Czy płaci się podatek za sprzedaż na OLX i Vinted?

2 miesięcy temu

Pozbywając się rzeczy, które nie są nam potrzebne, możemy zyskać trochę miejsca w naszym mieszkaniu, a jednocześnie zasilić budżet domowy o dodatkowe środki. Sprzedaż przedmiotów niesie za sobą wiele korzyści również dla kupujących, którzy mogą znaleźć to, czego szukają, za o wiele niższą cenę. Jak kwestia takiej sprzedaży wygląda pod względem rozliczenia podatkowego? W dalszej części wpisu sprawdzimy, czy płaci się podatek za sprzedaż na OLX i innych serwisach do ogłoszeń.

Spis treści
  • Czy od prywatnej sprzedaży płaci się podatek?
  • Kiedy występuje dochód od prywatnej sprzedaży?
    • Jak liczy się dochód ze sprzedaży prywatnej?
  • Jak zapłacić podatek za sprzedaż na OLX?
  • Czy sprzedaż przez OLX i Vinted to działalność gospodarcza?
  • Czy kupujący płaci podatek za kupno na OLX?
  • Czy da się uniknąć podatku od sprzedaży na OLX i Vinted?

Czy od prywatnej sprzedaży płaci się podatek?

Co do zasady od prywatnej sprzedaży nie płaci się podatku dochodowego, jednak istnieje pewien wyjątek, kiedy powstaje obowiązek uwzględnienia transakcji w rocznym zeznaniu podatkowym. Mowa tutaj o sytuacjach, w których osoba prywatna sprzedaje daną rzecz przed upłynięciem okresu 6 miesięcy od dnia jej nabycia.

Sama konieczność uwzględnienia sprzedaży rzeczy w zeznaniu nie oznacza, iż faktycznie zawsze będziemy płacić podatek. Warunkiem istnienia obowiązku podatkowego w przypadku takiej sprzedaży jest wystąpienie dochodu, który jest przychodem pomniejszonym o koszty jego uzyskania.

Uwaga: Od sprzedaży prywatnej w niektórych sytuacjach płaci się podatek dochodowy, ale w żadnym przypadku nie płaci się podatku VAT.

Kiedy występuje dochód od prywatnej sprzedaży?

Mogłoby wydawać się, iż dochód od sprzedaży prywatnej występuje bardzo rzadko. W większości przypadków sprzedajemy rzecz za cenę mniejszą niż ta, za którą ją nabyliśmy. Istnieje wiele kategorii produktów, które z czasem jedynie zyskują na wartości. Antyki, dzieła sztuki, czy też niedostępne już sprzęty elektroniczne sprzedawane są choćby za kilkukrotność swojej premierowej ceny.

Bardzo rzadko zdarza się, aby w ciągu 6 miesięcy posiadany obiekt zyskał na wartości, a odprowadzenie należnego podatku okazało się konieczne. To właśnie z tego powodu wiele osób zakłada, iż nie ma czegoś takiego jak podatek za sprzedaż na OLX, niezależnie od zaistniałych okoliczności.

Jeżeli minął okres 6 miesięcy, to sprzedający nie musi:

  • uwzględniać transakcji w zeznaniu podatkowym
  • płacić podatku dochodowego, choćby o ile osiągnął korzyść ze sprzedaży

Jak liczy się dochód ze sprzedaży prywatnej?

Dochód od prywatnej sprzedaży to różnica między przychodem, a kosztami jego uzyskania. Jako koszty uzyskania przychodu uznaje się nie tylko sam koszt nabycia danej rzeczy, ale również wydatki związane z transportem, zabezpieczeniem przesyłki, czy też wystawieniem ogłoszenia na portalu internetowym.

Nawet o ile nie uzyskaliśmy faktycznego dochodu z tytułu sprzedaży danej rzeczy, to musimy uwzględnić transakcję w zeznaniu podatkowym, jeżeli czas między jej nabyciem a sprzedażą jest mniejszy, niż 6 miesięcy. o ile czas ten był dłuższy, to po sprzedaniu przedmiotu nie musimy obawiać się podatek za sprzedaż na OLX, ani o żadne inne formalności.

Jak zapłacić podatek za sprzedaż na OLX?

Sprzedałeś rzecz na OLX, Vinted, Facebook Marketplace lub innym internetowym portalu po czasie krótszym, niż 6 miesięcy od jej nabycia? W takim przypadku możesz zastanawiać się, w jaki sposób uiścić obowiązkową opłatę. Postanowiliśmy rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące tego aspektu.

Pierwszym, co należy zrobić, jest wykazanie transakcji w zestawieniu rocznym. Co ważne, uwzględnia się jedynie dochód, a nie przychód. W formularzu PIT-36 znajdziemy adekwatną rubrykę pod nazwą „Odpłatne zbycie rzeczy określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d ustawy”. Należy wykazać transakcję nawet, o ile z jej tytułu nie powstał faktyczny dochód. o ile doszło natomiast do uzyskania dochodu, to należy zapłacić podatek – można to zrobić m.in. gotówką w placówce pocztowej.

Czy sprzedaż przez OLX i Vinted to działalność gospodarcza?

Trudno nazwać sprzedaż przedmiotów przez portale ogłoszeniowe prowadzeniem działalności gospodarczej, jednak Urząd Skarbowy może mieć inne zdanie. o ile tego rodzaju sprzedaż prowadzona jest regularnie i na większą skalę, to organ podatkowy może uznać ją za działalność gospodarczą, od której konieczne będzie odprowadzanie należnych podatków.

Jeżeli podczas kontroli okaże się, iż tego rodzaju działalność była prowadzona przez dłuższy czas, to sprzedawca potraktowany zostanie tak, jakby był przedsiębiorcą. Naliczone zostaną mu zaległe składki ZUS i podatki. Nie ma jednak powodów do obaw, o ile rzeczy przez internet sprzedajemy sporadycznie, po upływie 6 miesięcy od daty ich nabycia.

Zobowiązania w ZUS – czym są? Zaległe składki w ZUS.

Przeczytaj

Czy kupujący płaci podatek za kupno na OLX?

Oczywistym jest, iż osoba kupująca nie będzie musiała odprowadzić podatku dochodowego. Należy jednak pamiętać o tym, iż prywatna umowa kupna-sprzedaży ma znamiona umowy cywilnoprawnej, toteż konieczne będzie odprowadzenie podatku PCC w wysokości 2% wartości transakcji. Dotyczy to przedmiotów o wartości większej niż 1000 złotych.

Umowa sprzedaży nie podlega PCC, jeślI:

  • umowa sprzedaży jest opodatkowana VAT
  • przynajmniej jedna ze stron umowy jest zwolniona z VAT
  • sprzedaż odbywa się na podstawie przepisów o gospodarce nieruchomościami
  • przedmiot sprzedaży znajduje się za granicą i jednocześnie umowa jest zawarta za granicą lub kupujący nie ma miejsca zamieszkania lub siedziby w Polsce
  • przedmiotem umowy sprzedaży są rzeczy wprowadzone do wolnego obszaru celnego lub objęte procedurą składu celnego

Kiedy pożyczka jest zwolniona z PCC?

Przeczytaj

Czy da się uniknąć podatku od sprzedaży na OLX i Vinted?

Omówiliśmy już, kiedy podatek za sprzedaż na OLX i innych tego rodzaju serwisach będzie obowiązkowy. Jednak czy możliwe jest jego uniknięcie? W teorii tak, o ile używamy do tego gotówki. Wówczas po całej transakcji nie będzie żadnego śladu, ponieważ nie będzie ona zaksięgowana ani nie trafi do żadnej ewidencji sprzedaży. choćby korzystając z bezgotówkowych rozwiązań można uniknąć płacenia, kontaktując się bezpośrednio z kupującymi – bez żadnych pośredników.

Powyżej wspomniane działania opisaliśmy jedynie w celach informacyjnych. Nie popieramy ani nie zachęcamy do unikania płacenia należnych podatków. W tym miejscu chcemy również wspomnieć o tym, iż brak wykazania transakcji w zeznaniu podatkowym i zapłacenia podatku jest wykroczeniem skarbowym. Wykroczenia skarbowe mogą skutkować karą grzywny w stawkach dziennych, karą ograniczenia wolności lub choćby karą pozbawienia wolności.

Źródła:

  • https://sip.lex.pl/akty-prawne/dzu-dziennik-ustaw/kodeks-karny-skarbowy-16852901/art-53
  • https://biznes.interia.pl/podatki/news-jaki-podatek-za-sprzedaz-w-sieci-tyle-mozna-zarobic-bez-koni,nId,7027445
Idź do oryginalnego materiału