Czy Silny Złoty To Zagrożenie Dla Gospodarki? Oto Co Musisz Wiedzieć!

3 miesięcy temu

Ostatnio wiele mówiliśmy o tym, jak to silna jest w tej chwili polska waluta. Dolar najtańszy od lat. Euro też poniżej 4.30. choćby w ujęciu do takich walut jak szwedzka czy norweska korona albo japoński jen. Wszędzie dookoła widać siłę złotego. O tym, dlaczego tak jest już mówiłem i jeżeli jeszcze tego nie wiesz, to polecam zobaczyć poprzedni materiał Dolar Najtańszy Od 2021 Roku! Czy To Dobry Moment na Zakup?

Tym razem chcę skupić się nie na powodach, ale na konsekwencjach. W gospodarce nic nie jest czarno-białe. Nic nie jest jednoznacznie dobre ani jednoznacznie negatywne. W tym materiale chcę więc opowiedzieć trochę o tym, jakie konsekwencje może mieć dla Polski tak silny złoty albo choćby jeszcze silniejszy. Czy to bardziej problem czy jednak coś pozytywnego dla gospodarki?

Czego dowiesz się z materiału?Powiązane wpisy
Co dalej z dolarem?https://dnarynkow.pl/w-jakiej-walucie-warto-oszczedzac-w-czym-trzymac-pieniadze-euro-dolar-a-moze-cos-innego/
Dolar najtańszy od lat. Czy to czas kupowania?https://dnarynkow.pl/jaki-bedzie-kurs-dolara-euro-czy-franka-trzy-proste-triki-na-przewidzenie-waluty/
Po ile może być dolar?https://dnarynkow.pl/czy-czeka-nas-upadek-amerykanskiego-dolara/

Czy Silny Złoty To Zagrożenie Dla Gospodarki? Oto Co Musisz Wiedzieć!

Załóż konto w Walutomacie i skorzystaj z 50% niższej prowizji przez 30 dni na wymianę walut!

Link do otwarcia konta: https://bit.ly/dna-walutomat

Zyskaj od 3 do 20 darmowych akcji dzięki Freedom24

Każda akcja o wartości choćby 800 dolarów!

Załóż konto
Kupuj akcje bez prowizji przez XTB

Brak prowizji do obrotu 100 tys. euro miesięcznie!

Załóż konto
Wymieniaj waluty przez Walutomat!

Obniż prowizję za wymianę o 50%!

Załóż konto

Jak zmiany kursu wpływają na walutę?

Zacznijmy od tego, iż wszystkie zmiany w gospodarce, a szczególnie takie, które dzieją się we w miarę dynamicznym tempie są problematyczne dla gospodarki, bo generują niepewność i dodatkowe ryzyko. Z kursem walutowym nie jest inaczej. Gospodarka w teorii jest w stanie dostosować się zarówno do kursu na poziomie 3 złote za dolara jak i 5 złotych za dolara, ale proces takiego dostosowania się zawsze zajmie trochę czasu.

Gdy zmiany zachodzą dynamicznie, a 1-2 lata to jest dynamiczna zmiana dla takiego ruchu na walutach, to zawsze generuje to dodatkowy problem. Najlepszy kurs walutowy dla gospodarki i inwestorów to niezmiennie kurs płynny, ale w miarę stabilny.

Polska jest gospodarką w miarę dużą z silnym udziałem eksportu i importu w gospodarce. Siła lub słabość złotego ma więc istotne znaczenie z perspektywy całej gospodarki.

Gdyby nasza gospodarka była w większości zależna od eksportu albo turystyki, to silna waluta stanowiłaby spore wyzwanie, mocno ograniczała konkurencyjność i hamowała wzrost gospodarczy.

Gdyby z kolei nasza gospodarka opierała się głównie na imporcie i rynku wewnętrznym, to silna waluta byłaby bardziej korzystne. Polska jest jednak pośrodku. Z jednej strony rozwój naszego eksportu po 1992 roku istotnie przyczynił się do zwiększenia rozwoju kraju. Z drugiej strony nasza konsumpcja wewnętrzna też mocno napędza PKB.

Swoją drogą polski eksport od 1992 roku rósł średnio o niemal 12% rocznie przez wszystkie lata. W ciągu trzech dekad sprzedaż zagraniczna Polski powiększyła się ponad 25-krotnie.

Dołącz do nas na Twitterze oraz YouTube i bądź na bieżąco!

Problemy związane z zbyt silnym złotym

Zbyt silny złoty to tymczasem problem właśnie dla polskiego eksportu. Silna waluta sprawia, iż towary i usługi eksportowane z kraju za granicę stają się droższe dla zagranicznego kupującego. jeżeli chcemy sprzedać Niemcowi coś za 1000 złotych, to Niemiec będzie bardziej zainteresowany kupnem, gdy będzie go to kosztować 250 euro (kurs 4 EURPLN), a nie 500 euro (kurs 2 EURPLN), prawda?

Przesadne umacnianie waluty wprost może prowadzić do spadku konkurencyjności eksportu. Mniejszy eksport to z kolei gorszy bilans handlowy, potencjalny spadek produkcji wywołany spadkiem popytu, a na końcu drogi spadek zatrudnienia w sektorach, które żyją głównie z eksportu. Oczywiście w celu ratowania konkurencyjności firma eksportująca może obniżać ceny i zmniejszać swoje marże. Do pewnego momentu to działa, ale jeżeli pójdzie za daleko, to wchodzimy w obszar gorszej rentowności, niższych zysków i znowu potencjalnych zwolnień.

To też jeden z kamyczków do ogródka obecnych problemów polskiego sektora meblowego. Nie dość, iż cierpi on na spadek popytu wewnętrznego, po boomie z lat 2020-2021, to jeszcze w ciągu ostatnich 2 lat stał się mniej atrakcyjny za granicą. Nie bez powodu, to dziś jedna z najbardziej poszkodowanych branż w Polsce.

Silny złoty to też potencjalne ograniczenie inwestycji zagranicznych, które podobnie jak eksport są mniej atrakcyjne kosztowo.

Z badania Szybki Monitoring realizowanego przez Narodowy Bank Polski na lipiec 2024 wynika, iż odsetek eksporterów deklarujących brak opłacalności sprzedaży eksportowej wynosi 14.3%. w tej chwili przy dolarze około 3,80 ten odsetek prawdopodobnie wzrósłby ponad 15%.

Z deklaracji przedsiębiorców jasno wynika, iż dla większości obecny kurs opłacalności eksportu w dolarach oraz euro wynosiłby odpowiednio około 3,80 złotego za euro oraz 3,60 złotego za dolara. Przy czym to euro jest istotnie ważniejsze dla polskiego producenta. Widać więc, iż mamy tu jeszcze sporo zapasu, ale to nie tak, iż umacnianie się złotego w nieskończoność powinno być czymś pożądanym.

Silny złoty a inflacja

Silny złoty to też pomoc w ograniczaniu inflacji i jeden z powodów tak dynamicznego spadku inflacji w Polsce w latach 2023-2024. Jeszcze w lutym 2023 inflacja wynosiła ponad 18%, podczas gdy w lutym 2024 zaledwie 2.8%. W ciągu tych samych 12 miesięcy, polska waluta umocniła się wobec euro o ponad 8%, a wobec dolara o ponad 10%. Nie był to przypadek i mocno pomógł w ograniczeniu inflacji.

Polska wciąż importuje sporo towarów i surowców do własnej produkcji. Silny złoty, to może i pogorszenie opłacalności eksportu, ale za to wzrost atrakcyjności importu. W końcu, jeżeli chcesz kupić coś za 200 euro, to wolisz zapłacić za to efektywnie 400 złotych (kurs 2 EURPLN) niż 800 złotych (kurs 4 EURPLN).

Tańszy import to w efekcie obniżenie inflacji, bo spadają zarówno koszty produkcyjne, jak i wprost cena końcowych towarów, które ściągamy z zagranicy. Nic więc dziwnego, iż silna waluta jest przez standardowego Kowalskiego konsumenta rozumiana jednoznacznie dobrze. Można pojechać na tańsze wakacje, można kupić więcej za te same pieniądze. Wydaje się, iż nic tylko czekać na dolara po 2 złote albo euro po 3 złote.

Polub nas na Facebook!

Znajdziesz tam więcej wartościowych treści o inwestowani, giełdzie i rynkach.

DNA Rynków – merytorycznie o giełdach i gospodarkach

Konieczność balansowania kursów walutowych

Zależy mi na tym, żebyś jednak po obejrzeniu tego materiału zrozumiał, iż wcale tak do końca nie jest i niezbędny jest odpowiedni balans pomiędzy korzyściami jednego sektora gospodarki, które wynikają ze słabego złotego i korzyściami innego sektora, które wynikają z mocnego złotego.

Wykres, który wcześniej pokazałem ma w końcu dwie bandy ograniczające. Był tam też kurs opłacalności importu. Zbyt słaba waluta, która silnie zwiększa atrakcyjność eksportu, w pewnym momencie zaczyna sprawiać, iż to import przestaje być opłacalny, a biorąc pod uwagę, iż nasz import to w największym stopniu towary zaopatrzeniowe dla przemysłu, a nie prywatna konsumpcja, to z kolei zbyt silna waluta też mocno uderzyłaby w nasz przemysł. Tylko już nie od strony spadku popytu, ale od strony kosztów wytwarzania.

Znaczenie dobrze prowadzonej polityki walutowej

Nic nie jest więc w gospodarce zero-jedynkowe. Za silny złoty – niedobrze. Za słaby złoty – też niedobrze. Możliwość żonglowania tym, to swoją drogą jedna z zalet posiadania własnej waluty i mocny argument za tym, iż w Polsce nie wprowadzać euro, ale… znowu… nic nie jest czarno – białe. Wprowadzenie euro w Polsce miałoby też swoje zalety. jeżeli chcesz poznać wszystkie za i przeciw, to koniecznie zobacz specjalny materiał, jaki przygotowywałem w tym temacie Euro w Polsce? Analiza wad i zalet europejskiej waluty zamiast polskiego złotego!

Dlatego też dobrze prowadzona polityka musi balansować między utrzymaniem konkurencyjności eksportu a stabilnością cen importu, żeby minimalizować wahania w gospodarce. Dziś dalej mamy jednak złotego i dopóki tak będzie to niezależnie od tego po ile jest akurat euro czy dolar, to będzie czasem musiał wymienić walutę, a wtedy polecam skorzystać z Walutomatu.

Działa 24/7, obsługuje praktycznie dowolną kwotę jaką chcecie wymienić, a do tego jest tani. Nie wiem czy do wymiany walut potrzebujesz czegoś więcej, ale ja nie potrzebuję nic więcej.

Do tego możecie te wymiany realizować jeszcze taniej, bo standardowa prowizja w Walutomacie to 0,2% wartości wymiany, a korzystając z linka do założenia konta: https://bit.ly/dna-walutomat obniżacie ją dodatkowo o połowę! Czyli jest choćby taniej niż tanio. Sam korzystam i polecam.

Do zarobienia,
Piotr Cymcyk

Porcja informacji o rynku prosto na Twoją skrzynkę w każdą niedzielę o 19:00
67
5
Idź do oryginalnego materiału