Czy kryptowaluty są do czegoś potrzebne? Przykłady praktycznego wykorzystania krypto.

1 rok temu

Kryptowaluty są przez wielu inwestorów odrzucane jako aktywo głównie z powodu rzekomej „bezużyteczności”. Patrzenie jednak na świat krypto wyłącznie przez pryzmat świata spekulacji, zamiast technologii jest nieco mylne. Kryptowaluty mają realne zastosowania, a ekosystemy, które reprezentują, są już dziś wykorzystywane w wielu elementach gospodarki.

Czy kryptowaluty są do czegoś potrzebne? Przykłady praktycznego wykorzystania krypto.

Partnerem tego materiału jest Binance. Największa na świecie pod względem wolumenu giełda kryptowalut na świecie. Weź udział w promocji Binance z pulą nagród o wartości 20 000 dolarów! Szczegóły znajdziesz na: https://accounts.binance.com/pl/register

Oczywiście, iż kryptowaluty świetnie nadają się do spekulacji, ale jest sporo faktycznych, realnych zastosowań, gdzie kryptowaluty i technologia, jaką reprezentują, może być wykorzystana. W takim wypadku dyskusje o tym, czy dana kryptowaluta jest sensowna do wykorzystania, należy sprowadzić do pytania, czy technologia, którą reprezentuje, ma sens i czy wierzymy w jej potencjalne upowszechnienie. To przenosi już dyskusję w kompletnie inny wymiar od czystego mówienia o posiadaniu kryptowalut do spekulacji.

Gwoli ścisłości, kryptowaluty posiadałem na długo przed współpracą z Binance, co zresztą łatwo sprawdzić śledząc historię publicznego portfela DNA Rynków. Wierzę, iż wybrane kryptowalut będą sukcesywnie zdobywały coraz większe zastosowanie i stale utrzymuję około 5% całego swojego portfela w kryptowalutach. Stosunek potencjalnego zysku do ryzyka jest zresztą na tym rynku niezwykle korzystny.

Nie ma dziś innego miejsca, gdzie ryzykując 100% kapitału (w moim wypadku 5% całego portfela), istnieje realna szansa na to, żeby uzyskać zwrot rzędu 10x, gdy zmieni się sentyment. Nie powinno więc nikogo zaskakiwać, iż ostatnio również dokupiłem Bitcoina do portfela. Jednocześnie jednak przestrzegam wszystkich, iż rynek krypto ma niesamowitą zmienność i według mnie powinien być jedynie dodatkiem do klasycznego portfela.

Dołącz do nas na Twitterze oraz YouTube i bądź na bieżąco!

Kryptowaluty do transgranicznych transferów gotówki

Wróćmy jednak do tych praktycznych zastosowań krypto w realnym świecie. Bitcoin w swoim zamyśle miał rewolucjonizować świat finansów i prowadzić do łatwego ubankowienia tych, którzy nie są ubankowieni. Biliony dolarów są dziś przelewane po świecie dzięki klasycznego systemu bankowego. jeżeli pracujesz w Nowym Jorku i chcesz wysłać część swojej wypłaty do rodziny w Paryżu, to wykorzystanie klasycznego systemu bankowego może Cię sporo kosztować. Zapłacisz prawdopodobnie zryczałtowaną opłatę za przelew, do tego czasem ukryte opłaty w zależności od wielkości transakcji, a niekiedy jeszcze kurs wymiany.

Średni koszt klasycznego transferu gotówki dzięki różnych rozwiązań

https://www.monito.com/pl/

Istotne zmniejszanie kosztów płatności międzynarodowych nie jest w interesie systemu finansowego. Transakcje transgraniczne B2B i B2C w 2020 roku wygenerowały miliardy miliardów dolarów przychodów dla światowego systemu bankowego. Kryptowaluty są w stanie teoretycznie rozwiązać ten problem. Średni czas realizacji transferu BTC jest istotnie krótszy, niż tradycyjnego systemu bankowego. Podobnie jak średni koszt transferu. Wykorzystanie BTC w tym zakresie zresztą ciągle wzrasta. W 2014 roku średnia liczba dziennych transakcji wynosiła około 60 tysięcy. w tej chwili zbliża się do 600 tysięcy.

Średnia liczba dziennych transakcji BTC

https://www.blockchain.com/

Nie zamierzam tutaj opowiadać bajek o tym, jak to kryptowaluty zastąpią standardowe waluty i zaraz wszyscy będziemy płacić Bitcoinem, bo tak nie będzie. Niemniej jednak to jest realne wykorzystanie krypto, które z każdym rokiem wzrasta i w pewnych warunkach stanowi ciekawą alternatywę dla klasycznego przelewu bankowego.

Polub nas na Facebook!

Znajdziesz tam więcej wartościowych treści o inwestowani, giełdzie i rynkach.

Smart Contracts od Etherum

Bitcoin faktycznie rozpoczął krypto rewolucję, ale to Etherum rozwinęło świat krypto do etapu quasi-przemysłu. Etherum jest dziś nieoficjalnym światowym komputerem dla tzw. „Smart Contracts”. Czym jest taki „kontrakt”? Poniekąd algorytmem, który jest automatycznie wykonany, gdy zostaną spełnione z góry ustalone wcześniej warunki. Etherum jako sieć jest dziś jedną z efektywniejszych, jeżeli chodzi o tworzenie inteligentnych kontraktów.

Tradycyjny kontrakt to umowa pomiędzy dwiema stronami, gdzie w razie sporu angażowana jest strona trzecia, która często też uczestniczy przy tworzeniu umowy (prawnicy / państwo / etc.). Kontrakty zawierane w alternatywnej formie nie wymagają pośredników. Wystarczy, iż strony zdefiniują warunki.

Tak „zaprogramowana” umowa jest szybsza w egzekucji, przejrzysta i zabezpieczona przed zmianami oraz tańsza w stworzeniu. Rozwiązanie ma już szereg zastosowań w realnym świecie i to nie takich realizowanych przez firmy krzaki. Dla przykładu The Home Depot wykorzystuje Smart Contract do szybszego rozwiązywania reklamacji i fakturowania. Odpowiedzialny za wdrożenie rozwiązań był IBM.

The Home Depot razem z IBM wdrożył Smart Contracts

https://www.ibm.com/case-studies/the-home-depot

Ubezpieczyciel AXA opierał o to rozwiązanie część oferty swoich ubezpieczeń. Kupując ubezpieczenie opóźnienia lotu na platformie Fizzy, to zawarty zostanie tzw. smart contract. Umowa jest połączona z globalnymi bazami danych ruchu lotniczego. jeżeli tylko zostanie odnotowane opóźnienie dłuższe niż dwie godziny, to automatycznie uruchomiona zostanie rekompensata. W październiku 2020 zrezygnowano z oferty głównie ze względu na niewielki popyt. Ile jednak w tym zasługi pandemii, która mocno ograniczyła ruch lotniczy? Tego nie wiadomo.

AXA wdrożyła Smart Contracts w ubezpieczeniach lotniczych

https://www.axa.com/en/news/axa-goes-blockchain-with-fizzy

Kanadyjski Walmartrozwiązał dzięki nim problemy z zarządzaniem łańcuchami logistycznymi ze swoimi 70 partnerami. Istnieją ponadto firmy, które starają się wdrożyć na bazie analogicznej technologii cyfrową walidację tożsamości, ułatwić pobieranie opłat licencyjnych, czy rozwijać koncepcję przeprowadzania cyfrowych referendów. Czy wszystkie te pomysły zrewolucjonizują nasze życie? Oczywiście, iż nie. Niektóre jednak mają taką szansę

Walmart wykorzystuje Smart Contracts

https://hbr.org/2022/01/how-walmart-canada-uses-blockchain-to-solve-supply-chain-challenges

Internet rzeczy wspierany przez ekosystemy krypto

Istnieją również ekosystemy krypto, które próbują być wykorzystywane w świecie Internetu Rzeczy, gdzie kluczem jest możliwość wymieniania zasobów i danych pomiędzy różnymi urządzeniami. Celem jest tutaj stworzenie takiego środowiska, w którym maszyny wymieniają się zasobami bez stron trzecich.

Przykłady? Volkswagen rozwijając koncepcję swoich autonomicznych samochodów miał pomysł na wykorzystanie jednej z sieci do umożliwienia kierowcom zdobywania kredytów. Kredyty miały być przyznawane w zamian za udostępnianie przez samochód danych o stanie drogi, ruchu etc. Byłyby również automatycznie wykorzystywane do płacenia za drogi, czy parking.

Volkswagen romansuje z Internetem Rzeczy

Inną koncepcję do wykorzystania sieci w komunikacji pomiędzy urządzeniami zaprezentowało norweskie miasto Trondheim. Dotyczyła ona budowania samowystarczalnej energetycznie społeczności miejskiej, wykorzystując ekosystem IOTA do budowy zdecentralizowanej platformy handlu energią od budynków bardziej wydajnych energetycznie, do tych mniej wydajnych energetycznie. Oczywiście upraszczam całą koncepcję do zaledwie kilku zdań, ale rozumiesz, o co mi chodzi. To kolejny przypadek realnej próby zastosowania jednego z ekosystemów krypto.

Norweskie miasto Trondheim wdraża systemy oparte o blockchain

Czy którykolwiek z nich wypali na ogólnoświatową skalę? Nie mam najmniejszego pojęcia, ale twierdzenie dziś, iż kryptowaluty nie mają żadnego realnego zastosowania poza spekulacją, jest mocno krótkowzroczne. Z kolei to, czy któraś z nich i stojących za nimi technologii będzie się dalej rozwijać w świecie, pozostaje zupełnie innym pytaniem. Sam kupując dobierając kryptowaluty do swojego portfela, mam z tyłu głowy, iż inwestuję we wciąż raczkującą technologię, która ma szansę być coraz szerzej wykorzystywana.

Weź udział w promocji z pulą nagród w wysokości 20 tysięcy dolarów!

Jeśli chciałbyś pójść tymi krokami i zacząć swoją przygodę z kryptowalutami lub zwiększyć swoją pozycję na rynku kryptowalut, to możesz zrobić to dzięki giełdy Binance, która jest partnerem tego wpisu. Dodatkowo może również wziąć udział w specjalnej promocji, gdzie pula nagród wynosi 20 tysięcy dolarów!

Żeby wziąć udział w promocji, musisz od 25 lipca do 25 sierpnia wypełnić formularz oraz dokonać cyklicznego cotygodniowego zakupu dowolnej kryptowaluty przez co najmniej dwa tygodnie. Wartość każdego zakupu musi wynosić minimalnie 15 dolarów w lokalnej walucie, czyli na dziś około 60 złotych.

Daj mi znać, co sądzisz o wykorzystaniu kryptowalut w prawdziwym życiu i w realnej gospodarce? Sądzisz, iż system, który jest dziś tak rozbudowany, naprawdę zniknie z dnia na dzień?

Do zarobienia,
Piotr Cymcyk

Partnerem tego materiału jest Binance. Największa na świecie pod względem wolumenu giełda kryptowalut na świecie. Weź udział w promocji Binance z pulą nagród o wartości 20 000 dolarów! Szczegóły znajdziesz na: https://accounts.binance.com/pl/register

Porcja informacji o rynku prosto na Twoją skrzynkę w każdą niedzielę o 19:00
55
3
Idź do oryginalnego materiału