Zanim pożyczkobiorcy zdecydują się na podpisanie umowy, często zastanawiają się, czy skorzystanie z takiej formy finansowania wiąże się z koniecznością zapłaty podatku. Sprawa ta nie jest jednoznaczna, a wiele zależy od konkretnej sytuacji. Zobaczmy, czy są przypadki, w których płaci się podatek VAT od pożyczki i w jaki sposób jest naliczany.
Czy pożyczkobiorca płaci podatek?
Co do reguły, pożyczkobiorca nie płaci podatku VAT od zaciągniętej pożyczki. W większości przypadków, to po stronie wierzyciela leży obowiązek uiszczania podatków, jednak jest pewien wyjątek, czyli pożyczka prywatna.
Przy pożyczce prywatnej, pożyczkobiorca musi rozliczyć się z podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC). Jego wysokość wynosi 0,5% podstawy opodatkowania, ale może wzrosnąć, o ile dana osoba nie wywiąże się z obowiązku podatkowego w wyznaczonym terminie.
Pożyczka a podatek PCC – kiedy trzeba go zapłacić?
PrzeczytajCzy płaci się VAT od pożyczki?
Zgodnie z treścią art. 29a ustawy o podatku od towarów i usług, podstawą opodatkowania jest wszystko, co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej.
Jednocześnie, w treści art. 43.1 pkt 38 tej samej ustawy możemy wyczytać, iż usługi udzielania kredytów lub pożyczek pieniężnych są zwolnione z podatku.
Oznacza to, iż udzielenie pożyczki lub kredytu jest czynnością zwolnioną od podatku VAT, jednak wobec podmiotu udzielającego finansowania z dniem otrzymania całości lub części zapłaty powstaje obowiązek ewidencyjny.
Jak nalicza się podstawę opodatkowania?
Ze względu na zapisy ustawy, podstawę opodatkowania stanowi nie kwota finansowania pożyczki lub kredytu, ale wartość odsetek i prowizji, ponieważ to one stanowią wynagrodzenie za świadczoną usługę.
Czym jest obowiązek ewidencyjny?
Obowiązek ewidencyjny oznacza konieczność prowadzenia odpowiednich ewidencji i rejestrów przez podatników. W przypadku pożyczek i kredytów będą to rejestry sprzedaży VAT.
Z racji tego, iż udzielanie pożyczek i kredytów jest zwolnione z podatku, zamiast faktury VAT, można udokumentować całość dzięki umowy pożyczki lub rachunku bez VAT-u. Ma to na celu umożliwienie przejrzystego monitorowania działalności gospodarczej i zapobieganie nadużyciom.
Obowiązek dokumentacji dotyczy nie tylko samej pożyczki, ale również związanych z nią odsetek, prowizji i dodatkowych opłat. Co więcej, zabezpieczenie pożyczki lub kredytu również powinno zostać odpowiednio udokumentowane. Brak wywiązania się z obowiązku ewidencyjnego może wiązać się z karą grzywny.
Jak skorzystać ze zwolnienia z VAT za udzielanie pożyczek?
Zwolnione z podatku VAT są usługi udzielania pieniężnych kredytów lub pożyczek, usługi pośrednictwa w ich świadczeniu, a także zarządzanie kredytami lub pożyczkami przez wierzyciela. Zwolnienie z VAT jest stosowane automatycznie, co oznacza, iż nie trzeba składać specjalnych wniosków o zwolnienie.
Mimo zwolnienia z konieczności zapłacenia podatku VAT, wszelkie świadczone usługi powinny być odpowiednio udokumentowane. Informacje takie jak wysokość podstawy opodatkowania muszą być przedstawione klarownie, aby możliwe było prawidłowe wywiązanie się z obowiązku ewidencyjnego.
Udzielając pożyczki, pamiętaj o:
- odpowiedniej dokumentacji świadczonej usługi
- formalnościach, takich jak wpis do deklaracji VAT
- poprawnym obliczeniu podstawy opodatkowania
- uzyskaniu odpowiedniej do danego przypadku interpretacji przepisów
- tym, iż miejscem opodatkowania jest siedziba pożyczkodawcy (nie dotyczy klientów spoza Unii Europejskiej)
Jakie pożyczki są zwolnione z VAT?
Zwolnienie z podatku VAT dotyczy udzielania pożyczek i kredytów bez względu na wysokość kwoty finansowania i długości okresu kredytowania. Niezależnie od tego czy dany podmiot udzielił małą chwilówkę, czy też kredyt na większą kwotę, przysługuje mu zwolnienie.
Jakich usług finansowych dotyczy zwolnienie z VAT?
- udzielanie pożyczek pieniężnych
- udzielanie kredytów
- usługi pośrednictwa w zakresie kredytów i pożyczek
- usługi związane z obrotem kredytami i pożyczkami
Czy prowizja od pożyczki podlega VAT?
Udzielenie pożyczki pieniężnej jest zwolnione z podatku VAT (zgodnie z art. 43.1 pkt 38) i dotyczy to również prowizji oraz odsetek od tej pożyczki.
Jaka kwota pożyczki jest zwolniona z podatku VAT?
Pożyczki są zwolnione z podatku VAT niezależnie od wysokości kwoty finansowania i dodatkowych kosztów.
Źródła:
- https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20040540535/U/D20040535Lj.pdf
- https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-umowa-pozyczki-czy-wywoluje-konsekwencje-na-gruncie-podatku-vat