Czym jest lokata jednodniowa i jak działa?

2 tygodni temu

Lokata kojarzy się z oddaniem swoich środków na przechowanie przez dłuższy czas, wynoszący najczęściej od 6 do 12 miesięcy. Okazuje się, iż rynek przewiduje również rozwiązania dla osób, które chcą ulokować swój kapitał na znacznie krótszy okres. Idealnym przykładem jest lokata jednodniowa, która jest znacznie mniej znanym rozwiązaniem, niż jej standardowe odpowiedniki. Na czym polega taki rodzaj lokaty i czy warto z niego skorzystać? Sprawdźmy to.

Spis treści
  • Lokata jednodniowa – czym jest?
  • Jak działa jednodniowa lokata?
    • Ile wynosi oprocentowanie lokaty jednodniowej?
  • Zalety i wady lokaty jednodniowej
  • Jednodniowa lokata czy konto oszczędnościowe?
  • Czy warto założyć lokatę na jeden dzień?

Lokata jednodniowa – czym jest?

Lokata jednodniowa to usługa finansowa, pozwalająca na depozyt środków pieniężnych przez okres 24 godzin. Podobnie jak w przypadku standardowych i długoterminowych lokat, taka forma przechowywania pieniędzy pozwala wypracować zysk poprzez naliczane odsetki. Ze względu na charakterystykę lokaty, wpłacanie kolejnych środków w trakcie jej trwania nie jest możliwe, a wypłacenie ich zbyt wcześnie grozi utratą uzyskanych odsetek.

Jeszcze kilka lat temu lokaty jednodniowe były niezwykle popularne, a w tej chwili nie wszystkie banki mają je w swojej ofercie. Skąd taka zmiana? W związku z istniejącą luką prawną, możliwe było uniknięcie podatku od zysków kapitałowych, czyli tzw. podatku belki. Pozwalało to na znacznie większy zysk, ale wraz z kwietniem 2012 roku przyszły zmiany w systemie podatkowym, które uregulowały tą sytuację.

Jak działa jednodniowa lokata?

Zasada działania lokaty jednodniowej nie różni się zbytnio od zakładania dowolnej innej lokaty. Konieczne będzie podpisanie odpowiedniej umowy z bankiem. Największą różnicą będzie czas jej obowiązywania, który jak sama nazwa wskazuje, wynosi zaledwie jeden dzień.

Złożenie dyspozycji założenia takiej lokaty nie jest możliwe całodobowo. Zainteresowani najczęściej mogą to zrobić do późnych godzin wieczornych (najczęściej do godziny dwudziestej). Środki, powiększone o odsetki, wracają na konto następnego dnia w godzinach porannych. Zależnie od przypadku, taki depozyt może trwać zaledwie kilkanaście godzin, a nie całą dobę.

Ile wynosi oprocentowanie lokaty jednodniowej?

Z racji tego, iż omawiany rodzaj lokaty ma znacznie krótszy czas depozytu, wypracowane odsetki będą proporcjonalnie mniejsze. Instytucje bankowe podają wysokość oprocentowania w skali roku, a od odsetek odejmuje się 19% podatku belki. Zarobiona suma nie będzie spora – zaledwie 1/365 zysku, który osiągnęlibyśmy przy porównywalnej lokacie rocznej. Mimo tego, elastyczność tego rozwiązania przemawia do wielu osób.

Zalety i wady lokaty jednodniowej

Zaletą jednodniowej lokaty jest przede wszystkim to, iż nasze oszczędności mogą na siebie zarabiać, niwelując w ten sposób skutki inflacji. Zysk z lokaty jest pozornie niski, ale całość wygląda inaczej, jeżeli z tego rozwiązania będziemy korzystać często i regularnie. Innym aspektem jest również wygoda – środki są deponowane jedynie na noc, czyli najczęściej wtedy, kiedy większość osób nie musi po nie sięgać.

Niestety, opisywany typ lokaty nie jest pozbawiony wad i taka opcja z pewnością nie będzie dla wszystkich. Uciążliwe mogą okazać się przede wszystkim ograniczenia w postaci limitu ulokowanej kwoty i warunek posiadania konta osobistego lub oszczędnościowego w danej instytucji. Nie każdy bank pozwoli również na automatyczne odnawianie takiej lokaty, co może wiązać się z koniecznością składania depozytu za każdym razem.

Jednodniowa lokata czy konto oszczędnościowe?

Wiele osób, które zamierza zacząć swoją przygodę z oszczędzaniem pieniędzy na większy cel, nie wie od czego zacząć. Trudno się temu dziwić – na rynku jest sporo rozwiązań, dzięki którym przechowywanie środków jest bezpieczne i wygodne. Należy jednak wiedzieć, iż lokata jednodniowa niekoniecznie zastąpi nam konto oszczędnościowe, a grupa odbiorców takiej usługi jest inna.

Jednodniowa lokata wyróżnia się elastycznością, pozwalając zamrozić środki na bardzo krótki czas. Jednocześnie, wymaga to zaangażowania ze strony użytkownika – musi on przecież pamiętać, aby regularnie deponować swoje środki. Konto oszczędnościowe jest pod tym względem wygodniejsze. Jego właściciel nie musi podejmować żadnych dodatkowych kroków, ale zysk z takiego konta może być mniejszy.

Jeżeli interesuje was, jakie jeszcze są różnice między lokatami a kontami oszczędnościowymi, to zachęcamy do lektury osobnego wpisu:

Jaka jest różnica między lokatą a kontem oszczędnościowym?

Przeczytaj

Czy warto założyć lokatę na jeden dzień?

Jeżeli chcemy oszczędzać, nie powinniśmy przechowywać swoich środków w gotówce. Są one wówczas narażone na fizyczne uszkodzenia i zgubienie. choćby trzymanie środków na zwykłym koncie osobistym może nie wystarczyć, ponieważ po kilku miesiącach stracą one na wartości wskutek zmian gospodarczych. Z tego powodu osobne konto oszczędnościowe lub lokata to rozwiązania, które możemy polecić.

Założenie lokaty jednodniowej jest dobrym pomysłem, o ile nie chcemy od razu deponować swoich środków na znacznie dłuższy czas. Z racji tego, iż środki przechowywane są przez bank w godzinach nocnych, trudno zauważyć chwilowy brak dostępu do nich. Warto rozejrzeć się za bankiem, który oferuje tzw. jednodniową lokatę odnawialną. Pozwoli to uniknąć konieczności składania dyspozycji za każdym razem.

Idź do oryginalnego materiału