Czy w SEC nie ma żadnego rozsądnego wizjonera w sprawie krypto ? Jest – to Hester Peirce
Hester Peirce jest członkiem amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC). Uważa, iż niedawno przyjęte przez Unię Europejską ramy dotyczące rynków aktywów kryptograficznych (MiCA) mogą posłużyć jako dobry model regulacji kryptowalut w Stanach Zjednoczonych.
SEC – United States Securities and Exchange Commission, Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd. Jest to amerykańska niezależna agencja państwowa, której obowiązkiem jest sprawowanie nadzoru nad przestrzeganiem federalnego prawa obrotu papierami wartościowymi oraz regulowanie i kontrolowanie rynku papierów wartościowych w Stanach Zjednoczonych.
Została powołana w 1934, w następstwie załamania na giełdzie w 1929 i trwającego wielkiego kryzysu. W skład komisji wchodzi pięciu członków wyznaczanych przez prezydenta Stanów Zjednoczonych za zgodą Senatu.
USA powinny wziąć przykład z Europy
„MiCA może służyć jako model dla USA”, powiedziała Pierce w Londynie. Odbywała się tam impreza krypto pod nazwą Financial Times Crypto and Digital Assets Summit.
Dodała, iż podejście regulacyjne przyjęte przez Wielką Brytanię może również być inspiracją w procesie amerykańskim.
„Dzielę się z wami podejściem polegającym na mówieniu ludziom„ spójrzcie, tutaj jest ryzyko, możecie zdecydować się na to ryzyko lub zrezygnować ”. Następnie poszukiwany jest model regulacyjny, który pozwala na innowacje” – powiedział Peirce.
MiCA przegłosowane 20 kwietnia
Parlament Europejski głosował 20 kwietnia za rozporządzeniem w sprawie rynków aktywów kryptograficznych (MiCA). MiCA określa ramy dla podejścia Unii Europejskiej do regulacji sektora kryptowalut. Zgodnie z tekstem ustawy emisja kryptowalut zostanie objęta regulacją instytucjonalną. Ustanawia także nowy system dla dostawców usług kryptowalutowych w państwach członkowskich UE.
USA strzela sobie w stopę w sprawie krypto
„Gdybyśmy zbudowali dobry system regulacyjny, ludzie by przyszli” – powiedział Peirce.
„Strzelamy sobie w stopę, nie mając dobrego systemu regulacyjnego w USA”
Peirce niezbyt optymistycznie podchodzi do systemu regulacyjnego w USA, który ma powstać w najbliższym czasie i stworzyć jasne wytyczne regulacyjne.
Hester Peirce krytykuje SEC w którym sama pracuje
Hester była głośnym krytykiem działań egzekucyjnych swojej własnej agencji i często publicznie występowała przeciwko stanowisku przewodniczącego SEC, Gary’ego Genslera.
14 kwietnia, iż SEC ogłosił, iż chce zmienić definicję „wymiany”, aby obejmowała platformy zdecentralizowanego finansowania (DeFi), które handlują kryptowalutami. Peirce odpowiedziała oświadczeniem pod tytułem „Rendering Innovation Kaput”, w której skrytykowała propozycję agencji.
„Stagnacja, centralizacja, ekspatriacja i wymarcie krypto to hasła przewodnie inicjatywy SEC” – napisała.
„Zamiast promować nową technologię, jak to robiliśmy w przeszłości, proponujemy przyjęcie stagnacji, centralizację siły, zachęcanie do emigracji i stawiamy na wymieranie nowych technologii. W związku z tym wyrażam swój sprzeciw działaniom SEC”.
Hester Peirce była przeciwna karaniu giełdy Kraken
Po głośnej decyzji SEC z 9 lutego, obciążającą giełdę kryptowalut Kraken za niezarejestrowaną ofertę i sprzedaż papierów wartościowych produktu staking-as-a-service, Peirce przedstawiła obszerny i druzgocący sprzeciw wobec posunięcia agencji.
W obecnym klimacie anty-kryptograficznym „oferty związane z kryptowalutami nie przechodzą przez proces rejestracji SEC”. I dodała, iż regulator był świadomy tych programów obstawiania kryptowalut od dawna.
„Zamiast podążać ścieżką myślenia poprzez programy obstawiania i wydawania wskazówek, ponownie zdecydowaliśmy się mówić poprzez działania egzekucyjne” – powiedziała.
„Wykorzystywanie działań egzekucyjnych w celu informowania ludzi, jakie jest prawo, nie jest skutecznym ani sprawiedliwym sposobem regulacji”.
Mądrego miło się słucha
Hester Peirce jest nadzieją kryptowalut w USA. Jest absolwentem Yale a w SEC zasiadła za prezydentury Donalda Trumpa.