Czy globalne ocieplenie pomoże pszenicy? [Webinar]

5 miesięcy temu

Agresja Rosji na Ukrainę wywindowała ceny pszenicy na historyczne maksima, jednak pomimo faktu, iż oba państwa – wg FAO odpowiedzialne w 2022 roku za produkcję niemal 125 mln ton pszenicy – od ponad dwóch lat pozostają w stanie wojny, cena tego popularnego zboża pozostaje w długoterminowym trendzie spadkowym. Czy globalne ocieplenie pomoże pszenicy? Na pytania dotyczące tego rynku odpowie w najbliższą środę, 27 marca analityk XTB i właściciel prestiżowego certyfikatu CFA, Michał Stajniak.

WEŹ UDZIAŁ W WEBINARZE

Czy globalne ocieplenie pomoże pszenicy?

Wbrew postulatom głoszonym na protestach rolników, to nie zboże z Ukrainy czy unijne przepisy klimatyczne są winne niskim cenom skupu zbóż w Polsce, a szerzej – także na świecie. Pomimo drastycznych wzrostów wywołanych wybuchem wojny w Ukrainie, mniej więcej od końca 2022 roku ceny pszenicy pozostają w wyraźnym kanale spadkowym. Sytuacji rynkowej popularnego zboża z pewnością nie pomoże nadwyżka, z którą w tym sezonie zmagają się m.in. Argentyna czy Australia. Kluczowym wydaje się być jednak fakt nieustannego zalewania rynku pszenicy przez Rosję, która w zeszłym sezonie posiadała nadmiarowe 60 mln ton ziarna. W połowie marca br. Komisja Europejska ogłosiła, iż opracuje przepisy mające na celu zaradzenie gwałtownemu importowi rosyjskich produkcji rolnych do UE. Czy to wystarczy, by powstrzymać spadki na wykresie pszenicy?

Sytuacja na rynku surowcowym rzadko zmienia się pod wpływem wyłącznie jednego czynnika. najważniejsze dla przyszłych zbiorów są również warunki w jakich rozwijają się rośliny. A jak informują meteorolodzy – wzorce pogodowe związane z El Niño powoli zanikają i powinny ustać całkowicie późną wiosną lub wczesnym latem tego roku. Czy globalne ocieplenie pomoże pszenicy?

Na pytania o przyszłość cen pszenicy i potencjał tego rynku odpowie w najbliższą środę, 27 marca o godz. 19:00, analityk XTB oraz właściciel prestiżowego tytułu CFA, Michał Stajniak.

Weź udział w bezpłatnym spotkaniu online i dowiedz się:

  • Jaki wpływ na produkcję pszenicy ma globalne ocieplenie?
  • Wysokie zbiory pogrążą nadzieje byków?
  • Jak może wyglądać najbliższa przyszłość dla cen pszenicy?
WEŹ UDZIAŁ W WEBINARZE
Nie możesz wziąć udziału w webinarze? Zostaw swój adres email na stronie wydarzenia, a nagranie całego webinaru otrzymasz bezpośrednio na swoją skrzynkę email.

O prowadzącym

Michał Stajniak – Analityk Rynków Surowcowych w XTB. Szczególny nacisk kładzie na powiązania pomiędzy zachowaniem cen surowców a walutami gospodarek silnie uzależnionych od eksportów towarów takich jak ropa, rudy żelaza, złoto, czy mleko w proszku. Jest autorem częstych komentarzy zestawiających indeksy cen surowców wraz z parami walutowymi, takimi jak AUDUSD, NZDUSD, USDCAD, USDNOK, czy EURNOK. Reprezentuje XTB w mediach (m.in. TVN24 BIS, Polsat News, TVP Info, Bankier TV, czy Onet TV) oraz jest autorem artykułów w prasie finansowej takiej jak Parkiet, Puls Biznesu oraz Dziennik Gazeta Prawna. Jest praktykiem rynku akcyjnego oraz rynku pochodnego. W swoim podejściu ceni przede wszystkim analizę fundamentalną, ale często posługuje się poziomami Fibonacciego w celu wyznaczenia stref popytu i podaży potrzebnych w strategii Price Action. Absolwent kierunku Metody Ilościowe w Ekonomii i Systemy Informacyjne w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.


76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Idź do oryginalnego materiału