Czy wezwanie do zapłaty zawsze skutkuje pozwem?

1 miesiąc temu

Wielu posiadaczy kredytów we frankach szwajcarskich, którzy zdecydowali się na spór z bankiem, zastanawia się, co czeka ich w przyszłości. Co robić, gdy bank żąda zwrotu pieniędzy z tytułu unieważnionej umowy kredytowej? Dlaczego banki wysyłają wezwania do zapłaty i czy to zawsze oznacza pozew? W poniższym artykule omówimy te kwestie w kontekście sytuacji Frankowiczów i przedstawimy, jakie kroki należy podjąć, gdy bank podejmuje działania wobec Kredytobiorców z kredytem frankowym.

Co zrobić po otrzymaniu od banku wezwania do zapłaty?

Frankowicze mogą otrzymać od banku wezwanie do zapłaty, zwłaszcza jeżeli wcześniej wnieśli przeciwko niemu pozew. W takiej sytuacji pierwszym krokiem powinno być skontaktowanie się z doświadczonym prawnikiem. Warto mieć świadomość, iż wezwanie od banku różni się od procesu sądowego. Otrzymanie takiego dokumentu nie oznacza automatycznie, iż prawnik Frankowicza jest o tym poinformowany. Dlatego ważne jest, aby sam powiadomił swojego pełnomocnika o otrzymanym wezwaniu od banku. Tylko wtedy prawnik będzie mógł skutecznie zareagować i podjąć odpowiednie działania w kontekście danej sprawy.

Bezpłatna analiza umowy kredytowej

Dlaczego banki wysyłają wezwania do Frankowiczów?

Banki wysyłają wezwania do zapłaty głównie po to, aby przerwać bieg terminu przedawnienia roszczeń, szczególnie w odniesieniu do klauzul abuzywnych. Należy zaznaczyć, iż termin przedawnienia wynosi trzy lata od momentu, kiedy konsument dowiedział się o abuzywnym charakterze zapisów umowy. Co istotne, w praktyce banki coraz częściej wysyłają takie wezwania do Frankowiczów znacznie wcześniej, czasem już kilka miesięcy po rozpoczęciu procesu sądowego przeciwko kredytodawcy. Taka strategia ma na celu zabezpieczenie interesów banku i uniknięcie skutków prawnych związanych z przedawnieniem roszczeń. W związku z tym otrzymanie od banku wezwania do zapłaty może wskazywać na konieczność podjęcia szybkich działań w celu ochrony swoich praw w toku procesu sądowego.

Czy wezwanie od banku zawsze kończy się procesem?

Otrzymanie od banku wezwania do zapłaty może sugerować, iż bank przygotowuje się do wniesienia pozwu przeciwko Frankowiczowi. Należy jednak pamiętać, iż praktyki mogą różnić się w zależności od banku i pełnomocnika, więc wezwanie do zapłaty nie zawsze oznacza, iż pozew zostanie natychmiastowo złożony.

Niemniej jednak wezwanie do zapłaty od banku może zwiastować rozpoczęcie procesu sądowego przeciwko Frankowiczowi. Warto pamiętać, iż choćby jeżeli bank zdecyduje się na wniesienie pozwu przeciwko konsumentowi, powiadomienie otrzyma tylko Kredytobiorca, choćby jeżeli jest reprezentowany przez prawnika. Dlatego ważne jest, żeby Frankowicz był na bieżąco z działaniami banku i współpracował z pełnomocnikiem, aby odpowiednio reagować na wszelkie kroki podejmowane przez bank.

Bankom nie należy się nic poza zwrotem kapitału

W sprawie roszczeń banku dotyczących bezumownego korzystania z kapitału oraz waloryzacji kapitału, zarówno polskie orzecznictwo, jak i orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej jednoznacznie wskazują, że bankowi przysługuje jedynie zwrot kapitału, który został wypłacony Frankowiczowi.

Zgodnie z postanowieniem Sądu Najwyższego w sprawie CSK 413/23, bankom nie przysługuje prawo do żadnych dodatkowych wynagrodzeń w sytuacji, gdy sąd orzekł nieważność umowy kredytowej powiązanej z frankiem szwajcarskim. W związku z tym, banki nie mogą ubiegać się o dodatkowe kwoty z tytułu bezumownego korzystania z kapitału. To stanowi istotny punkt odniesienia dla Kredytobiorców w sporach z bankami, szczególnie w kontekście umów kredytowych CHF.

Bezpłatna analiza umowy kredytowej

Powyższe wskazuje, iż banki na wszelkie dostępne sposoby będą szukały możliwości dodatkowego zysku na wadliwych umowach o kredyt CHF. Niemniej jednak ugruntowana linia orzecznicza w sprawach frankowych daje Kredytobiorcom poczucie bezpieczeństwa, przez co mają pewność, iż polskie i europejskie prawo chroni ich przed nieuczciwymi działaniami instytucji finansowych.

Idź do oryginalnego materiału