Czy srebro dogoni złoto? Webinar już w środę o 19:00

6 miesięcy temu

Srebro, obok złota i platyny pozostaje najpopularniejszym metalem szlachetnym zarówno wśród inwestorów detalicznych, instytucji jak i banków centralnych. O tym jak ważne jest srebro w obecnych czasach świadczyć może gigantyczny wzrost polskich rezerw srebra – aż o blisko 100 tys. ton. Srebro wykorzystywane jest również w produkcji paneli fotowoltaicznych co, biorąc pod uwagę rosnącą presję na transformację energetyczną, może być długoterminowym czynnikiem cenotwórczym.

Jeszcze 13 lat temu ceny srebra sięgały niemal 50 USD za uncję, jednak spora nadpodaż na rynku cennego metalu doprowadziła do znaczącej korekty na wykresie. Niemniej, już od 3 lat rynek srebra mierzy się z rosnącym deficytem, który najprawdopodobniej się utrzyma. Produkcja kopalniana, która jest kluczowym czynnikiem dla bilansu srebra co prawda wzrosła w 2023 roku, jednak był to wzrost o zaledwie 2%. Biorąc to pod uwagę, w kolejnych latach uzasadniona wydaje się być wycena srebra w okolicy 25-30 USD za uncję.

Odkryte rezerwy srebra na świecie zwiększyły się znacząco w minionym roku, z 550 tys. Ton do 720 tys. ton. Co ważniejsze, Polska jest w tej chwili liderem pod względem posiadania największych rezerw srebra w ziemi, na poziomie 170 tys. ton. Wzrost ilości srebra w posiadaniu funduszy ETF uległ zmniejszeniu od 2020 roku o ponad ⅔. Zmniejszyła się jednak również korelacja pomiędzy zakupami srebra przez ETF, a ceną tego metalu, który od 2020 roku wyraźnie konsoliduje.

Na pytania dotyczące tego rynku w najbliższą środę, 24 stycznia odpowie analityk XTB Michał Stajniak, CFA.

WEŹ UDZIAŁ W WEBINARZE

Czy srebro dogoni złoto?

Patrząc na rynek srebra z perspektywy analizy technicznej należy zauważyć, iż ceny metalu znajdują się w okolicach ważnego wsparcia. Przy w tej chwili – dość niskiej jak na ostatnie standardy – cenie złota, srebro wydaje się być atrakcyjnym wyborem. Inwestorzy poszukujący długoterminowej ekspozycji na rynek metali szlachetnych nie mogą pominąć faktu wykorzystania srebra w fotowoltaice. Biorąc pod uwagę trwającą rewolucję energetyczną oraz dążenia rządów wielu państw do wzrostu udziału energetyki odnawialnej w ogólnym miksie energetycznym, srebro zdaje się być ciekawą alternatywą dla pozostałych metali szlachetnych.

Na pytania o przyszłość cen srebra i potencjał tego rynku odpowie w najbliższą środę, 21 lutego o godz. 19:00, analityk XTB oraz właściciel prestiżowego tytułu CFA, Michał Stajniak.

Weź udział w bezpłatnym spotkaniu online i dowiedz się:

  • Jakie zagrożenia czekają rynek srebra?
  • Popyt przemysłowy a rynek metali szlachetnych
  • Czy przy nadziejach popytowych i zagrożeniach podażowych i konkurencji ze strony kryptowalut srebro da radę dogonić złoto?
WEŹ UDZIAŁ W WEBINARZE

Nowy cykl spotkań online dla inwestorów

Środowe spotkanie inauguruje zupełnie nowy cykl webinarów tematycznych, które doceni każdy inwestor. Co miesiąc, analitycy XTB będą przyglądać się najbardziej interesującym aktywom rynku surowców. W trakcie tematycznego spotkania online omówiona zostanie zarówno sytuacja fundamentalna wybranego rynku – gazu ziemnego, ropy naftowej, złota, pszenicy i innych – jak również jego techniczna strona.

Nie możesz wziąć udziału w webinarze? Zostaw swój adres email na stronie wydarzenia, a nagranie całego webinaru otrzymasz bezpośrednio na swoją skrzynkę email.

O prowadzącym

Michał Stajniak – Analityk Rynków Surowcowych w XTB. Szczególny nacisk kładzie na powiązania pomiędzy zachowaniem cen surowców a walutami gospodarek silnie uzależnionych od eksportów towarów takich jak ropa, rudy żelaza, złoto, czy mleko w proszku. Jest autorem częstych komentarzy zestawiających indeksy cen surowców wraz z parami walutowymi, takimi jak AUDUSD, NZDUSD, USDCAD, USDNOK, czy EURNOK. Reprezentuje XTB w mediach (m.in. TVN24 BIS, Polsat News, TVP Info, Bankier TV, czy Onet TV) oraz jest autorem artykułów w prasie finansowej takiej jak Parkiet, Puls Biznesu oraz Dziennik Gazeta Prawna. Jest praktykiem rynku akcyjnego oraz rynku pochodnego. W swoim podejściu ceni przede wszystkim analizę fundamentalną, ale często posługuje się poziomami Fibonacciego w celu wyznaczenia stref popytu i podaży potrzebnych w strategii Price Action. Absolwent kierunku Metody Ilościowe w Ekonomii i Systemy Informacyjne w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.


Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Idź do oryginalnego materiału