zakładaniu konta firmowego?
  • Co zrobić, aby jak najszybciej otworzyć konto dla firmy?
    • Konto dla firmy – jak się przygotować przed rozpoczęciem działalności?
  • Konto firmowe przed rozpoczęciem działalności – podsumowanie

Rachunek firmowy – czy warto go mieć?

Konto firmowe to świetne narzędzie do zarządzania rozliczeniami z kontrahentami i klientami, toteż zdecydowanie warto rozważyć jego założenie. Główną zaletą takiego rachunku jest możliwość łatwego oddzielenia finansów firmowych i prywatnych, dzięki czemu całość można mieć zawsze pod kontrolą.

Jak oddzielić finanse firmowe od prywatnych?

Przeczytaj

Inną zaletą firmowego konta w banku są oferty dedykowane przedsiębiorcom, takie jak kredyty, leasingi, produkty oszczędnościowe, czy też usługi mające pomóc w prowadzeniu działalności. Spora część kont firmowych pozwala również na zamówienie terminala dla firmy w formie niedrogiego abonamentu.

Konto firmowe przed rozpoczęciem działalności – to możliwe?

Wiele osób chce założyć konto firmowe przed rozpoczęciem działalności, aby przebrnąć przez wszelkie formalności jak najszybciej i skupić się na prowadzeniu biznesu. Niestety, nie jest to możliwe, a założenie rachunku firmowego wymaga wcześniejszego założenia działalności gospodarczej.

Jest tak, ponieważ przy zakładaniu takiego konta bank wymagać będzie dokumentów takich jak zaświadczenie o wpisie do CEiDG i pieczątka firmowa. W przypadku przedsiębiorców prowadzących spółkę prawa handlowego, konieczne będzie również dostarczenie aktu zawiązania spółki, zaświadczenia o nadaniu numeru REGON oraz aktualnego odpisu KRS.

Wpis do CEiDG a konto dla firmy

Mylącym może być fakt, iż na formularzu CEiDG-1 (wniosek o wpis do CEiDG) znajduje się rubryka przeznaczona na podanie numeru konta, zarówno osobistego, jak i firmowego. Przed założeniem działalności możliwe będzie podanie jedynie informacji dotyczących osobistego rachunku.

W ciągu 7 dni od założenia konta firmowego należy złożyć wniosek o zmianę danych w CEiDG, aby podać informację o nowym rachunku firmowym. W ten sposób znajdziemy się na białej liście podatników VAT, prowadzonej przez szefa Krajowej Administracji Skarbowej. Obecność na liście znacznie zwiększa zaufanie wśród kontrahentów. Złożyć wniosek powinno się również wtedy, gdy zmienił się rachunek służący do rozliczeń firmowych, lub gdy został on zamknięty.

Czy konto firmowe jest obowiązkowe?

Konto firmowe w pewnej części przypadków jest dobrowolne. Przedsiębiorcy, którzy prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą mogą używać swojego konta osobistego do rozliczeń firmowych. Nie jest to jednak zalecane działanie, ze względu na brak przejrzystości i możliwości oddzielenia sfery prywatnej od zawodowej.

Jednoosobowa działalność gospodarcza musi mieć swój rachunek firmowy, gdy przedsiębiorca jest płatnikiem podatku VAT lub korzysta z mechanizmu podzielonej płatności. Przy pozostałych formach prowadzenia działalności gospodarczej, takiej jak spółki cywilne, jawne i komandytowe, konieczność założenia rachunku firmowego obowiązuje bezwarunkowo.

Jakie są rodzaje spółek w Polsce?

Przeczytaj

Jak założyć konto dla działalności gospodarczej?

Konto firmowe przed rozpoczęciem działalności jest niemożliwe do założenia, jednak co w sytuacji, gdy mamy już własną firmę? W takim wypadku nie pozostaje nic innego, jak udać się do placówki banku i poprosić o wniosek o otworzenie rachunku firmowego. Konieczne będzie zabranie ze sobą niezbędnych dokumentów, w tym również dowodu tożsamości. Całość nie trwa długo i wymaga jedynie wypełnienia formularza odpowiednimi informacjami.

Poszczególne instytucje bankowe pozwalają na założenie konta firmowego online, dzięki czemu zainteresowani nie muszą choćby wychodzić z domu. W ciągu kilka minut można uzupełnić internetowy formularz, wysłać go i po potwierdzeniu cieszyć się rachunkiem. Warto jednak mieć na uwadze to, iż choćby przy otwieraniu konta przez internet może być wymagana wizyta w placówce – w celu dostarczenia dokumentów.

Jakie dokumenty mogą być wymagane przy zakładaniu konta firmowego?

  • wpis do Krajowego Rejestru Sądowego lub wpis do CEiDG
  • zaświadczenie o nadaniu numerów NIP (Numer Identyfikacji Podatkowej) i REGON (Rejestr Gospodarki Narodowej)
  • dokument tożsamości (w tym dokumenty tożsamości osób upoważnionych do reprezentowania firmy)
  • umowa lub statut firmy, jeżeli działalność gospodarcza ma formę spółki
  • dokumenty potwierdzające adres, pod którym firma ma siedzibę
  • dokumentacja potwierdzająca status prawny działalności

Co zrobić, aby jak najszybciej otworzyć konto dla firmy?

Można z łatwością zoptymalizować czas otwierania konta firmowego, odpowiednio się przygotowując. Mimo iż konto firmowe przed rozpoczęciem działalności pozostaje czymś niemożliwym, to możemy uprościć procedurę już po tym, jak zarejestrujemy firmę. Zobaczmy, jakie kroki należy podjąć.

Konto dla firmy – jak się przygotować przed rozpoczęciem działalności?

  • wybierz bank – jeszcze przed założeniem firmy, sprawdź oferty i wybierz instytucję bankową, która najbardziej Ci odpowiada. Dzięki temu możliwe będzie złożenie wniosku od razu po rozpoczęciu działalności.
  • przygotuj dokumenty – przed udaniem się do placówki banku w celu otworzenia konta firmowego, sprawdź na stronie internetowej, jakie dokumenty będą wymagane. W ten sposób nic Cię nie zaskoczy, a cała procedura przejdzie gwałtownie i sprawnie.
  • wybierz formę otworzenia konta – o ile mieszkasz stosunkowo blisko placówki, a dokumenty masz już w fizycznej formie, to zdecydowanie warto rozważyć taką formę otworzenia konta. W przeciwnym wypadku założenie rachunku przez internet okaże się szybsze.

Chęć szybkiego otworzenia konta dla prowadzonej firmy nie powinna jednak przeważać nad zdrowym rozsądkiem. Przed podpisaniem umowy warto dokładnie ją przeczytać i przeanalizować jej treść. W ten sposób o wiele łatwiej uniknąć niechcianych kosztów i nieporozumień z bankiem.

Konto firmowe przed rozpoczęciem działalności – podsumowanie

Niestety, konto firmowe przed rozpoczęciem działalności jest nieosiągalne. Tymczasowym rozwiązaniem dla jednoosobowych działalności gospodarczych będzie korzystanie z konta prywatnego. choćby wtedy mogą pojawić się komplikacje – przykładowo, przy korzystaniu z mechanizmu podzielonych płatności. Sprawia to, iż prędzej czy później spora część przedsiębiorców będzie musiała zaktualizować swoje informacje w CEiDG.

Opisana sytuacja nie jest jednak zbyt wielką przeszkodą w prowadzeniu swojej firmy, ponieważ wystarczy założyć konto firmowe i złożyć wniosek o zmianę danych. Mimo dodatkowych formalności, przedsiębiorca wyjdzie na tym bardzo korzystnie. Z kontem firmowym wiąże się dostęp do licznych korzyści, a samo zarządzanie finansami staje się znacznie prostsze.

Źródła:

  • https://www.biznes.gov.pl/en/publikacje/1912-konto-firmowe-zalozenie
  • https://www.biznes.gov.pl/pl/opisy-procedur/-/proc/737
Idź do oryginalnego materiału