Czynnikiem proinflacyjnym pozostaje luźna polityka fiskalna

16 godzin temu

Członkowie Rady Polityki Pieniężnej (RPP) podczas czerwcowego posiedzenia wskazywali, iż czynnikiem proinflacyjnym w krajowej gospodarce pozostaje luźna polityka fiskalna, wynika z „minutes” z tego posiedzenia.

„Na posiedzeniu podkreślano, iż czynnikiem proinflacyjnym w krajowej gospodarce pozostaje luźna polityka fiskalna. W 2024 r. deficyt sektora finansów publicznych wzrósł do 6,6% PKB. Jednocześnie według najnowszych prognoz Komisji Europejskiej w 2025 r. deficyt wyniesie 6,4% PKB i znów będzie niemal najwyższy w Unii Europejskiej. Podobną prognozę (6,3% PKB) przedstawił na ten rok również rząd. Wskazywano, iż według prognoz Komisji Europejskiej również w 2026 r. nie nastąpi zacieśnienie fiskalne, a deficyt strukturalny pozostanie wysoki. Według tych prognoz w 2026 r. dług publiczny po raz pierwszy w historii przekroczy unijny próg 60% PKB. Zwracano uwagę, iż choć poziom długu jest niższy niż w części europejskich gospodarek, to jego szybkie narastanie jest niepokojącym sygnałem z punktu widzenia stabilności makroekonomicznej, długofalowego wzrostu gospodarczego, a także presji inflacyjnej w dłuższym okresie” – czytamy w „minutes”.

Zaznaczano, iż pełniejsza ocena planowanego kształtu polityki fiskalnej w 2026 r. będzie możliwa, gdy przedstawiony zostanie projekt ustawy budżetowej na kolejny rok.

„Niektórzy członkowie Rady zwracali przy tym uwagę, iż proinflacyjne działanie mogą mieć nie tylko gwałtownie rosnące wydatki publiczne na świadczenia społeczne, ale także zwiększone wydatki na obronność, w części która jest realizowana w kraju” – czytamy dalej.

Bank centralny podał, iż wśród czynników, które mogą utrudniać dalszy spadek inflacji, członkowie Rady wskazywali także na prognozowane przyspieszenie wzrostu gospodarczego w bieżącym roku i kształtowanie się dynamiki wynagrodzeń. Członkowie Rady podkreślali, iż wobec takich uwarunkowań konieczne jest przez cały czas prowadzenie polityki pieniężnej nakierowanej na trwałe obniżenie inflacji do celu NBP.

„W tych warunkach Rada postanowiła utrzymać stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Rada oceniła, iż obecny poziom stóp procentowych NBP sprzyja realizacji celu inflacyjnego w średnim okresie. Członkowie Rady wskazywali, iż dalsze decyzje Rady będą zależne od napływających informacji dotyczących perspektyw inflacji i aktywności gospodarczej. Czynnikiem niepewności pozostaje kształtowanie się presji popytowej i sytuacji na rynku pracy w kolejnych kwartałach, poziom administrowanych cen nośników energii oraz kształt polityki fiskalnej. Źródłem niepewności jest również kształtowanie się inflacji na świecie, w tym ze względu na zmiany polityki handlowej głównych gospodarek” – czytamy dalej.

Pojawiła się opinia, iż – wobec podwyższonej inflacji, w tym inflacji cen usług, a także wysokiej dynamiki wynagrodzeń i obecnego kształtowania się oczekiwań inflacyjnych – obecny poziom stóp procentowych NBP jest zbyt niski dla zapewnienia trwałego powrotu inflacji do celu w średnim okresie, podał też NBP.

W ubiegłym miesiącu br. RPP zdecydowała – zgodnie z oczekiwaniami – pozostawić stopy procentowe bez zmian.

Źródło: ISBnews

Idź do oryginalnego materiału