Zakładając konto oszczędnościowe, w sporej części przypadków musimy mieć również zwykłe konto osobiste w danej instytucji bankowej. zwykle banki nie pozwalają klientom otworzyć rachunek oszczędnościowy bez konieczności korzystania z innych produktów i usług. W jakim banku można założyć konto oszczędnościowe bez konta osobistego i na co zwracać uwagę, aby dobrze wybrać? W dalszej części wpisu znajdziecie odpowiedzi na te pytania.
- Konto oszczędnościowe bez ROR-u. Czy to możliwe?
- Czy konto oszczędnościowe bez konta osobistego się opłaca?
- W jakim banku można założyć konto oszczędnościowe bez osobistego?
- Na co zwracać uwagę, wybierając konto oszczędnościowe?
- Lokata zamiast konta oszczędnościowego?
- Oprocentowanie konta uległo zmianie – co robić?
- Konto oszczędnościowe bez konta osobistego – podsumowanie
Konto oszczędnościowe bez ROR-u. Czy to możliwe?
Odpowiedź na pytanie czy da się mieć konto oszczędnościowe, nie posiadając przy tym konta osobistego, jest twierdząca. W tym miejscu pojawia się jednak kilka “ale”, które warto mieć na uwadze, aby się nie rozczarować. Przede wszystkim, nie każdy bank na to pozwala. Wszystko zależy od danej instytucji, toteż pod tym względem wybór będzie dość ograniczony. Będziemy mogli wybierać wśród większej ilości ofert, o ile zdecydujemy się wcześniej na założenie ROR-u (rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego).
Drugi haczyk jest taki, iż oferta banków dynamicznie się zmienia, toteż nie można zagwarantować tego, iż dany bank zawsze będzie oferował konto oszczędnościowe bez konta osobistego. Może zdarzyć się, iż wraz z aktualizacją oferty i regulaminu danej instytucji, taka opcja zostanie wycofana. W takiej sytuacji klient będzie musiał rozejrzeć się za ofertą innego banku lub założyć osobisty rachunek.
Jaka jest różnica między lokatą a kontem oszczędnościowym?
PrzeczytajCzy konto oszczędnościowe bez konta osobistego się opłaca?
Założenie konta oszczędnościowego, mimo braku posiadania konta osobistego w danym banku jest korzystną opcją. Taka możliwość nie generuje żadnych dodatkowych kosztów w porównaniu ze zwykłym oszczędnościowym kontem, a pozwala na wybór najlepszej opcji niezależnie od tego, czy posiadamy konto w innym banku, czy też nie posiadamy go wcale.
Wśród zalet konta oszczędnościowego warto wymienić:
- bezpieczne przechowywanie pieniędzy – fizyczny pieniądz podatny jest na uszkodzenia mechaniczne i zagubienie, a jego transport może być uciążliwy. Pod tym względem trzymanie środków na osobnym koncie oszczędnościowym jest o wiele rozsądniejszą decyzją.
- oprocentowanie wpłaconych środków – gdy trzymamy nasze oszczędności w gotowce, to tak naprawdę cały czas tracimy. Aby zapobiec inflacji, warto wpłacić środki na dobrze oprocentowane konto oszczędnościowe lub lokatę.
- wygodne zarządzanie finansami – banki komercyjne oferują swoim klientom dostęp zarówno do bankowości mobilnej, jak i elektronicznej. Niezależnie od tego czy korzystamy ze telefonu, tableta, czy też stacjonarnego komputera, możemy sprawdzić stan naszego konta i historię transakcji.
W jakim banku można założyć konto oszczędnościowe bez osobistego?
Lista banków, w którym założenie konta oszczędnościowego bez konta osobistego jest możliwe, jest dość długa. Wśród nich wymienić można najbardziej znane instytucje bankowe, m.in. VeloBank, Santander Consumer Bank, PKO Bank Polski, Alior Bank, BOŚ Bank. Opisywana opcja oferowana jest również przez banki takie jak Volkswagen Bank i Toyota Bank.
W tym miejscu wiele osób mogłoby zadać sobie pytanie: “dlaczego spora część banków przez cały czas wymaga od klienta konta osobistego, aby ten mógł założyć konto oszczędnościowe?”. Odpowiedź jest stosunkowo prosta. Otóż w ramach zjawiska znanego jako cross-selling (sprzedaż krzyżowa), klientów zachęca się do skorzystania z innych produktów i usług. W ten sposób bank powiększa swoją potencjalną bazę stałych klientów.
Na co zwracać uwagę, wybierając konto oszczędnościowe?
Wybieranie konta oszczędnościowego podług tego, czy wymaga ono konta osobistego, nie jest najlepszym rozwiązaniem. Zamiast tego warto spojrzeć również na szereg innych cech danej oferty, aby mieć pewność iż będziemy mieć do czynienia z najkorzystniejszą opcją.
Najważniejsze przy wyborze konta jest oprocentowanie, przekładające się bezpośrednio na to, ile zyskamy w skali roku. choćby najliczniejsze udogodnienia nie uczynią konta oszczędnościowego atrakcyjnym, o ile ma ono niski procent i oszczędności będą pochłaniane przez inflację.
Warto również sprawdzić, czy wśród innych banków niż ten, do którego jesteśmy przyzwyczajeni, nie ma specjalnych promocji. Standardową praktyką są specjalne korzyści dla nowych klientów oraz ograniczone czasowo oferty. Może okazać się, iż akurat zdążymy na skorzystanie ze szczególnie korzystnej propozycji.
Lokata zamiast konta oszczędnościowego?
Konto oszczędnościowe bez konta osobistego z pewnością jest dobrą opcją, ale nie jest jedynym dostępnym rozwiązaniem. Równie warta uwagi jest lokata bankowa, która działa na podobnych zasadach, z pewnymi drobnymi różnicami. Otworzenie lokaty nie jest równoznaczne z otworzeniem nowego konta – jest to produkt finansowy działający obok zwykłego konta osobistego.
Ranking lokat 2024 – najlepsze lokaty
PrzeczytajZnaczącą różnicą między oboma opisywanymi opcjami są restrykcje dotyczące wypłaty środków. W przypadku lokaty wiąże się to z ryzykiem utraconych odsetek, dlatego jest to produkt finansowy skierowany do osób, które mogą wpłacać większe kwoty i nie zamierzają korzystać ze środków przez określony czas. Konto oszczędnościowe cechuje się większą elastycznością, ale może okazać się problematyczne dla osób zmagających się z impulsywnymi zakupami.
Oprocentowanie konta uległo zmianie – co robić?
Założyłeś konto oszczędnościowe bez konta osobistego, skuszony atrakcyjnym oprocentowaniem w ramach promocji? zwykle jest to dobra decyzja, jednak rozczarowanie przychodzi wtedy, gdy okres danej promocji kończy się. Całość przechodzi wówczas na warunki takie, jakie są przy standardowym koncie oszczędnościowym, przez co oprocentowanie może być znacznie niższe.
Na szczęście powyżej opisana sytuacja nie jest bez wyjścia, a klienci nie są na stałe przywiązani do jednego konta oszczędnościowego. W każdej chwili możliwe jest złożenie dyspozycji o zamknięcie konta w danym banku, a środki można przesłać na inny, lepiej oprocentowany rachunek. Korzystanie z jednego konta może i jest wygodne, ale w dłuższej perspektywie czasu w pewno nie jest najkorzystniejsze. W ten sam sposób można postępować także ze zwykłym kontem osobistym, przenosząc rachunek tam, gdzie w danej chwili się to najbardziej opłaca.
Konto oszczędnościowe bez konta osobistego – podsumowanie
Wiele osób szuka miejsca, w którym może bezpiecznie przechowywać swoje pieniądze, jednocześnie powoli je pomnażając. Konto oszczędnościowe bez konta osobistego to idealne rozwiązanie tego problemu. Na chwilę obecną można z łatwością znaleźć banki, które pozwalają na założenie samodzielnego oszczędnościowego konta, bez potrzeby tworzenia kolejnego zwykłego rachunku.
Zastanawiając się nad kontem oszczędnościowym, warto wziąć również pod uwagę inne opcje. Liczne oferty lokat kuszą wysokim oprocentowaniem i sporą wygodą – lokatę można założyć w każdej chwili. Niezależnie od wybranej metody przechowywania swoich pieniędzy, warto porzucić trzymanie oszczędności w gotówce, aby uniknąć nadmiernej utraty ich wartości.
Źródła:
- https://www.bankier.pl/wiadomosc/ranking-kont-oszczednosciowych
- https://polakoszczedza.pl/najlepsze-konto-oszczednosciowe-ranking-kont/