Czy Polska ma szansę na wzmocnienie swojej pozycji w Europie?

3 tygodni temu

Łukasz Wojdyga, Dyrektor Centrum Studiów Strategicznych WEI w ostatnim wywiadzie dla Radia WNET mówił o słabnącej roli Niemiec i Francji, kontrowersyjnej umowie Mercosur i problemach regulacyjnych UE.

Zdaniem Łukasza Wojdygi, brak silnego przywództwa w Europie jest odczuwalny w obliczu wielu wyzwań, takich jak wojna na Ukrainie, kryzys energetyczny i migracyjny czy problemy gospodarcze:

Od lat elity europejskie nie wypracowały skutecznych rozwiązań kryzysowych. Dotychczasowe próby sprowadzały się do wprowadzania kolejnych regulacji, co tylko pogłębiało problemy

Ekspert zaznacza również, iż wizja silnej Unii jako jednego państwa pozostało bardzo odległa:

Unia Europejska nie jest państwem i długo nim nie będzie. Ważniejsze byłoby budowanie solidarności i równowagi pomiędzy wszystkimi 27 krajami członkowskimi.

Łukasz Wojdyga wskazuje, iż Polska może zyskać na obecnej sytuacji.

Przeznaczamy 5% PKB na obronność, co stawia nas w czołówce europejskich państw. To może wzmacniać naszą pozycję w Unii, szczególnie w kwestiach bezpieczeństwa. zauważył.

Ponadto Łukasz Wojdyga uważa, iż umowa z krajami Mercosur budzi obawy głównie wśród rolników, którzy widzą w niej zagrożenie dla swojej konkurencyjności.

To prawda, iż warunki rynkowe nie są równe, a europejscy rolnicy mają prawo czuć się zagrożeni. Jednak warto zauważyć, iż umowa przewiduje stosunkowo niewielkie kontyngenty taryfowe, które nie powinny znacząco wpłynąć na europejski rynek – wyjaśnia.

Dyrektor Centrum Studiów Strategicznych WEI zwraca też uwagę na szerszy kontekst tej sprawy:

Mamy 260 milionów konsumentów w krajach Mercosur. To ogromny rynek, na który również polskie firmy mogą próbować wchodzić. Potrzeba jednak aktywnej polityki wspierającej eksport.

Cała rozmowa dostępna jest TUTAJ.

Idź do oryginalnego materiału