Czym jest Krajowy System e-Faktur?

2 lat temu

Ministerstwo Finansów zaproponowało przedsiębiorcom pewną zmianę. Nowy system e-faktur ma z jednej strony pomóc im w rozliczeniach. Z drugiej zaś strony skorzysta na nim samo Ministerstwo oraz polski aparat skarbowy. Co to jest KSeF i czy warto już teraz przygotować na niego swoją firmę? Zapraszamy do lektury.

Krajowy System e-Faktur – poznaj go bliżej

Wielu przedsiębiorców spotkało się już z tym pojęciem. Co to jest Krajowy System e-Faktur? Nowe rozwiązanie technologiczno-księgowe zostanie wprowadzone przez Ministerstwo Finansów. Celem jest ujednolicenie wszystkich faktur i ułatwienie ich przepływu. Wysyłanie i odbieranie faktur między firmami a ich klientami, odbywałoby się na jednych zasadach.

Dziś większość przedsiębiorców posiada własną księgowość lub korzysta z usług zewnętrznych firm. W wielu przypadkach ogranicza się ona do wykupienia programu księgowego do rozliczeń. Krajowy System e-Faktur z punktu widzenia użytkownika będzie działał podobnie, nie musimy się więc obawiać dużych zmian.

Benefity dla przedsiębiorców i Ministerstwa

Ministerstwo Finansów ułatwiające pracę przedsiębiorcom i upraszczające procedury księgowe – brzmi świetnie! W rzeczywistości jest to ułatwienie dla obu stron. Krajowy System e-Faktur może bowiem być również bardzo przydatny samemu Ministerstwu. Ujednolicenie systemu i podłączenie do niego aparatu skarbowego to duże ułatwienie w weryfikacji poprawności rozliczeń przedsiębiorców i firm.

Także kontrole Urzędu Skarbowego powinny być znacznie łatwiejsze dzięki KSeF. adekwatnie, to z informacji Ministerstwa Finansów można wywnioskować, iż Krajowy System e-Faktur pozwoli na przynajmniej częściowe ich zautomatyzowanie. Nie oznacza to jednak dodatkowych problemów dla przedsiębiorcy. Wręcz przeciwnie. Automatyczne kontrole korzystające z centralnego systemu pozwolą uniknąć kłopotliwego i często czasochłonnego sprawdzania danych księgowych. Być może wprowadzenie nowoczesnego narzędzia pozwoliłoby w dalszej przyszłości zupełnie zakończyć osobiste wizyty urzędników skarbowych w firmach?

Jak przygotować swoją firmę do Krajowego Systemu e-Faktur?

Krajowy System e-Faktur nie został jeszcze wprowadzony. Początkowo będzie jedną z dopuszczalnych form wystawiania i otrzymywania dokumentacji transakcji. o ile natomiast się sprawdzi w praktyce, może choćby zastąpić stosowane dotychczas Jednolite Pliki Kontrolne. Przedsiębiorcy nie będą musieli wysyłać JPK, ponieważ organ kontrolny będzie miał prosty i szybki dostęp do danych księgowych – właśnie dzięki KSeF.

Czy można się przygotować do wdrożenia Krajowego Systemu e-Faktur w swojej firmie? Zdecydowanie tak. Warto na bieżąco śledzić kolejne informacje w tej sprawie oraz znaleźć sprawdzonego partnera, który pomoże w prawidłowym wprowadzeniu nowych procedur.

W tym celu należałoby zmodyfikować sposób wystawiania faktur. Strukturyzowane faktury elektroniczne po wprowadzeniu krajowego systemu fakturowania staną się identyczne. Znajdzie się na nich szereg danych, które będą proste do odczytu przez posiadane w firmie oprogramowanie. W tym celu powinno ono zostać jednak dostosowane do nowych wymagań. Przykładem narzędzia, które umożliwi połączenie firmy z KSeF jest dostarczana przed EDISON Zintegrowana Platforma Usługowa KSeF Connect. Warto zapoznać się z jej możliwościami.

Idź do oryginalnego materiału