Czy złoto osiągnie historyczne szczyty? [Webinar]

3 tygodni temu

Okres pandemii oraz późniejszy epizod wysokiej inflacji nie przysłużył się zbytnio cenom złota. Te zaczęły dynamicznie rosnąć dopiero z początkiem 2024 roku – pomimo wciąż restrykcyjnej polityki monetarnej Fed. Dlaczego? Jak zareaguje złoto na prawdopodobne obniżki stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych we wrześniu? Czy popyt ze strony funduszy ETF się utrzyma? Odpowiedzi na te i na inne pytania dotyczące rynku złota udzielił w trakcie bezpłatnego webinaru Michał Stajniak, CFA. jeżeli nie miałeś/-aś okazji brać w nim udziału, teraz możesz to nadrobić, odbierając dostęp do nagrania.

Czy złoto osiągnie nowe, historyczne szczyty?

W ostatnich dniach złoto ustanowiło nowe, historyczne szczyty powyżej poziomu 2500 USD za uncję. Wzrosty cen kruszcu wspiera między innymi skomplikowana sytuacja geopolityczna, jednak czynników przemawiających za dalszymi wzrostami na rynku złota jest więcej. Jednym z najważniejszych jest potencjalna obniżka stóp procentowych Fed we wrześniu tego roku. Sytuacja gospodarcza Stanów Zjednoczonych jest na tyle dobra, iż kierujący działaniami Rezerwy Federalnej Jerome Powell przyznał na sympozjum w Jackson Hole, że:

“Nadszedł czas na dostosowanie amerykańskiej polityki monetarnej”.

Historycznie, zachowanie cen złota po rozpoczęciu cyklu obniżek stóp procentowych Fed w ostatnich dwudziestu latach było pozytywne. Niemniej, największe wzrosty cen mają zwykle miejsce dopiero w okolicach setnej sesji po pierwszej obniżce.

Poza działaniami Fed, najważniejsze dla rynków mają okazać się również listopadowe wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych. Historycznie, ciężko w sposób jednoznaczny wskazać wpływ wyborów na ceny złota, jednak potencjalny wybór Kamali Harris oraz związany z tym prawdopodobny wzrost wydatków oraz presji inflacyjnej w USA może być czynnikiem, który przedłuży trwający trend wzrostowy na wykresie złota. Niemniej jednak, popyt fizyczny na złoto jest w tej chwili najniższy od lat, a od dłuższego czasu obserwujemy odpływ kapitału ze strony funduszy ETF. Sytuacja ta zaczęła się jednak zmieniać w ostatnich tygodniach i popyt ze strony ETF-ów może być ważnym czynnikiem dla dalszych wzrostów cen kruszcu.

Odbierz bezpłatnie nagranie webinaru i dowiedz się:

  • Jak wygląda sytuacja fundamentalna rynku złota?
  • Jak cena złota reagowała na obniżki stóp procentowych w USA?
  • Czy złoto wciąż może pełnić rolę ochrony przed zmiennością?
OBEJRZYJ WEBINAR

Czy wrzesień przyniesie korektę na wykresie GOLD?

Sezonowość na rynku złota nie napawa optymizmem. Wrzesień w ostatnich latach wiązał się z wyraźnym spadkiem cen złota, a jedynym wyjątkiem w ostatniej dekadzie był rok 2016, kiedy złoto zdrożało o zaledwie 0,5%.

Oczywiście, sytuacja ta nie musi się powtórzyć, jednak ze względu na fakt, iż złoto znajduje się w tej chwili blisko swoich historycznych szczytów, a oczekiwania rynku względem Fed są aż nadto gołębie, na rynku może dojść do sytuacji w której zmaterializuje się stare, giełdowe powiedzenie “kupuj plotki, sprzedawaj fakty” – zauważa w trakcie webinaru Michał Stajniak, CFA.

76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Idź do oryginalnego materiału