Czy można planować emeryturę w oparciu o Bitcoina ?

1 rok temu

Czy można planować emeryturę w oparciu o Bitcoina ?

Niektórzy eksperci inwestycyjni uważają, iż dodanie aktywów cyfrowych do funduszy emerytalnych może mieć sens, gdy rynek stanie się bardziej stabilny, ale nie teraz.

Nawet jeżeli rynek kryptograficzny kontynuuje imponujące ożywienie po bessie w 2022 r., branża przez cały czas przyciąga odwet organów regulacyjnych na całym świecie, zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych. Trzy amerykańskie organy nadzoru finansowego wydały ostatnio surowe ostrzeżenia osobom, które chcą zainwestować w fundusze emerytalne oferujące ekspozycję na aktywa cyfrowe.

Biuro Edukacji i Adwokacji Inwestorów Amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC), Stowarzyszenie Administratorów Papierów Wartościowych w Ameryce Północnej oraz Urząd Regulacji Przemysłu Finansowego (FINRA) ostrzegła inwestorów, że indywidualne konta emerytalne (IRA), które zawierają kryptowaluty, mogą potencjalnie zostać sklasyfikowane jako „papiery wartościowe ”, chyba iż są zarejestrowane w SEC lub mają istotny certyfikat zwolnienia.

Co więcej, w ubiegłym roku wielu decydentów przez cały czas dążyło do inwestycji w kryptowaluty, takich jak konta emerytalne, powołując się na szereg niewypłacalności, których byliśmy świadkami w zeszłym roku. Na przykład prokurator generalny Nowego Jorku, Letitia James, wielokrotnie wzywała do zakazania wszystkich kryptoinkluzywnych planów składek i IRA.

Organy regulacyjne są, co zrozumiałe, ostrożne, ponieważ jeden kanadyjski fundusz emerytalny dla nauczycieli, Ontario Teacher’s Pension Plan, poniósł stratę w wysokości 95 milionów dolarów na swoim znacznym udziale w giełdzie kryptograficznej FTX.

Jednak niektórzy zwolennicy kryptowalut w Senacie USA, jak senator z Wyoming Cynthia Lummis, uważają, iż Bitcoin powinien być częścią pakietów emerytalnych 401(k).

Czy kryptowalutowe fundusze emerytalne to dobry pomysł?

Aby lepiej zrozumieć, czy włączenie kryptowalut do funduszy emerytalnych ma sens inwestycyjny, poproszono o komentarz Ilana Sterk, dyrektora generalnego Altshuler Shaham Horizon — izraelskiego dostawcy usług przechowywania i handlu kryptowalutami — jednej z niewielu firm kryptograficznych w kraju zatwierdzonych do współpracy z bankami.

Według Sterka minimalna ekspozycja na aktywa cyfrowe może dobrze pasować do długoterminowych inwestycji skoncentrowanych na emeryturze.

Dodał:

„W przypadku emerytów portfel inwestycyjny można podzielić na różne aktywa, takie jak papiery wartościowe, obligacje, fundusze hedgingowe, aktywa cyfrowe i private equity. Blockchain i aktywa cyfrowe są uważane za stosunkowo nową dziedzinę, ale o wysokim wykorzystaniu i szerokim ekosystemie, więc przeznaczenie konserwatywnej części na takie inwestycje może być owocne”.

To powiedziawszy, zgadza się z ostrzeżeniami wydanymi przez SEC i FINRA, zwłaszcza iż dotyczą one kont emerytalnych zawierających ciężko zarobione oszczędności wielu osób. Sterk powiedział, iż kryptowaluty są „bardzo niestabilną inwestycją dla konta emerytalnego”, dlatego osoby inwestujące w takie oferty powinny poświęcić trochę czasu w zrozumienie nieodłącznego ryzyka związanego z aktywami cyfrowymi.

„Wierzę, iż organy regulacyjne mają najważniejsze znaczenie dla organizowania nowych obszarów inwestycyjnych, takich jak aktywa cyfrowe, a także dla określania jasnych wytycznych, zwłaszcza dla kont emerytalnych, aby inwestorzy nie zostali bez grosza przy duszy po przejściu na emeryturę”.

W 2021 roku izraelski Urząd ds. Rynku Kapitałowego, Ubezpieczeń i Oszczędności opublikował podobne wytyczne dla lokalnych instytucji – w tym funduszy emerytalnych i funduszy emerytalnych – mówiąc instytucjom, iż jeżeli zdecydują się zainwestować w Bitcoin, muszą uszczegółowić i wyjaśnić swoją decyzję organowi regulacyjnemu.

Ekstremalna zmienność kryptowalut

Wade Wang, założyciel i dyrektor generalny Safeheron — dostawcy usług samoobsługowych w zakresie zasobów cyfrowych, który niedawno zintegrował swoje wielopodpisowe rozwiązanie zabezpieczające z wielostronnymi obliczeniami z MetaMask — powiedział, iż „nie zaleca się”, aby fundusze emerytalne poszukujące długoterminowych zwrotów były ujawniane do kryptowalut, przynajmniej w niedalekiej przyszłości. I dodał:

„Inwestowanie w aktywa cyfrowe wiąże się z dużą niepewnością i dużą zmiennością. Jak dotąd wszelkie monety lub tokeny w krajobrazie kryptograficznym krążą na ich własnych rynkach. Cyrkulacja między tymi różnymi ekosystemami, zwłaszcza tradycyjnymi, takimi jak fundusze emerytalne, wymaga znacznie większego rozwoju”.

Wang podkreślił, iż kryptowalut nie należy postrzegać inaczej niż inne formy inwestycji. W miarę dojrzewania branży i pojawiania się nowych aplikacji Web3 wiele tradycyjnych funduszy — w tym biura rodzinne i fundusze emerytalne — będzie przez cały czas przyglądać się aktywom cyfrowym.

Zoomers chce krypto w swoich funduszach emerytalnych

Według ankiety przeprowadzonej przez amerykańskiego zarządzającego aktywami Charlesa Schwaba w czwartym kwartale 2022 r., prawie 50% zoomersów i millenialsów chce, aby kryptowaluty stały się częścią ich planów emerytalnych 401(k). Millenialsi urodzili się od początku lat 80. do połowy lat 90., podczas gdy zoomersi urodzili się w połowie lat 90. i na początku 2010 roku.

Analitycy Charlesa Schwaba stwierdzili, iż 46% zoomersów i 45% millenialsów chciałoby zainwestować w krypto w ramach swoich planów emerytalnych. Co więcej, badanie wykazało, iż 43% zoomersów i 47% millenialsów zainwestowało już część swoich oszczędności w aktywa cyfrowe poza planami emerytalnymi.

Wyniki te wyraźnie kontrastują z innym badaniem przeprowadzonym przez menedżera ds. inwestycji, z którego wynika, iż zaledwie 31% osób z pokolenia X i 11% osób z wyżu demograficznego — urodzonych w okresie od połowy lat 40. walut poprzez swoje plany emerytalne 401(k).

Projekt ustawy o usuwaniu blokad drogowych

15 lutego senator z Alabamy, Tommy Tuberville, ogłosił, iż ponownie wprowadzi ustawę o wolności finansowej, aby umożliwić amerykańskim planom emerytalnym 401 (k) uzyskanie ekspozycji na kryptowaluty. Projekt ustawy, po raz pierwszy przedstawiony w Senacie w maju 2022 r., ma na celu odwrócenie polityki Departamentu Pracy USA (DOL) kierującej typem inwestycji dozwolonych w planach 401(k), w tym kryptowalutami.

Mówiąc słowami Tuberville, ustawa ma na celu uniemożliwienie DOL prowadzenia działań egzekucyjnych wobec osób korzystających z okien maklerskich do inwestowania w aktywa cyfrowe. „Rząd federalny nie powinien wybierać zwycięzców i przegranych w grze inwestycyjnej. Mój rachunek gwarantuje, iż każdy, kto zarabia pensję, ma swobodę finansową w zakresie inwestowania w swoją przyszłość w sposób, jaki uzna za stosowny” – dodał Tubernille.

Wśród sponsorów ustawy jest kilku prominentnych senatorów pro-krypto, w tym Cynthia Lummis, Rick Scott i Mike Braun. W wywiadzie z grudnia 2022 r. senator Lummis stwierdziła, iż pomimo niedawnego krachu na rynku, przez cały czas jest całkiem zadowolona z pomysłu, aby Amerykanie włączyli Bitcoin do swoich funduszy emerytalnych.

Podobnie 14 lutego przedstawiciel Florydy Byron Donalds powiedział, iż chce złożyć w Izbie Reprezentantów projekt ustawy podobny do projektu Tuberville. Zarówno Donalds, jak i Tuberville prawdopodobnie napotkają silny opór ze strony członków Partii Demokratycznej, ponieważ senator Elizabeth Warren wielokrotnie wyrażała swoje obawy dotyczące włączenia kryptowalut do planów 401(k). Podobne stanowisko zajmuje również senator Roger Marshall.

Co nas czeka?

Od początku 2022 roku DOL ostrzega właścicieli funduszy emerytalnych przed kryptowalutami, prosząc ich o zachowanie szczególnej ostrożności w kontaktach z kryptowalutami, powołując się na ryzyko oszustwa, kradzieży i utraty środków. Inne organy regulacyjne również przyjęły podobne stanowisko na całym świecie. Wraz ze wzrostem adopcji krypto, czas pokaże, jak ustawodawcy zaczną postrzegać tę nową klasę aktywów, zwłaszcza z długoterminowej perspektywy inwestycyjnej.

Może Cię zainteresuje :

Idź do oryginalnego materiału