Trasę długiego na ponad 3,5 km kolektora Lindego Bis o średnicy wewnętrznej 2 m wyznaczono przez teren Bielan w rejonie ul. Brązowniczej oraz pod ciągiem ulic Conrada, Wólczyńskiej, Nocznickiego, do ul. Marymonckiej.
Do budowy wykorzystano metodę mikrotunelowania. Maszyna, której nadano imię Rozalia, miała tarczę o średnicy prawie 2,5 m, a masa całego zestawu, o mocy 500 000 kN, wyniosła 55 ton.
Wiercono w zróżnicowanych warunkach gruntowych (piaski, iły, iły gliniaste), prowadząc kolektor m.in. pod jezdnią oraz torami tramwajowymi, jednocześnie prace prowadzono przy czynnym ruchu.
Teren zajmowano jednie na potrzeby wykonania łącznie 12 komór (cztery startowe, sześć odbiorczych, dwie startowo-odbiorcze), co pomogło zachować płynność ruchu oraz nie powodowało większych problemów dla mieszkańców warszawskich Bielan.
Posadowienie rurociągu grawitacyjnego wykonanego z rur żelbetowych o średnicy wewnętrznej 2 m i ściance grubości 0,2 m zaprojektowano na głębokości od 6,5 m do 15 m. Najdłuższy wydrążony przez Rozalię odcinek miał 564 m, najkrótszy 220 m, a średni dzienny postęp wiercenia wyniósł 20 m.
Kilka odcinków wiercono po łuku, w tym najostrzejszy o promieniu R = 340 m. Prace wykonywano 24 godziny na dobę. Dzięki odpowiedniemu systemowi smarowania przestrzeni pierścieniowej oraz zastosowaniu stacji pośrednich siła pchania nie przekroczyła projektowych wartości granicznych dla przeciskowych rur żelbetowych.
Prace rozpoczęto w listopadzie 2021 r., wiercenie zakończono w czerwcu 2023 r. a w połowie marca 2024 r. Warszawskie Wodociągi poinformowały, iż kolektor Lindego Bis już działa (został włączony do odnowionego kolektora Burakowskiego). Przepustowość kanału przekracza 8 m3 na sekundę.
Zadaniem kolektora Lindego Bis jest przejęcie części mieszaniny ścieków bytowych i deszczowych spływających z Bemowa i Bielan. Pozwoli to ograniczyć podtopienia będące następstwem coraz częstszych intensywnych opadów. Brak tego typu zjawisk wyeliminuje z kolei straty właścicieli zalewanych wcześniej nieruchomości, auta nie staną w korkach w wyniku zalegania na ulicach olbrzymich mas wody, a środki, które trzeba w takich sytuacjach wydawać na działania służb, będą mogły być przeznaczone na ważne dla miasta inwestycje.
Postawienie na adekwatnego wykonawcę robót budowlanych jest kluczowym krokiem w każdym projekcie budowlanym, ponieważ bezpośrednio wpływa na jakość, czas realizacji oraz koszty całego przedsięwzięcia. Firma Abikorp funkcjonuje od 2009 r. Ma na swoim koncie m.in. rekordową w skali europejskiej budowę (mikrotunelowanie) rurociągu o średnicy zewnętrznej 3270 mm z rur GRP i długości przekraczającej 3200 m. Poza tym choćby jako pierwsza w Europie wykonała przewiert w technologii System 2 o średnicy DN1000 i długości 560 m – wiercono wówczas pod Odrą. Nabyte w ramach takich inwestycji doświadczenie sprawia, iż spółka poradzi sobie z każdym wyzwaniem.