W debacie organizowanej przez TV Republika wzięli udział Karol Nawrocki, Szymon Hołownia, Joanna Senyszyn, Grzegorz Braun, Sławomir Mentzen, Marek Jakubiak, Adrian Zanberg, Marek Woch, Krzysztof Stanowski i Artur Bartoszewicz.
Debata w TV Republika. Eksperci zadają pytania
Wśród ekspertów, poza wspomnianym Rafałem Brzoską, TV Republika ostatecznie zapowiedziała Łukasza Jankowskiego - prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej oraz prof. Ryszarda Piotrowskiego, konstytucjonalistę.
W debacie padają też pytania od widzów TV Republika; sami kandydaci też zadają sobie pytania.
W pierwszej rundzie debaty kandydaci odpowiadali na pytania ekspertów.Reklama
Rafał Brzoska zadał pytanie dotyczące podwyższenia wieku emerytalnego. Szef inPostu zwrócił uwagę na grożący polskiej gospodarce brak rąk do pracy (związany ze starzeniem się społeczeństwa).
- Czy jako głowa państwa będziecie za podwyższeniem wieku emerytalnego, a o ile nie, czy będzie wspierać zachęty do dłuższej pracy - zapytał kandydatów Rafał Brzoska.
Co z podniesieniem wieku emerytalnego? Kandydaci odpowiadają na pytanie Rafała Brzoski
Karol Nawrocki konsekwentnie sprzeciwia się ewentualnemu podniesieniu wieku emerytalnego. - Nigdy nie podpiszę podniesienia wieku emerytalnego - zadeklarował kandydat obywatelski wspierany przez PiS. Nie wykluczył jednak zachęt do dalszej pracy emerytów, już po osiągnięciu wieku emerytalnego.
Szymon Hołownia zgodził się, iż za 10-15 lat sytuacja na rynku pracy będzie katastrofalna. - Nie ma jednak mowy o podnoszeniu wieku emerytalnego - stwierdził Szymon Hołownia odpowiadając na pytanie Rafała Brzoski. - Trzeba stwarzać zachęty do dalszej pracy - dodał.
W podobnym tonie odpowiedział Słąwomir Mentzen. - Nie ma mowy o podniesieniu wieku emerytalnego - powiedział i dodał, iż wśród zachęt do dalszej pracy emerytów powinny się znaleźć likwidacja podatków i składek.
Nie wszyscy kandydaci uczestniczący w debacie odpowiadali jednoznacznie na pytanie dotyczące ewentualnego podniesienia wieku emerytalnego. Marek Jakubiak "zgodził się, iż trzeba sprawić, aby emeryci mogli pracować dłużej". Krzysztof Stanowski ironizował, iż przeciętni Polacy będą pracować do śmierci, a prezydenci miast być może będą przechodzić na emeryturę znacznie wcześniej niż wynika to z obecnych przepisów.
Adrian Zandberg najpewniej nie zdążył odpowiedzieć na pytanie dot. wieku emerytalnego, a Artur Bartoszewicz zasugerował, iż wiek emerytalny jest wymysłem niepasującym do sytuacji polskiej gospodarki. Bartoszewicz postulował, aby system emerytalny był zasilany zewnętrznie - np. z dywidend spółek Skarbu Państwa i - przede wszystkim - z zysków z wydobycia polskich zasobów naturalnych.
Marek Woch mówiąc o ewentualnym podniesieniu wieku emerytalnego upomniał się o Polaków pracujących wiele dekad i czekających cierpliwie na osiągnięcie wieku uprawniającego do świadczeń. -Co z emeryturami stażowymi? - pytał Marek Woch.
Zasada "jeden za dwa"? Co z deregulacją gospodarki?
Drugim problemem poruszonym przez Rafał Brzoskę była deregulacja polskiej gospodarki (przypomnijmy: szef inPostu stoi na czele deregulacyjnej inicjatywy SprawdzaMy). - Czy będziecie wspierać zasadę "jeden za dwa"? - pytał kandydatów Rafał Brzoska (każdy nowy przepis miałby powodować likwidację dwóch funkcjonujących).
- Jestem zwolennikiem zasady "jeden za dwa" - krótko odpowiedział Karol Nawrocki. - Żyjemy w państwie przeregulowanym, dlatego deregulacja jest konieczna - mówiła Joanna Senyszyn, ale możliwość wprowadzenia zasady "jeden za dwa" radziła "włożyć między bajki".
Grzegorz Braun uznał, iż wprowadzenie zasady "jeden za dwa" nie będzie wystarczające. - Trzeba uwolnić polską gospodarkę - PIT, CIT do likwidacji i ZUS do wygaszenia - mówił Braun. Adrian Zandberg zwrócił zaś uwagę, iż o zasadzie "jeden za dwa" mówimy od dawna i do tej pory nie został ona wprowadzona (Zandberg nie omieszkał zaatakować Rafała Brzoskę, upominając się o szeregowych pracowników "wożących paczki").
***