Czy The Merge to "niewypał"? Ethereum przecenione o 25%

2 lat temu

W zeszłym tygodniu, główne kryptowaluty, takie jak bitcoin i ethereum, znalazły się na nowych minimach. Stało się tak, ponieważ wyprzedaż wśród głównych aktywów, od złota po akcje, również popchnęła rynek kryptowalut w dół.

Bitcoin miał ciężki tydzień, mimo iż we wtorek dotknął poziomu powyżej 22 000 dolarów po raz pierwszy od sierpnia tego roku. Największa na świecie kryptowaluta odnotowała gwałtowny spadek ceny w dalszej części tygodnia, osiągając wczoraj na platformie eToro niski poziom 18 105 dolarów, po tym jak seria negatywnych wskaźników ekonomicznych pogrążyła rynki. Obecnie, znajduje się w okolicach 19 100 dolarów.

Ethereum, tymczasem, doświadczyło podobnej wyprzedaży, z dodatkowym ciężarem oczekiwań wobec sieci ethereum związanym z The Merge. W zeszły wtorek, token znajdował się powyżej 1 700 dolarów, wczoraj jednak spadł do niskiego poziomu nieco poniżej 1 300 dolarów. w tej chwili utrzymuje się w okolicach 1 350 dolarów.

Wydaje się, iż The Merge miało pewien krótkoterminowy wpływ na cenę, ze znacznym spadkiem w bezpośrednim następstwie premiery. Ale patrząc szerzej, choćby na siedmiodniowe wyniki, obserwatorzy mogą zauważyć, iż token wyraźnie porusza się ramię w ramię z innymi aktywami ryzyka w obliczu świeżych negatywnych wskaźników gospodarczych.


O Autorze

Simon Peters – analityk kryptowalut w eToro ze szczegółową wiedzą na temat rynków i branży krypto. Pełniąc swoją funkcję w eToro, pomaga również klientom z dużym kapitałem w inwestowaniu w kryptowaluty. Simon jest absolwentem Wydziału Inżynierii Mechanicznej Uniwersytetu Brunel w Londynie i posiada certyfikat CFA UK Level 4 w zakresie zarządzania inwestycjami.


The Merge nie będzie oceniane na podstawie kilkudniowych wyników

Spadek wartości ethereum w ciągu ostatnich kilku dni będzie uznawany za dowód na niepowodzenie i przereklamowanie The Merge. Jednakże – jak każda inwestycja i każdy rynek – nie będzie oceniany na podstawie jedynie małego wycinka wyników.

The Merge był z natury długoterminową zmianą sposobu zarządzania siecią ethereum i wykorzystania jej zasobów. Obietnica cudownej zmiany z dnia na dzień jest przekleństwem dojrzałego, długoterminowego zrównoważonego rozwoju i powinna być traktowana z ostrożnością przez wszystkich obserwujących inwestorów.

Cena ethereum spadła poniżej niedawnego poziomu 1 400 dolarów, ale w grę wchodzi znacznie szerzej zakrojona walka rynkowa, która odwraca uwagę inwestorów od znaczących usprawnień sieci. Zmienność cenowa dotyka całego sektora kryptowalut, a to za sprawą głównych czynników makroekonomicznych poza jego kontrolą – w taki sam sposób, w jaki akcje doświadczają znaczących wyprzedaży.

Inwestorzy rozważający swoją pozycję w tym momencie – ci, którzy mocno wierzą w długoterminowe przykłady użycia kryptowalut, takich jak bitcoin lub ethereum – powinni upewnić się, iż są przygotowani na większą zmienność w przyszłości, ponieważ los gospodarki nie wydaje się jeszcze odwracać. Jednak długoterminowa teza inwestycyjna powinna być ważniejszym wskaźnikiem niż tylko ruch na rynku.

Trudność wydobycia bitcoina osiąga rekordowy poziom

Trudności wydobycia bitcoina i jego hashrate ustanowiły rekordy wszech czasów. ATH pojawiają się pomimo znacznej słabości ceny tokena. Hashrate bitcoina jest zasadniczo całkowitą mocą obliczeniową sieci, liczbą haseł generowanych i wypełnianych na sekundę.

Wskaźnik hashrate zwykle wzrasta z powodu większej konkurencji między kopaczami. W tym przypadku, ATH może być sygnałem, iż kopacze odchodzą od ethereum i przechodzą do innych kryptowalut proof-of-work, takich jak bitcoin. Taki trend, który trwa od kilku tygodni.

Duże grono kopaczy i wysoki poziom konkurencji w sieci, który wymusza wzrost hashrate jest zasadniczo dobrą rzeczą. Choć nie jest to skorelowane z ceną, to im więcej kopaczy w sieci, tym jest ona bezpieczniejsza. Jest to również sygnał, który jest powszechny w czasach bessy, kiedy wykorzystanie i rozwój zaplecza utrzymuje się pomimo nagłych spadków cen i może być interpretowany jako pozytywny wskaźnik długoterminowy.

Liczba dziennych transakcji Solany gwałtownie rośnie

Przypomnienie dla entuzjastów kryptowalut – Solana, najważniejszy konkurent sieci ethereum, odnotował znaczny wzrost transakcji w ciągu ostatnich kilku miesięcy, według danych z Nansen. Od kwietnia, sieć Solana odnotowała wykładniczy wzrost dziennych transakcji z ponad 40 milionami dziennie, w porównaniu z około 20 milionami na początku drugiego kwartału.

Chociaż według danych Nansen, wolumeny transakcji Solana są znacznie bardziej zmienne niż ethereum, jasne jest, iż pod względem użyteczności jako sieć jest teraz prawdziwym konkurentem. Główne Dapps takie jak Mango Markets, StepN i Magic Eden przyczyniły się do znacznego wzrostu przepływu. Transakcje ethereum również nieco spadły, co może wskazywać na zmiany zachowań przed The Merge, jednak nie będzie to wyjaśnione aż do przyszłych raportów.

Solana ma teraz bardzo zdrowy ekosystem firm i projektów wykorzystujących platformę do swoich działań kryptowalutowych. Jest to pozytywny znak dla szerszego rynku, iż tak zróżnicowany ekosystem kwitnie choćby w czasie obniżonych wycen.

Idź do oryginalnego materiału