Czy należysz do klasy średniej?

1 miesiąc temu

Klasa średnia. Takie określenie najczęściej odnosi się do osób z określonymi zarobkami, czy wykonującymi określone zawody. Czy można natomiast jednoznacznie stwierdzić, co to jest klasa średnia? Kto do niej należy? Zapraszamy do lektury dzisiejszego artykułu.

Spis treści
  • Klasa średnia
  • Zarobki osób z klasy średniej
  • Kryteria przynależności do klasy średniej
  • Jakie dochody ma klasa średnia?
  • Klasa średnia w Polsce – kto do niej należy?
  • Co poza zarobkami może wpływać na przynależność do klasy średniej?
  • Podsumowanie artykułu
  • Najczęściej zadawane pytania

Klasa średnia

Przynależność do klasy średniej może być dla wielu osób wyznacznikiem statusu społecznego. Ale czy można jednoznacznie stwierdzić, kto należy do klasy średniej? jeżeli zadajesz sobie takie pytanie, musisz wiedzieć, iż nie chodzi tylko o zarobki. Niektóre osoby, wykonujące pewne zawody, choćby pomimo nieco gorszych zarobków nie należą do klasy średniej. Może być też odwrotnie – wysokie zarobki nie zawsze oznaczają jednoczesną przynależność do niej.

Pamiętajmy jednak, iż nie ma jednej “słownikowej” definicji klasy średniej. Postaramy się jednak dziś rozwikłać takie wątpliwości i sprawdzić, kto może się do niej zaliczać.

Zarobki osób z klasy średniej

Już samo określenie “klasa średnia” może nam sporo podpowiedzieć. Nie są to więc pracownicy i przedsiębiorcy z najniższymi, ani najwyższymi dochodami. W innych krajach, jak choćby Stany Zjednoczone przynależność do klasy średniej zależy od różnych czynników, nie tylko zarobków. Tam często spotykamy to określenie, choćby w filmach i serialach. W Polsce najczęściej jednak odnosimy się w największej mierze właśnie do zarobków. A więc – ile zarabia klasa średnia w Polsce?

Zarobki klasy średniej mieszczą się pomiędzy osobami z klasy niższej, a bogatymi. Czy tak ogólne stwierdzenie jest dla ciebie wystarczające? Mogłoby oznaczać, iż nieco inne kryteria przynależności do klasy średniej (lub jej braku) spotkamy w zależności od miejsca zamieszkania, czy w zależności od innych aspektów. W każdej społeczności rozkład zarobków i osób zarabiających pewną sumę pieniędzy będzie w końcu nieco się różnił. Wystarczy zresztą spojrzeć na wysokość średniej krajowej w Polsce. W województwie mazowieckim wynosi ponad 8500 złotych brutto i jest aż o 2000 złotych wyższa, niż choćby w podkarpackim, świętokrzyskim, czy warmińsko-mazurskim. jeżeli spojrzymy na samą Warszawę, dane będą jeszcze bardziej rozbieżne.

Minimalne wynagrodzenie - aktualne dane

Przeczytaj

Kryteria przynależności do klasy średniej

Nie jest prosto jednoznacznie powiedzieć, kto jest w klasie średniej. Zarówno ekonomiści, jak i socjolodzy często zmieniają definicję klasy średniej. Sami pracownicy również “na własną rękę” mogą też w końcu określić, czy należą do klasy średniej, czy nie. Brak jednoznacznych, odgórnych kryteriów przynależności powoduje natomiast, iż trudno podważyć takie “samozwańcze” dopisanie się do klasy średniej.

Dane pokazują natomiast, iż aż trzy czwarte Polaków twierdzi, że należy do klasy średniej. Czy może być to więc prawidłowe założenie? Czemu nie, możemy w końcu rozszyfrować takie sformułowanie jako “ani bogaty, ani biedny”. Dotyczy to więc sporej części społeczeństwa.

Pożyczka pracownicza - co warto wiedzieć?

Przeczytaj

Jakie dochody ma klasa średnia?

Sprawdźmy, co na temat zarobków klasy średniej mówi Polski Instytut Ekonomiczny. Tam przynależność określana jest przez proste kryterium – wskaźnik EHDI. Skomplikowany skrót (Equivalised Houselord Disposable Income) oznacza po prostu dochody całego gospodarstwa domowego podzielone przez liczbę jego mieszkańców.

Według Polskiego Instytutu Ekonomicznego w 2019 roku do klasy średniej należały osoby z zarobkami między 67% a dwukrotnością mediany zarobków. Było to wtedy między 2564 do 5774 złotych na osobę. W 2024 roku mediana wynosi natomiast o ponad 14% więcej, niż rok temu – to około 8150 złotych brutto. Przyjmując wcześniejsze założenia (od 67 do 200 procent mediany) do klasy średniej należą osoby z dochodem od 5460 do 16300 złotych na osobę.

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) nieco inaczej definiuje przynależność do klasy średniej. Według niej są tam osoby zarabiające na osobę od 75% do 200% mediany zarobków. Biorąc więc pod uwagę tegoroczny wynik, otrzymujemy widełki w zakresie 6112 – 16300 złotych.

Klasa średnia w Polsce – kto do niej należy?

Uśredniając, możemy powiedzieć, iż do klasy średniej w Polsce należą osoby z zarobkami od niecałych 6000 do nieco ponad 16000 złotych brutto na osobę. Oznacza to, iż znajduje się w niej ponad połowa Polaków (około 55%). Aż o jedną piątą więcej osób z naszego kraju twierdzi więc, iż jest w klasie średniej, co nie ma jednak pokrycia w kryteriach OECD i Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Jakie trzeba mieć zarobki, aby otrzymać kredyt?

Przeczytaj

Co poza zarobkami może wpływać na przynależność do klasy średniej?

Choć zwykle patrzymy na zarobki, inne aspekty również mogą wpływać na przynależność do klasy średniej. Są to choćby:

  • wykonywany zawód – choćby takie zawody, jak prawnik, inżynier, technolog, nauczyciel
  • wykształcenie – często osoby należące do klasy średniej mają wyższe wykształcenie
  • mieszkanie – fakt posiadania własnego mieszkania także przybliża nas do spełnienia kryterium przynależności do kl. średniej
  • posiadany majątek
  • styl życia – m.in. możliwość korzystania z różnych form rozrywki, dostęp do kultury, dobra jakość opieki zdrowotnej, edukacja na dobrym poziomie
  • wartości i kultura – nierzadko przedstawiciele klasy średniej identyfikują się z określonymi wartościami. Ważne są dla nich m.in. dobra praca, edukacja, rozwój osobisty, odpowiedzialność, czy kwestie związane z ekologią
  • sieć społeczna, znajomi – kontakty społeczne i relacje także mają wpływ na przynależność do klasy średniej. Często relacje zawodowe i towarzyskie są nawiązywane z innymi przedstawicielami klasy średniej

Na czym można zarobić? Nietypowe inwestycje

Przeczytaj

Podsumowanie artykułu

Przynależność do klasy średniej może świadczyć o dobrej pozycji społecznej. w tej chwili szacuje się, iż nieco ponad połowa Polaków należy właśnie do klasy średniej. Największy wpływ na to mają zarobki – średnio od niecałych 6000 do nieco ponad 16000 złotych na osobę w gospodarstwie domowym. Inne kryteria przynależności związane są z wykształceniem, posiadanym majątkiem i mieszkaniem, czy kręgiem znajomych i współpracowników. Nie są to jednak aspekty, które możemy stwierdzić jednoznacznie. Nie ma bowiem jednej, ogólnie przyjętej definicji dla tej klasy.

Najczęściej zadawane pytania

Co to jest klasa średnia?

Klasą średnią nazywamy zwykle osoby z określonymi zarobkami, wykształceniem, dobrym dostępem do kultury i rozrywki, czy wykonujących “dobre zawody”.

Ile zarabia klasa średnia w Polsce?

Nie ma jednej definicji klasy średniej. Można natomiast przyjąć, iż osoby zarabiające od 6000 do 16000 złotych brutto (na jedną osobę w gospodarstwie domowym) należą w Polsce do klasy średniej.

Czy należę do klasy średniej?

Aż trzy czwarte Polaków twierdzi, iż należy do klasy średniej. Według różnych danych jest ich natomiast znacznie mniej, bo około 55%. Zarobki przedstawiciela klasy średniej to od 6000 do 16000 złotych brutto. Nie ma jednak jednej definicji klasy średniej.

Źródło:

  1. https://forsal.pl/finanse/finanse-osobiste/artykuly/9501871,klasa-srednia-w-polsce–kto-do-niej-nalezy-czym-wlasciwie-jest.html
  2. https://pl.wikipedia.org/wiki/Klasa_%C5%9Brednia
  3. https://www.livecareer.pl/porady-zawodowe/klasa-srednia
  4. https://biznes.interia.pl/finanse/news-czy-nalezysz-do-klasy-sredniej-sprawdz-ile-zarabiaja-jej-prz,nId,7204902
Idź do oryginalnego materiału