Czy wybrałem/am dobre IKE?

2 miesięcy temu

Na grupach dyskusyjnych często przewijają się posty, których autorzy dzielą się wątpliwościami na temat swojego IKE. Założyli je w instytucji A, jednak potem dowiedzieli się, iż instytucja B ma korzystniejszą ofertę lub w ogóle inna forma prowadzenia tego konta byłaby dla nich lepsza. jeżeli sam też jesteś w takiej sytuacji i zastanawiasz się, czy aby na pewno założyłeś najlepsze możliwe IKE, to już śpieszę z odpowiedzią.

Wyjaśnijmy sobie na początku jedną fundamentalną rzecz. Założenie IKE nigdy nie jest błędem. Nieważne w jakiej formie, bo najistotniejsze jest to, iż samo konto zostało otwarte. Super, iż wiesz o jego istnieniu i już je masz. Jest to produkt bezpieczny i elastyczny, który ma za zadanie pomóc Ci w długoterminowym oszczędzaniu lub inwestowaniu pieniędzy. Jedną wątpliwość mamy już z głowy – dobrze, iż konto zostało założone.

Możliwe, iż po otwarciu konta IKE w jednej instytucji i poszerzeniu swojej wiedzy, doszedłeś do wniosku, iż inny typ konta bardziej pasowałby do Twoich potrzeb, np. założyłeś IKE-Obligacje, ale po namyśle stwierdzasz, iż wolisz konto maklerskie, albo założyłeś IKE w TFI (Towarzystwie Funduszy inwestycyjnych), ale IKE-Obligacje bardziej do Ciebie trafia. jeżeli w tematach finansowych jesteś początkujący, to wiadomo, iż trudno będzie Ci podejmować od razu najlepsze i najbardziej optymalne decyzje. Normalne, iż czasem zrobimy coś może nieco zbyt pochopnie. Jednak w tym wypadku nie jest to duży problem. Już tłumaczę dlaczego.

IKE możesz zawsze zmienić. Po roku od jego założenia w danej instytucji możesz przenieść środki do innego dostawcy IKE bez ponoszenia jakikolwiek kosztów za transfer – masz to zagwarantowane ustawą[1]. choćby jeżeli w jednym roku trochę przepłacisz lub skorzystasz z nieidealnego dla Ciebie produktu, to nic się nie stanie.

Nauka wymaga czasu

Transfer konta IKE do innej instytucji może okazać się bardzo cenną lekcją. Produkty finansowe (w tym konta IKE) nie są nam dane raz na całe życie. jeżeli dana oferta bardzo odstaje od rynku, to warto nie mieć sentymentów i przeprowadzić się do innej instytucji. Wiem, iż zawsze kosztuje to trochę czasu i wymaga przygotowania pewnych dokumentów, ale moim zdaniem jest to dobry trening. jeżeli w przyszłości znowu będziesz chciał zmienić dostawcę IKE, to będziesz wiedzieć, iż to nie jest wcale takie straszne.

Biorąc pod uwagę, iż posiadasz już IKE, możesz skorzystać z limitu na dany rok. Moim zdaniem choćby jeżeli nie planujesz korzystać z tego konta w przyszłości, to i tak warto je zasilić. (Ewentualnym wyjątkiem jest sytuacja, w której założyłeś konto, ale nic nie wpłacałeś i do razu chcesz je zamknąć – brzmi to dziwnie, ale takie sytuacje też się zdarzają)

Podsumowując

Nie przejmuj się, jeżeli dojdziesz do wniosku, iż założyłeś IKE „nie w tej formie/miejscu” i chcesz je zmienić. Gratuluję Ci, iż należysz do osób finansowo świadomych. jeżeli masz jakieś pytania związane z kontem IKE lub IKZE to zajrzyj do związanych z nimi wpisów. jeżeli na któreś z pytań nie znalazłeś tam odpowiedzi, możesz zadać je w komentarzu poniżej.

Czy warto czekać?

PS: Dodam jeszcze jedną rzecz od siebie. Czasem pojawiają się też pytania, czy warto czekać z założeniem IKE, bo w przyszłości (może choćby niedalekiej) może pojawić się bardziej atrakcyjne konto IKE, np. oferowane przez jakąś instytucję X?

Moim zdaniem nie warto. Dlaczego? Po pierwsze, czy wiemy dokładnie kiedy instytucja X uruchomi konto IKE? jeżeli nie znamy konkretnej daty, to może to trwać miesiącami lub dłużej. Po drugie, czy znamy dokładną ofertę instytucji X, czy tylko spekulujemy, iż cennik będzie podobny jak przy jej innych usługach? Mamy tutaj wiele niewiadomych i dlatego uważam, iż nie warto czekać z założeniem IKE. jeżeli w przyszłości pojawi się konto IKE w jakiejś instytucji na super warunkach, to po prostu możesz dokonać tam transferu i tyle. A tymczasem inwestujesz i wykorzystujesz roczne limity.

Hipotetyczna dobra oferta w przyszłości niech nie przesłania okazji do podjęcia dobrego działania już teraz

[1] Konkretnie chodzi o ustawę z dnia 20 kwietnia 2004 r. o indywidualnych kontach emerytalnych oraz indywidualnych kontach zabezpieczenia emerytalnego Art. 39. Para. 1.

Idź do oryginalnego materiału