Czy komornik może zająć kryptowaluty? Problem rozważa Brazylia. Jak wygląda to u nas?

1 rok temu

Brazylijscy prawodawcy rozważają dodanie kryptowalut do listy chronionych aktywów dłużników. Państwo próbuje w ten sposób nadążyć za dynamicznie rozwijającą się rzeczywistością. Jak tak kwestia została rozwiązana w Polsce?

Brazylia nie chce, by komornik mógł zająć kryptowaluty

Brazylijscy prawodawcy zastanawiają się nad dodaniem kryptowalut do listy chronionych aktywów dłużników. Niewykluczone, iż kryptowaluty staną się częścią kategorii oszczędności osobistych, chronionych przed zajęciami komorniczymi. Projekt ustawy, autorstwa posła Carlosa Bezerra, jest w tej chwili rozpatrywany przez Komisję Konstytucji, Sprawiedliwości i Obywatelstwa Izby Deputowanych Brazylijskiego Kongresu Narodowego. Pomysł zakłada, iż komornik nie będzie mógł zająć kryptowalut dłużnika.

Nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego ma na celu ochronę prywatnych oszczędności osób fizycznych do kwoty równej 40 minimalnych wynagrodzeń przed ewentualnym zajęciem na rzecz ich wierzycieli. W uzasadnieniu do proponowanych zmian możemy przeczytać: W dzisiejszych czasach zachowania inwestycyjne ludzi uległy zmianie, a tradycyjne konta oszczędnościowe ustąpiły miejsca innym formom inwestycji finansowych. Cała dyskusja jest możliwa dzięki temu, iż Brazylia uznała niedawno kryptowaluty za legalny środek płatniczy.

In Brazil, officials argue that since the government allows crypto to be used for investment, digital assets should be protected from creditors just like fiat funds. Read about the protection of Brazilians’ #crypto savings at 🔎https://t.co/kEOj2DzpBq

— CoinsPaid Media (@CoinsPaid_Media) September 20, 2023

Jak wygląda sytuacja z zajęciem kryptowalut w Polsce?

Kwestia zajęć komorniczych kryptowalut jest niezwykle interesująca, ponieważ w wielu państwach nie ma odrębnych przepisów dla aktywów cyfrowych. Czasem, zgodnie z metodą per analogiam, wykorzystywane są już istniejąca przepisy. Taka praktyka stosowana jest np. w Polsce. Znane są przypadki, gdzie urząd skarbowy przejął kryptowaluty, które następnie trafiły na licytację.

W 2020 roku Urząd Skarbowy w Opolu wydał obwieszczenie o licytacji Bitcoina oraz Ripple. Zwycięzca licytacji mógł otrzymać od Naczelnika US klucze prywatne w zabezpieczonych kopertach lub wybrać transfer kryptowlut z portfeli organów ścigania na swój prywatny. Dodatkowo czynność została potwierdzona poprzez podpisanie umowy kupna sprzedaży kryptowalut. Jako podstawę prawną do zajęcia krypotwalut można wykorzystać art. 909 (Egzekucja z innych praw majątkowych) ustawy z 17 listopada 1964 roku Kodeks postępowania cywilnego.

Może Cię zainteresować:

Idź do oryginalnego materiału